czwartek, 21 listopada, 2024
spot_img

Unijna kukurydza i rzepak w górę, a pszenica nieco w dół w skali minionego tygodnia

spot_img

Wyceny unijnej pszenicy oscylowały przez cały tydzień wokół 215 eur/t

Na giełdzie Euronext – Paryż najbliższa seria pszenicy potaniała o 1,25 eur/t w tygodniu kończącym się 8-listopada do 215,75 eur/t w piątek. Tydzień wcześniej kontrakt podrożał o symboliczne 0,25 euro. Unijna pszenica z nowego zbioru byłą droższa i kosztowała w piątek 224 eur/t.

W tym samym czasie kontrakt na chicagowską pszenicę SRW podrożał o skromne 0,6% (-0,2% tydzień wcześniej), zamykając piątek ceną 210,1 usd/t.

Pszenica w Paryżu jest pod presją konkurencyjnego eksportu z basenu Morza Czarnego i korzystniejszej pogody dla upraw ozimych na Ukrainie. Na początku zeszłego tygodnia egipski GASC kupił 290 tys. ton pszenicy (120 tys. ton rumuńskiej, 120 tys. ton ukraińskiej i 50 tys. ton bułgarskiej pszenicy), a ukraińska pszenica była najtańsza na przetargu.

Po drugiej stronie Atlantyku pszenica uzyskuje lekkie wsparcie w słabych ocenach upraw ozimych i rosnącej sprzedaży eksportowej.

Notowania unijnej kukurydzy wzrosły za giełdą w Chicago

Kukurydza w Paryżu (dostawa w marcu 2025) podrożała o 6,5 euro (3,2%) do 211,0 eur/t w skali tygodnia (-7,25 eur/t – tydzień wcześniej). Seria na kolejny zbiór kosztowała w piątek o tylko 2 euro więcej (213,0 eur/t). FranceAgriMer poinformowała, że 58% francuskiej uprawy kukurydzy zostało zebranych do 4 listopada (93% w 2023 r. i 89% w średniej pięcioletniej).

Jednocześnie grudniowy kontrakt na kukurydzę w Chicago podrożał w minionym tygodniu o 3,1% wspierany silnym popytem eksportowym na amerykańską kukurydzę. W zeszły czwartek w raporcie USDA Weekly Export Sales sprzedaż kukurydzy w dniach 25-31 października wyniosła 2,77 mln ton (dostawa w 2024/25), co oznacza wzrost o 18% w porównaniu z poprzednim tygodniem.

Kontrakt na rzepak najdroższy od lutego

Kontrakt na unijny rzepak (dostawa w lutym 2025) zamknął tydzień ceną 536,5 eur/t, a w poniedziałek dodał do tego kolejne 2,5 euro. W skali tygodnia kontrakt ten podrożał o 19,5 euro (3,8%). Obecne poziomy są najwyższe od lutego tego roku (dla serii najbliższej kontraktu na rzepak). Nowy zbiór (listopad 2025) kosztował wczoraj nieco ponad 500 eur/t.

Ceny rzepaku w Europie wspierane są przez wzrosty notowań całego kompleksu oleistych. Wynika również z niewielkich zbiorów samego rzepaku w krajach Unii, jak i słabych zbiorów alternatywnej uprawy – słonecznika u największych producentów.

Oleje roślinne wspierają wzrosty nasion oleistych

Pomimo sprzyjających warunków w Ameryce Południowej w okresie zasiewów soi oraz wyniku wyborów w USA, oleje roślinne drożały nadal, ciągnąc w górę wszystkie nasiona oleiste. W ubiegłym tygodniu Donald Trump został wybrany 47. prezydentem USA i obsadzi urząd 20 stycznia 2025 roku. Donald Trump wspomniał, że podniesie cła na import chińskich towarów z USA o co najmniej 60%, co wywołało spekulacje na temat wznowienia wojny handlowej z Chinami. Jednak potencjalne przyszłe perturbacje w handlu z Chinami zwiększyły tylko w ostatnich tygodniach zakupy amerykańskiej soi przez Państwo Środka.

Okresowe zmiany notowań na giełdowym rynku zbóż i oleistych

Rzut oka na wykresy notowań kontraktów futures (zamknięcie z 08.11.2024)

Kontrakty na zboża

Kontrakty na nasiona oleiste

Źródło cen: CBoT, Euronext-Paryż

spot_imgspot_img
Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x