poniedziałek, 22 kwietnia, 2024
spot_imgspot_img

Ukraina i Polska wybudują nowe przejście graniczne?

spot_img

Nowe przejście graniczne w końcu pojawi się w Zbereże-Adamczuki, na granicy w obwodzie wołyńskim, poinformowałaPaństwowa Służba Graniczna Ukrainy.

Budowa przejścia dla samochodów i pieszych powinna odciążyć inne przejścia. Projekt przewiduje budowę mostu przez rzekę Bug zarówno dla zmotoryzowanych, jak i pieszych.

O tym projekcie mówi się od co najmniej dziesięciu lat. Jego znaczenie wzrosło po rozpoczęciu wojny, gdy przez zachodnią granicę, w szczególności z Polską, przechodziły ogromne ilości ukraińskiego eksportu.

Pod koniec marca w Szacku na terenie obwodu wołyńskiego na Ukrainie odbyła się narada dotycząca możliwości otwarcia tymczasowego przejścia granicznego Zbereże-Adamczuki. W spotkaniu wziął udział Wicemarszałek Województwa Lubelskiego Zbigniew Wojciechowski wraz z Dyrektorem Departamentu Strategii i Rozwoju Bogdanem Kawałko.

Strona polska i ukraińska omówiły kwestie organizacyjne oraz infrastrukturalne związane z potencjalnym otwarciem wspomnianego przejścia granicznego. Powstała również wspólna grupa robocza, której zadaniem będzie kontynuacja działań i zbadanie możliwości prawnych, formalnych i finansowych koniecznych do opracowania kompleksowego projektu utworzenia nowego przejścia i zaproponowania go stronie rządowej.

Obecnie punkty kontrolne w Polsce obsługują 53% ukraińskiego transportu lądowego, w Rumunii – 18%, w Mołdawii – 14%, na Węgrzech – 10%, a na Słowacji – 5%.

Lokalizacja nowego planowanego przejścia granicznego:

Źródło: UBN, lubelskie.pl, google

Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x