piątek, 1 grudnia, 2023
spot_img

Czy ukraińskie ziemniaki zaleją europejski rynek?

Pierwsze dwa gospodarstwa ziemniaczane na Ukrainie pozytywnie przeszły proces weryfikacji i są gotowe do eksportu ziemniaków na rynek europejski. W fazie przygotowawczej znajduje się kolejnych 5 gospodarstw. Pozostali producenci ukraińscy deklarują chęć wejścia na rynek UE.

Wysoki eksport zbóż – co z ziemniakami?

W 2019 roku eksport zbóż z Ukrainy pobił kolejny rekord. Tylko w okresie od lipca do września wyeksportowano ponad 13 mln ton ukraińskich zbóż. Był to o ponad 4 mln ton więcej niż w analogicznym okresie w roku 2018. Z Ukrainy najwięcej, bo aż 8,2 mln ton, na zagraniczne rynki dostarczono pszenicy. Czy podobny scenariusz czeka nas w przyszłości z eksportem ziemniaków?

Perspektywy ukraińskiego przemysłu ziemniaczanego

ukrainskie-stowarzyszenieUkraińskie Stowarzyszenie Producentów Ziemniaków niedawno zorganizowało w Kijowie konferencję prasową na temat perspektyw rozwoju przemysłu ziemniaczanego.

„Konieczne jest przywrócenie dotacji do produkcji ziemniaka, takich jak zwrot kosztów krajowych urządzeń irygacyjnych i sprzętu do produktów końcowych. Rekompensata kosztów budowy magazynów do ziemniaków może być skutecznym impulsem dla rozwoju przemysłu” – mówiła Oksana Ruzhenkova, dyrektor Stowarzyszenia Producentów Ziemniaka na Ukrainie

Jak podaje portal potatoclub.com.ua na Ukrainie w 2019 r. ponad 5 tysięcy rolników zakupiło domowe maszyny i urządzenia do produkcji i magazynowania ziemniaków o wartości około 6 miliardów hrywien.

Susza w UE szansą dla ukraińskich producentów ziemniaków

Podczas zorganizowanej konferencji dyrektor Stowarzyszenia opowiadała, jak przez bardzo długi czas ukraińscy producenci ziemniaka nie mogli eksportować swoich produktów. Przypomniała, że rok 2018 był dla UE rokiem bardzo suchym, a zatem plony ziemniaków były niższe. W rzeczywistości była to duża szansa dla Ukrainy na wejście na rynek europejski.

Według niej, producenci ziemniaków odwołali się do Państwowej Służby Konsumenckiej Ukrainy z prośbą o napisanie pisma do Komisji Europejskiej o zezwolenie na eksport bulw do UE w celu przełamania 20-letniej blokady. Przy okazji, podobny list do KE został wysłany z Białorusi.

„Jednak odpowiedź dla obu krajów była taka sama – najpierw zharmonizujmy ustawodawstwo krajowe z europejskim, a dopiero potem wydamy zgodę na eksport. Białoruś zareagowała dość surowo, zamykając swój rynek dla europejskich ziemniaków. A od 1 września 2019 roku sadzeniaki europejskie przestały być importowane do kraju, a na Białorusi działa program rozwoju własnej selekcji. Zostawiono nas samych z naszymi problemami” – powiedziała Ruzhenkova.

Komisja Europejska wystosowała list

Według niej, w czerwcu 2019 roku, zupełnie nieoczekiwanie nadszedł list od państwowej służby konsumenckiej, w którym ogłoszono propozycję Komisji Europejskiej dotyczącą przeprowadzenia pilotażu i wejścia na rynek UE.

„Przesłano nam listę organizmów podlegających kwarantannie, dla których przedsiębiorstwa powinny zostać sprawdzone. Zebraliśmy grupę testową siedmiu gospodarstw, które zostały przetestowane na 1 tys. ha plantacji przemysłowych. Dziś mamy dwa gospodarstwa, które są gotowe do eksportu do UE, a pozostałe są w trakcie realizacji” – poinformowała dyrektor Stowarzyszenia, dodając, że inni producenci również przygotowują się do wejścia na rynek europejski.

Ziemniak – Identyfikacja agrofagów oraz niedoborów pokarmowych

WPR, ASF, dopłaty i ukraińska kukurydza

Bernadetta Ryńska
Bernadetta Ryńska
Rolnik z pasji i wykształcenia, doświadczenie czerpie prowadząc rodzinne gospodarstwo. Zainteresowania: hodowla roślin, nasiennictwo, innowacje w rolnictwie.

Napisz komentarz

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników