piątek, 22 listopada, 2024
spot_img

Unijna kukurydza w dół, a rzepak w górę w skali minionego tygodnia

spot_img

W Paryżu notowania kukurydzy spadają pod presją trwających zbiorów i lepszej pogody we Francji. Przeceny w notowaniach giełdowych pszenicy zatrzymały się w nadziei na odrodzenie popytu na francuskie pochodzenie. W minionym tygodniu jedynie rzepak wyraźnie zyskiwał na wartości, korzystając z trendu wzrostowego na rynku olejów roślinnych.

Wyceny unijnej pszenicy utrzymywały się przez cały tydzień nieco poniżej 220 eur/t

Na giełdzie Euronext – Paryż najbliższa seria pszenicy zyskała skromne 0,25 eur/t (0,1%) w minionym tygodniu do 217 eur/t w piątek. Tydzień wcześniej kontrakt stracił ok. 10 euro.

W tym samym czasie kontrakt na chicagowską pszenicę SRW potaniał 0,2%, zamykając tydzień ceną 208,8 usd/t. Unijna pszenica z nowego zbioru kosztowała w piątek 227 eur/t.

Mimo dużej przeceny wspólnej waluty, francuskie zboża nie są atrakcyjne na rynku międzynarodowym, gdzie ciągle dominuje Rosja, Ukraina, a ostatnio rośnie sprzedaż zbóż ze Stanów Zjednoczonych (po spadku cen amerykańskich). Testem na konkurencyjność francuskiej pszenicy miał być duży przetarg organizowany przez Algierię. Jednak Reuters donosi, że przetarg wygrali ponownie dostawcy z basenu Morza Czarnego.

Notowania kukurydzy spadły do 200 eur/t

Kukurydza w Paryżu straciła na wartości 7,25 euro (-3,5%) do 200,0 eur/t w skali tygodnia. Jednocześnie analogiczny kontrakt w Chicago potaniał o skromne 0,2%.

Kontrakt na paryską kukurydzę (dostawa w listopadzie) opuścił dołem kanał boczny 211-216 eur/t (ceny zamknięcia) w którym pozostawał w pierwszej połowie października. Obecne poziomy wyceny kukurydzy (seria na listopad) są analogiczne jak na przełomie sierpnia i września. Premia za dostawę w marcu 2025 sięga teraz 7 euro/t, a seria na kolejny zbiór kosztuje 12,75 euro więcej (212,75 eur/t).

Powrót suchej pogody pozwala na łatwiejsze prowadzenie prac związanych z jesiennymi zbiorami i siewem we Francji. FranceAgriMer poinformował w ostatni czwartek, że zebrano 38% areału kukurydzy w porównaniu do 25% w poprzednim tygodniu i średnio 81% do tej pory. Jednocześnie zasiano 41% obszaru pszenicy ozimej w porównaniu do 21% w poprzednim tygodniu i średnio 65% do tej pory.

Kontrakt na rzepak oddala się od poziomu 500 eur/t

Kontrakt na unijny rzepak (dostawa w lutym 2024) zbliżył się do 530 eur/t podczas piątkowej sesji (najwyżej od 8 miesięcy dla serii najbliższej) zanim jego wycena spadła do 517 eur/t na zamknięciu. W skali tygodnia kontrakt ten podrożał o 3 euro (0,3%).

Najdrożej kosztował w piątek na zamknięciu rzepak z dostawą w lutym 2025 – 517,0 eur/t, podczas gdy nowy zbiór (listopad 2025) kosztował tylko 478,75 eur/t.

Wzrost cen rzepaku w Europie wynika z zarówno niewielkich zbiorów samego rzepaku w krajach Unii, jak i słabych zbiorów alternatywnej uprawy – słonecznika u największych producentów. Wysokie ceny w Europie wspierane są także przez trend wzrostowy w notowaniach olejów roślinnych, zwłaszcza 2,5 letnie maksima ustanawiane przez olej palmowy.

W Chicago pszenica, kukurydza i soja potaniały lekko w skali tygodnia

W Chicago końcówka tygodnia przyniosła spadki na rynku zbóż i kompleksu sojowego. Jednak w skali całego tygodnia przecena wszystkich trzech kontraktów była jedynie symboliczna. W USA w październiku i listopadzie tradycyjnie występuje presja żniwna na ceny kukurydzy i soi, mimo to amerykańskie kontrakty konsolidują się, wspierane przez silny popyt eksportowy.

Nastąpiła poprawa pogody w głównych regionach produkcyjnych

Długo oczekiwane deszcze na równinach Rosji, a także w Ameryce Południowej i suchych obszarach USA doprowadziły do obniżenia światowych cen pszenicy i ograniczają wzrosty cen amerykańskiej kukurydzy i soi na ciągle niestabilnym rynku surowców rolnych. W Brazylii pierwsze rządowe prognozy mówią o kolejnych rekordowych zbiorach soi i zbóż (razem), które będą konkurować ze Stanami Zjednoczonymi, szczególnie o chińskich nabywców.

Rynki oczekują na wynik wyborów prezydenckich w USA

Tuż przed wyborami w USA sytuacja jest ciągle niepewna, a ewentualna wygrana Trampa może wywołać wojnę handlową z Chinami (wzrost ceł na importowane towary), a co za tym idzie problemy w amerykańskim eksporcie soi i zbóż. W ostatnich dniach prawdopodobieństwo wygranej Donalda Trumpa spada, na co dolar i indeksy giełdowe reagują spadkami.

Okresowe zmiany notowań na giełdowym rynku zbóż i oleistych

Rzut oka na wykresy notowań kontraktów futures (zamknięcie z 01.11.2024)

Kontrakty na zboża

Kontrakty na nasiona oleiste

Źródło cen: CBoT, Euronext-Paryż

spot_imgspot_img
Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x