Co znajdziesz w artykule?
W opublikowanym w poniedziałek (23.10.2023) biuletynie MARS po raz kolejny obniżył swoją prognozę średniej wydajności kukurydzy w UE-27, powołując się na ciepły i suchy początek jesieni, który pogłębił suszę w południowo-wschodniej części UE.
Średni plon kukurydzy szacowany jest na 7,13 t/ha, w porównaniu do 7,26 t/ha we wrześniu i 7,48 t/ha – średnio
MARS oczekuje teraz, że średnia wydajność kukurydzy na ziarno wyniesie w tym roku 7,13 t/ha, co oznacza spadek w stosunku do prognozowanego poziomu 7,26 t/ha miesiąc wcześniej. Będzie to również wynik o 5% poniżej średniej 5-letniej.
Wydajność słonecznika powinna sięgnąć 2,10 t/ha, 2,20 t/ha – miesiąc wcześniej i 2,21 t/ha – średnio
W przypadku nasion słonecznika MARS przyciął prognozę plonów średnich do 2,10 t/ha z 2,20 t/ha we wrześniu.Podobnie jak w przypadku kukurydzy, plonowanie słonecznika będzie o 5% poniżej średniej.
Rewizja w dół prognoz plonów kukurydzy na ziarno i słonecznika na poziomie UE wynika głównie z pogorszenia perspektyw dla upraw jarych na Węgrzech, w Rumunii, Bułgarii i Grecji.
Nieco lepsze prognozy dla pozostałych unijnych upraw
Prognozy plonów średnich ziemniaków, buraków cukrowych, soi oraz kukurydzy na zielonkę zostały nieznacznie skorygowane w górę na poziomie UE (patrz tabela).
Prognoza wydajności głównych upraw w UE:
Pierwsza połowa jesieni była najcieplejsza w historii pomiarów
W wielu krajach Europy pierwsza połowa jesieni była najcieplejszą lub jedną z najcieplejszych w naszych pomiarach (od 1991 r.).
W większości regionów, zwłaszcza w północnej części Europy, bardzo łagodne temperatury w połączeniu z odpowiednią wilgotnością gleby i dużym nasłonecznieniem zapewniły korzystne warunki do dalszego wzrostu, dojrzewania i zbioru roślin jarych, a także do przygotowania pola i siew roślin ozimych.
Jednak temperatury na południu osiągnęły znacznie wyższy poziom. W znacznych częściach Bułgarii, Węgier, Rumunii i Grecji opady również należały do najniższych w naszych pomiarach, natomiast prognozy plonów kukurydzy na ziarno i słonecznika zostały skorygowane w dół ze względu na złożone negatywne skutki niesprzyjających warunków panujących w tych regionach.
W tych samych regionach, a także w Słowenii, Chorwacji i części Ukrainy twarde i suche warunki glebowe negatywnie wpłynęły na siew i wschody roślin ozimych, zwłaszcza rzepaku.
Natomiast siew i wschody roślin ozimych w Estonii i Finlandii przeszkadzały nadmiernie wilgotne warunki.
W Polsce gorsze niż miesiąc wcześniej prognozy tylko dla słonecznika
MARS szacuje średni plon kukurydzy na ziarno w Polsce na poziomie 6,72 t/ha, czyli bez zmian od września. Dla porównania w 2022 roku kukurydza plonowała na poziomie 2,40 t/ha, a średnia 5-letnia to 2,27 t/ha.
Średni plon słonecznika został obniżony do 2,18 t/ha z 2,25 t/ha we wrześniu. Rok temu było to 6,98 t/ha. a średnia to 6,79 t/ha.
Wydajność ziemniaków oceniana jest na 27,5 t/ha (tak jak we wrześniu). Przed rokiem było to 30,8 t/ha, a średnia wydajność wynosi 27,8 t/ha.
Buraki cukrowe powinny plonować na poziomie 62,8 t/ha (bez zmian od września). Średni plon w 2022 sięgnął 63,8 t/ha, a średnia z 5 lat to 60,6 t/ha.
Źródło: MARS