piątek, 31 maja, 2024
spot_imgspot_img

Unijne kontrakty na zboża, podobnie jak amerykańska kukurydza, zamknęły tydzień na długoterminowych minimach

spot_img

W piątek (06-09-2019) na rynek giełdowy zbóż i oleistych powróciły spadki. Na terenach głównych amerykańskich upraw kukurydzy i soi panuje łagodna i wilgotna pogoda. Zagrożeń pogodowych nie widać też w prognozach na kolejne tygodnie.

Sprawia to, że rosną szanse na dobre zbiory kukurydzy i soi za oceanem i to mimo rekordowych opóźnień w zasiewach wywołanych deszczową wiosną. Notowania kukurydza, a za nią pszenicy w Chicago spadają zatem do poziomu z maja tego roku (na wykresie kontynuacyjnym serii najbliższej), czyli  sprzed skokowych wzrostów wywołanych obawami pogodowymi.  W okolicy majowych wycen notowana jest także soja.

W piątek prywatna firma analityczna IEG Vantage, poprzednio znana jako Informa Economics, podniosła prognozę średniego plonu kukurydzy w USA do 169,6 buszli na akr, w porównaniu z 167,8 miesiąc wcześniej i nieco powyżej sierpniowej prognozy USDA.  Ta sama firma analityczna podniosła też oczekiwany średni plon soi z 48,2 do 48,4 buszli/ akr (48,5 b/a – ostatnia prognoza USDA).

Prognozy zbiorów w Stanach Zjednoczonych rosną, podczas gdy popyt krajowy (przemysł biopaliwowy) i zagraniczny na kukurydzę jest mocno ograniczony. Przedłużająca się wojna handlowa na linii USA-Chiny jest poważnym problemem dla producentów soi, ale w tym przypadku incydentalne chińskie zakupy są w dużej mierze rekompensowane przez popyt ze strony pozostałych światowych importerów. Notowania pszenicy w USA pozostają w okolicy długoterminowych minimów pod wpływem bardzo dobrych zbiorów krajowych i pod presją rekordowej podaży na świecie i wynikającej stąd konkurencji o nabywców. W przypadku pszenicy SRW (miękka czerwona ozima) handlowanej w Chicago tydzień zamknął się jednak powyżej czteromiesięcznego dołka zaliczonego we wtorek.

W piątek w USA publikowane były tygodniowe dane o zamówieniach eksportowych. Sprzedaż eksportowa kukurydzy i pszenicy była poniżej oczekiwań rynkowych, ale soi lepsza niż oczekiwali analitycy.

Notowania zbóż na giełdzie w Chicago (usd/t)Wykres notowań

UNIJNE KONTRAKTY

Trend spadkowy panujący w Chicago obowiązuje również na giełdzie Eronext-Matif. W Paryżu najbliższa seria pszenicy i kukurydzy straciły w piątek na wartości po 0,5 euro, do 161 eur/t – kukurydza i do 158,5 eur/t – pszenica. Oznacza to nowe długoterminowe dołki w notowaniach obu zbóż.

W skali tygodnia kukurydza potaniała o 2 euro (-1,2%), a pszenica aż o 5,75 euro (-3,5%). Skokowy spadek notowań serii wrześniowej pszenicy wynika częściowo ze zbliżania się do terminu zakończenia handlu serią, który przypada na 10 września. Unijna pszenica tanieje jednak przede wszystkim pod presją doskonałych zbiorów we Francji i pod wpływem silnej konkurencji na rynku eksportowym ze strony Ukrainy (rekordowe zbiory pszenicy) i Rosji.

Dobrze zapowiadają się też unijne zbiory kukurydzy. Ostatnia ocena plantacji we Francji pozostała na dobrym – niezmienionym poziomie. Do dwóch najlepszych kategorii zaliczono 61% upraw, czyli o 2 punkty procentowe więcej niż przed rokiem.

Notowania zbóż na giełdzie Euronext-Paryż (eur/t)

Wykres notowań Paryż

Rzepak stracił lekko w piątek na wartości pod wpływem danych o rekordowych zapasach canoli w Kanadzie. W Paryżu najbliższa seria rzepaku potniała na zamknięciu sesji o 0,5 euro do 382,75 eur/t. Mimo piątkowej przeceny rzepak podrożał o 1,25 eur/t (+0,33%) w skali całego tygodnia i notowany jest w okolicy rocznych maksimów. Ceny nasion na unijnym rynku wspierane są przez najniższe od lat zbiory w tym roku i słabe perspektywy na kolejny rok.

W piątek Kanadyjski Urząd Statystyczny (StatCan) podał, że zapasy rzepaku wzrosły w Kanadzie do rekordowych 3,9 mln ton (+55% rok do roku). Jest to konsekwencja wojny handlowej z Chinami, w którą Amerykanie uwikłali Kanadyjczyków. Tym czasem w Kanadzie rozpoczynają się właśnie tegoroczne zbiory canoli (rzepaku).

Notowania rzepaku na giełdzie Euronext-Paryż (najbliższa seria kontraktu)

Notowania rzepak Paryż

Zamknięcie notowań wybranych kontraktów futures – piątek, 06.09.2019 / zmiana tygodniowa:

Euronext-Paryż (Matif):

• Kukurydza (listopad-19): 161,0 eur/t / -0,5 eur/t (-0,31%) / w tygodniu: -2,0 eur/t (-1,24%);
• Pszenica (wrzesień-19): 158,5 eur/t / -0,5 eur/t (-0,31%) / w tygodniu: -5,75 eur/t (-3,51%);
• Rzepak (listopad-19): 382,75 eur/t / -0,5 eur/t (-0,13%) / w tygodniu: +1,25 eur/t (+0,33%);
Winnipeg – Canola (listopad-19): 442,8 cad/t / -0,5 cad/t (-0,13%) / w tygodniu: -5,2 cad/t (-1,16%).
Chicago Board of Trade (CBoT)
• Kukurydza (wrzesień -19): 134,8 usd/t (-1,15%) / w tygodniu: (-4,46%);
• Pszenica (wrzesień-19): 169,2 usd/t / (-0,82%) / w tygodniu: (+1,99%);
• Soja (wrzesień-19): 310,7 usd/t (-0,54%) / w tygodniu: (-0,84%);
• Śruta sojowa (wrzesień-19): 316,6 usd/t (-0,52%) / w tygodniu: (-0,72%);
• Olej sojowy (wrzesień-19): 28,5 usd/funt (+0,04%) / w tygodniu: (-0,56%).

Rynek paliw i ropy

Także za litr popularnej „95-tki” płacimy średnio poniżej 5 zł

Ostatni tydzień przyniósł spory spadek cen detalicznych benzyny. Średnia cena Pb95 obniżyła się aż o 8 groszy i wynosi 4,99 zł/l. Za litr 98-oktanowej benzyny trzeba zapłacić średnio 5,34 zł, czyli o 5 groszy mniej niż przed tygodniem. Niestety tankowanie oleju napędowego i autogazu kosztuje tylko o 1 grosz mniej niż przed tygodniem. ON został wyceniony na 4,97 zł/l, a LPG na 1,96 zł/l.

Benzyna taniała na stacjach paliw w ślad za niższymi cenami w hurcie. Tymczasem diesel potaniał symbolicznie, pomimo wzrostu cen hurtowych do poziomu przewyższającego średnią cenę detaliczną. Co ciekawe powyższa polityka cenowa państwowych petrochemii i ich sieci stacji miała miejsce przy drożejącej ropie i rekordowych poziomach notowań USD/PLN, a to znaczy, że zbliżają się wybory.

Ceny średnie paliw w detalu: 04-09-2019 / zmiana tygodniowa (według portalu e-petrol.pl):

• Pb98: 5,34 zł/l (-5 gr/l);
• Pb95: 4,99 zł/l (-8 gr/l);
• ON: 4,97 zł/l (-1 gr/l);
• LPG: 1,96 zł/l (-1 gr/l).

Zmiany cen paliw w skali roku:

Tabela ceny paliw

Zmiany cen średnich paliw w hurcie (PKN-Orlen) i detalu

Wykres paliw

Rynek ropy

Ostatni tydzień przebiegał pod znakiem sporej zmienności na rynku ropy i wieloletnich maksimów ustanawianych przez kurs USD/PLN

Pod koniec sierpnia napięcia polityczne na Bliskim Wschodzie zeszły na drugi plan. We wrześniu największy wpływ na notowania ropy mają doniesienia z frontu wojny handlowej na linii USA-Chiny. A tu z początkiem miesiąca weszły w życie cła amerykańskie na kolejną grupę towarów importowanych z Chin. Równocześnie  cłami został objęty import amerykańskiej ropy do Państwa Środka. Zaostrzenie wojny handlowej miedzy dwoma największymi gospodarkami na świecie już teraz przekłada się na spowolnienie globalnej gospodarki, a w konsekwencji na mniejszy popyt na ropę. Dodatkowo bijący na początku tygodnia rekordy siły dolar osłabiał konkurencyjność surowca pochodzącego z USA, wywierając presję spadkową na notowania. Od środy dolar się osłabiał, a notowania ropy szły w górę, odrabiając straty z początku tygodnia.

Andrzej Bąk – WGT S.A.
Źródło: USDA, KE, CBoT, Euronext-Paryż, e-petrol, PKN Orlen

Bernadetta Ryńska
Bernadetta Ryńska
Rolnik z pasji i wykształcenia, doświadczenie czerpie prowadząc rodzinne gospodarstwo. Zainteresowania: hodowla roślin, nasiennictwo, innowacje w rolnictwie.

Napisz komentarz

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników