środa, 21 maja, 2025
spot_img

UE przywróci kontyngenty importowe na ukraińskie produkty rolne 6 czerwca

spot_imgspot_img

UE przywróci kontyngenty importowe na ukraińskie produkty rolne 6 czerwca 2025 r. Poinformował o tym dziennikarzy lider Polskiego Stronnictwa Ludowego i szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz, podaje TVP Info. To oczywiście dobra informacja dla naszych rolników i hodowców, którzy musieli się mierzyć z nierówną konkurencją ze strony tanich towarów importowanych.

Przeczytaj również – W unijnym imporcie z Ukrainy dominują produkty rolne – Eurostat

UE przywróci kontyngenty importowe na ukraińskie produkty rolne

„Mam dobre wieści z Brukseli! Skończył się niekontrolowany przepływ produktów rolnych i żywności z Ukrainy do Europy. „Nie będzie już dyrektyw o bezcłowym imporcie towarów z Ukrainy do UE, takich jak te, które weszły w życie zaraz po rozpoczęciu wojny na Ukrainie” – powiedział Kosiniak-Kamysz dla TVP Info.

„Rolnicy, chcę zapewnić, że od 6 czerwca powrócimy do zasad, które obowiązywały przed rozpoczęciem konfliktu na Ukrainie. „Do zasad, zgodnie z którymi będą obowiązywały ograniczenia i kwoty” – dodał. W oświadczeniach ministra nie podano szczegółów decyzji podjętej w Brukseli. To znaczy jak duże będą kontyngenty bezcłowe.

Wcześniej agencja Bloomberg informowała, że wrócą kwoty eksportowe na najważniejsze produkty rolne

Przypomnijmy, że 15 maja agencja Bloomberg, powołując się na dokumenty Komisji Europejskiej, informowała, że Unia Europejska planuje przywrócić od czerwca kwoty importowe na najważniejsze rodzaje produktów rolnych z Ukrainy, w tym pszenicę, kukurydzę, jęczmień, kurczaki i jaja kurze. Kwoty eksportowe na te produkty zostały zawieszone w marcu 2022 r. w ramach działań na rzecz pomocy Ukrainie po zablokowaniu jej portów morskich.

W latach 2023–2024 preferencyjne dla Ukrainy zasady handlu były kilkakrotnie przedłużane, ale też częściowo zamrażane z powodu protestów rolników z państw graniczących z Ukrainą, które były zalewane ukraińskimi produktami na swoich rynkach. Teraz, gdy przewodnictwo w UE ma Polska, udało się osiągnąć porozumienie o nieprzedłużaniu bezcłowego handlu z Ukrainą, chociaż wiele krajów (importerów) naciskało na liberalne podejście.

Przeczytaj Zboże i rzepak z Ukrainy – kto na tym zarobił, a kto stracił ? – raport NIK


Polski import zboża i rzepaku z Ukrainy w okresie styczeń 2021-kwiecień 2023 według NIK

KE prognozuje gwałtowny spadek importu pszenicy do UE

Zamiar ograniczenia przez Brukselę bezcłowego importu zbóż z Ukrainy znalazł już w kwietniu swoje odzwierciedlenie w prognozach bilansu na sezon 2025/26. Analitycy KE obniżyli oczekiwany import pszenicy miękkiej do tylko 3,0 mln ton z 7,5 mln ton w obecnym sezonie. Oznaczać to będzie powrót poziomu importu do okresu sprzed wojny pełnoskalowej na Ukrainie.

Ukraina dominuje wśród dostawców pszenicy i kukurydzy do UE

W tym sezonie kraje Unii Europejskiej sprowadziły już 4,40 mln ton (6,0 mln ton sezon wcześniej) pszenicy miękkiej z Ukrainy, co stanowi 63 procent całego importu tego zboża na teren UE.

Jednocześnie kraje UE sprowadziły od początku sezonu 10,07 mln ton ukraińskiej kukurydzy (11,34 mln ton sezon wcześniej). Jest to 57 procent całego unijne importu kukurydzy

Źródło: TVP Info, NIK

spot_img
Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x