środa, 17 lipca, 2024
spot_img

Unijne kontrakty na tegoroczne zboża i rzepak ustalają w Paryżu historyczne maksima

spot_img

Kontrakty giełdowe na zboża mocno podrożały w III dekadzie września. Zdecydowane wzrosty na rynku rzepaku zaczęły się w połowie minionego miesiąca. Wcześniej na rynku przez wiele tygodni panowała względna stabilizacja notowań. W konsekwencji ostatnich wzrostów wyceny unijnej pszenicy i kukurydzy wzrosły w skali września o 6-8%, a w przypadku rzepaku aż o 14%. Pierwsza październikowa sesja przyniosła kontynuację odbicia. W Paryżu kontrakty na zboża zamknęły piątkową sesję (01.10.2021) na nowych historycznych maksimach płaconych za tegoroczne zbiory. Rzepak swoje maksimum osiągnął już w połowie minionego tygodnia. Wszystkie trzy unijne kontrakty podążają w kierunku wieloletnich szczytów, które zaliczały w tym roku serie notowane na stare zbiory. O ile pszenica i rzepak może niebawem te poziomy osiągnąć, to jednak kukurydzy brakuje jeszcze ok. 80 euro/t i raczej trudno będzie w okresie rosnącej zbiorów osiągnąć tak duże wzrosty.  

Stałym wsparciem wzrostów notowań jest silny popyt rzeczywisty i spekulacyjny na większość towarów, a szczególnie na surowce energetyczne.

W czasie odradzającej się gospodarki światowej, która jednocześnie przechodzi transformację energetyczną, brakuje surowców takich jak gaz ziemny i pozostałe paliwa kopalne. Windowaniu cen sprzyjają dodatkowo inwestorzy spekulacyjni, którzy szukają zysku w okresie zerowych stóp procentowych i masowego drukowania pieniądza przez banki centralne. Unijnym kontraktom pomaga też silny popyt eksportowy (tanie euro) i wysokie ceny zbóż w basenie Morza Czarnego (Ukraina i Rosja). 

W Chicago końcówka minionego tygodnia przebiegała pod wpływem czwartkowej publikacji ważnych raportów USDA. Pierwszy z nich to kwartalny raport o stanie amerykańskich zapasów, a drugi o tegorocznej produkcji pszenicy. O ile zapasy kukurydzy, a zwłaszcza soi okazały się być powyżej oczekiwań rynkowych, to już zapasy pszenicy spadły bardziej od szacunków rynkowych. USDA skorygował też w dół i tak już niską tegoroczną produkcję krajowej pszenicy.

Uczestnicy rynku zareagowali na czwartkowe dane dużą przeceną soi i śruty sojowej i skokowym wzrostem notowań pszenicy. Kukurydza skorzystała nieco ze wzrostów na rynku pszenicy.

Rzut oka na wykresy (zamknięcie z 01.10.2021):

Giełda w Chicago:

Andrzej Bąk – eWGT
Źródło: CBo
T, Euronext-Paryż, USDA, KE

Agro Profil
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze. Agro Wydawnictwo powstało w styczniu 2016 roku i od tego czasu regularnie przekazuje polskim rolnikom wiedzę ułatwiającą prowadzenie nowoczesnego gospodarstwa. Każdego roku Magazyn Agro Profil uczestniczy w wielu wydarzeniach branżowych - między innymi Agro Show, Agro Tech Kielce, Polagra Premiery, Agro-Park, Targi Książki i wielu innych. Wydawnictwo współpracuje z wieloma pracownikami naukowymi takich placówek jak np. Instytut Ochrony Roślin, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu czy też Politechniki Bydgoskiej.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x