czwartek, 22 lutego, 2024

Ukraina zmniejszy produkcję i eksport zbóż w 2023 roku na rzecz nasion oleistych

spot_img

Według wiceministra polityki rolnej Tarasa Wysockiego ukraińscy rolnicy mogą zasiać i zebrać w tym roku co najmniej dwa razy więcej zbóż niż sami skonsumują. Te ilości zboża pozwolą na utrzymanie potencjału eksportowego sektora rolnego na poziomie z poprzedniego roku – 20 mld USD.

Jednocześnie minister zaznaczył, że istnieje ryzyko, że około 0,5 miliona hektarów, czyli 2% całkowitej powierzchni rolnej kraju, może nie zostać obsiane z powodu koniecznego rozminowania terenów, co wymaga czasu.

Według urzędnika, tegoroczny sezon siewny będzie bardziej skoncentrowany na uprawach roślin oleistych, co doprowadzi do zmniejszenia produkcji zbożowej brutto w Ukrainie. W związku z tym zmniejszy się ilość eksportowanego zboża i zmusi rynki międzynarodowe do podniesienia cen zboża, wyjaśnił Wysocki.

Ukraińscy rolnicy zasiali ponad 16 tys. hektarów upraw zbożowych i strączkowych.

Źródło: UBN

spot_img
Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x