środa, 29 maja, 2024
spot_imgspot_img

Unijna produkcja zbóż obniży się w tym roku o ponad 5%

spot_img

W swojej najnowszej prognozie (z 28.07.2022) Komisja Europejska oczekuje, że całkowita produkcja zbóż w UE wyniesie w tym roku 280,98 mln ton, czyli o 5,2% mniej niż w sezonie 2021/22. W skali roku spadną zbiory wszystkich zbóż z wyjątkiem owsa (+0,25% r/r). Jednocześnie tegoroczne zbiory powinny być o 2,4% poniżej średniej 5-letniej. Spadek produkcji jest konsekwencją gorszego plonowania w związku z gorącą i suchą pogodą w dużej części Europy. Areał upraw zbożowych pod tegoroczne zbiory jest o 0,2% większy niż rok temu i o 0,3% powyżej średniej.

Aktualnie zbiory pszenicy miękkiej szacowane są na 124,89 mln ton, czyli o blisko 5% mniej niż rok temu i tylko 1% poniżej średniej.

Druga co do wielkości uprawa unijna – kukurydza – zmniejszy się o 9,5% – r/r, czyli do 66,10 mln ton.

Tegoroczne zbiory jęczmienia oceniane są na 51,97 mln ton, niespełna 1% poniżej ubiegłego roku

Produkcja zbóż w Unii Europejskiej (w tys. ton):

Średnia wydajność zbóż w UE (t/ha):

Andrzej Bąk – eWGT
Źródło: KE

Agro Profil
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze. Agro Wydawnictwo powstało w styczniu 2016 roku i od tego czasu regularnie przekazuje polskim rolnikom wiedzę ułatwiającą prowadzenie nowoczesnego gospodarstwa. Każdego roku Magazyn Agro Profil uczestniczy w wielu wydarzeniach branżowych - między innymi Agro Show, Agro Tech Kielce, Polagra Premiery, Agro-Park, Targi Książki i wielu innych. Wydawnictwo współpracuje z wieloma pracownikami naukowymi takich placówek jak np. Instytut Ochrony Roślin, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu czy też Politechniki Bydgoskiej.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x