piątek, 23 lutego, 2024

Ceny zbóż i rzepaku w kraju

spot_img

Na krajowym rynku ceny zbóż, od dłuższego czasu ceny utrzymują się na stałym, ale bardzo wysokim poziomie. Oficjalne raporty publikowane na stronach MRiRW pokazują, że większość zbóż ustalała na przełomie kwietnia i maja rekordowe poziomy średnich krajowych cen skupu (tabela poniżej).

Na giełdzie w Paryżu pszenica i kukurydza z nowego zbioru ustalają nowe maksima wycen

Pszenica z dostawą we wrześniu kosztowała na środowym (11.05.2022) zamknięciu 403,25 eur/t, a za listopadową serię kukurydzy trzeba było zapłacić 348 eur/t. Notowania na giełdach rosną wraz z pojawiającymi się zagrożeniami dla przyszłej produkcji. Upały na zachodzie Europy pogłębiają niedobory wilgoci w uprawach, co prowadzi do kolejnego skoku notowań giełdowych zbóż w Paryżu. W Ameryce Północnej panuje skrajnie odmienna pogoda na południu i północy kontynentu. Południowe stany USA cierpią suszę, a pszenica ozima jest tam w najgorszym stanie od lat. Na północy USA i w Kanadzie nadmierne deszcze mocno opóźniają wiosenne zasiewy.

Ceny średnie skupu zbóż w tygodniu kończącym się 01.05.2022:

W krajowych elewatorach zmagazynowane jest jeszcze sporo ziarna – zwłaszcza pszenicy

Nic w tym dziwnego, skoro do 5-go maja wyeksportowaliśmy drogą morską niespełna 1,2 mln ton pszenicy w porównaniu do blisko 3 mln ton w analogicznym okresie poprzedniego sezonu.

W odróżnieniu od portów, lepiej wygląda eksport zbóż paszowych drogą lądową. Stąd ceny zbóż paszowych wzdłuż granicy zachodniej są znacznie wyższe od cen tych samych zbóż zlokalizowanych w innych rejonach kraju.

Największym zainteresowaniem eksporterów cieszy się żyto i pszenżyto, ale ofert sprzedaży jest coraz mniej.

Na rynku dominują oferty zakupu ziarna pszenicy i kukurydzy z terminem realizacji czerwiec/ lipiec tego roku. Cena kukurydzy w portach i na granicy zachodniej wróciła do poziomu 1500 zł/t.

Zakończono siewy i na rynku pojawiła się duża ilość jęczmienia, co wpłynęło na spadek ceny tego ziarna.

Na krajowym rynku cena nasion rzepaku utrzymuje się na poziomie 4600-4700 zł/t w zależności od lokalizacji.

Andrzej Bąk – eWGT
Źródło cen: MRiRW, PHU Start

spot_img
Agro Profil
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x