Mimo tegorocznej suszy i dużych deficytów wody plony zbóż były na dosyć wysokim poziomie. Duży wpływ tutaj miała bardzo łagodna zima (albo wręcz jej brak) i opady które pojawiły się na przełomie maja. Z całego kraju spływały informacje, o wysokich plonach m.in. jęczmienia ozimego. Podobnie wyszło w badaniach Porejestrowego Doświadczalnictwa Odmianowego (PDO), które przeprowadza co roku COBORU. Wśród odmian jest dwóch liderów!
Wyniki plonowania poszczególnych odmian przedstawione zostały na podstawie dwóch poziomów: a1 – przeciętna agrotechnika oraz a2- zwiększone nawożenie, pełna ochrona.
W wynikach aż 16 odmian plonowało na poziomie powyżej 10t/ha! Są to najlepsze wyniki na przełomie ostatnich 3 lat.
Wśród wszystkich 19 odmian wyłoniło się dwóch liderów: KWS Morris (a1- 104%, a2- 101% wzorca) oraz Jakubus (a1- 103%, a2- 102% wzorca).
Informacja przygotowana przez COBORU zawiera wyniki plonowania wszystkich odmian zarejestrowanych wg stanu na dzień 1 sierpnia 2020 roku, z wyjątkiem odmian, które nie były badane w trzech ostatnich latach (informacja pod tabelą 1). Średnie krajowe wyniki plonowania w roku 2020 podano na tle dwóch poprzednich lat, natomiast oceny plonowania w rejonach obejmują tylko ostatni rok badań. Wyniki pochodzą z doświadczeń prowadzonych w ramach programu Porejestrowego doświadczalnictwa odmianowego (PDO), a dla odmian nowych – z doświadczeń rejestrowych. Dodatkowo podano ocenę zimotrwałości. Wyniki z roku 2020 pochodzą wprawdzie z wszystkich doświadczeń, lecz nie są jeszcze w pełni zweryfikowane i mogą ulec niewielkiej zmianie. Zweryfikowane wyniki plonu ziarna oraz innych cech rolniczych zostaną opublikowane w terminie późniejszym, w ramach serii Wyniki porejestrowych doświadczeń odmianowych. Zboża ozime. W tabelach odmiany uszeregowano wg malejącego plonu ziarna na przeciętnym poziomie agrotechniki (a1) w roku 2020 lub w latach 2019 i 2018 w obrębie wydzielonych grup. Dwuliterowy kod państw przy nazwach odmian oznacza kraj wyhodowania odmiany.
Poniżej tabela prezentująca wyniki: