poniedziałek, 24 lutego, 2025

Unijna pszenica i amerykańskie kontrakty na zboża straciły na wartości w minionym tygodniu

spot_img

Na giełdzie w Chicago ceny kukurydzy zakończyły piątek na minusie, co było spowodowane powszechną presją spadkową widoczną na szerokim rynku za Atlantykiem po rozczarowujących wskaźnikach makroekonomicznych. Także piątkowe umocnienie dolara było niekorzystne dla amerykańskich kontraktów. Jedynie najbliższa seria pszenicy SRW zamknęła ostatnią w minionym tygodniu sesję na plusie. Unijne kontrakty na zboża (też rzepak) również straciły w piątek na wartości. Jednocześnie strata tygodniowa dla starej unijnej pszenicy była znaczna.

Zamknięcie piątkowej sesji w Chicago

Na zamknięciu sesji w Chicago cena pszenicy SRW z terminem dostawy w marcu 2025 r. wzrosła o 0,8% do 216,9 USD/t. Ceny marcowych kontraktów na kukurydzę spadły o 1,4% do 193,4 USD/t. Ceny soi z dostawą w marcu spadły o 0,6 do 382,1 USD/t.

Zmiany w skali tygodnia

W skali całego tygodnia (kończącego się 21-go lutego) najbliższe serie na kukurydzę i pszenicę potaniały odpowiednio o 1% i 1,7%, podczas gdy soja odnotowała 0,3% wzrost.

Popyt eksportowy na amerykańskie zboża i soję pozostaje silny

Tygodniowe zamówienia eksportowe na amerykańską pszenicę i kukurydzy w ubiegłym tygodniu były w górnym przedziale oczekiwań rynku i wyniosły odpowiednio 533 tys. ton i 1,45 mln ton. Sprzedaż soi pozostała zgodna z oczekiwaniami (480 tys. ton), podczas gdy sprzedaż oleju sojowego wzrosła powyżej prognoz analityków (19 tys. ton).

Rynek oczekuje znacznego wzrostu powierzchni zasiewów kukurydzy w USA

Notowania amerykańskiej kukurydzy rosły w ostatnich tygodniach pod wpływem pogarszających się oczekiwań zbiorów tego zboża w Argentynie i silnego popytu (krajowego – rynek bioetanolu i eksportowego). W ostatnich dniach zaczęto jednak zauważać perspektywę znacznego zwiększenia powierzchni upraw kukurydzy w USA w tym roku dzięki korzystnym relacjom cen kukurydza/soja. Zaczęło to ciążyć w ostatnich dniach wycenom amerykańskiej kukurydzy.

Korekta spadkowa dotknęła notowań amerykańskiej pszenicy

Pszenica w Chicago straciła na wartości w skali tygodnia ponieważ okazało się, że straty mrozowe w uprawach ozimych w USA nie powinny być duże. Nadal pozostają jednak obawy o stan upraw ozimych w Rosji, ale jednocześnie rysująca się perspektywa zawarcia rozejmu na froncie daje nadzieje na wzrost przyszłej produkcji w regionach objętych wojną.

Z drugiej strony amerykańska pszenica sprzedaje się dobrze na świecie, a w ostatnich miesiącach dodatkowo korzysta z osłabienia eksportu z basenu Morza Czarnego.

Na giełdzie Matif notowania zbóż spadały w piątek

W Paryżu piątkowa sesja zamknęła się delikatną przeceną kontraktów na zboża, z wyjątkiem marcowej serii kukurydzy, która zdołała zamknąć dzień na niezmienionym poziomie.

W Paryżu notowania starej kukurydzy pozostają w trendzie bocznym, ale nowy zbiór wyraźnie drożał w I połowie miesiąca

Kontrakt na starą unijną kukurydzę (dostawa w marcu) zamknął tydzień ceną 216,25 eur/t, zyskując w skali tygodnia 2 euro (0,9%), w skali miesiąca wycena tego kontraktu nie zmieniła się, co pokazuje, że ceny starej kukurydzy poruszają się w trendzie bocznym.

Kukurydza z dostawą w listopadzie (nowy zbiór) kosztowała w piątek 221 eur/t, czyli 1 euro mniej niż tydzień wcześniej, ale zyskała 4 euro w skali miesiąca. Stary zbiór kukurydzy pozostaje pod presją tanich dostaw z Ukrainy, ale kontrakty na nowy zbiór korzystały do niedawna z trendu wzrostowego tego zboża obserwowanego w Chicago.

Unijna pszenica nadal cierpi z powodu słabego popytu eksportowego

W Paryżu kontrakt na starą pszenicę (seria na marzec) potaniał w piątek o niespełna 1 euro do 226,75 eur/t, ale w skali całego tygodnia seria ta straciła na wartości aż 6 euro (-2,6%). Od kilku miesięcy kontrakt na starą pszenicę porusza się w szerokim trendzie bocznym wokół poziomu 230 eur/t.

Pszenica z nowych zbiorów mocno drożała w I połowie lutego i jest droższa od starego ziarna

Pszenica z nowych zbiorów mocno drożała w I połowie lutego, by 18-go lutego wspiąć się na 4-miesięczny szczyt 239,5 eur/t. Kolejne dni przyniosły jednak korektę spadkową do 236,75 eur/t, co oznacza, że nowy zbiór kosztował w piątek 10 euro więcej niż stary.

Eksport starej pszenicy z UE (zwłaszcza francuskiej) jest wyjątkowo słaby, co wymusza przeceny na rynku. Jednocześnie nowe uprawy zyskiwały do niedawna ze względu na zagrożenia pogodowe dotyczące ozimin w Rosji, USA i Europie. Tu warto zaznaczyć, że piątkowy raport FranceAgrimer pokazał lekką poprawę kondycji pszenicy ozimej we Francji.

Unijny eksport pszenicy miękkiej jest o ponad 1/3 wolniejszy niż przed rokiem

Od początku sezonu kraje UE wysłały na rynki zagraniczne tylko 13,3 mln ton pszenicy (-36% r/r) w porównaniu do 20,8 mln ton. Na razie nie pomaga silne ograniczenie eksportu z Rosji i Ukrainy, którego miejsce zajmuje ziarno z Australii, Argentyny i USA.

Zmiany okresowe notowań kontraktów futures

Rzut oka na wykresy

Źródło cen: Euronext-Paryż, CBoT

spot_imgspot_img
Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x