środa, 29 maja, 2024
spot_imgspot_img

UE przyjęła działania zaostrzające przepisy dotyczące wylesiania

spot_img

Parlament Europejski zagłosował za rozszerzeniem zakresu towarów rolnych objętych nowym prawem przeciwko importowi związanemu z wylesianiem o kukurydzę, drób i wieprzowinę. Przez uczestników kampanii zostało to okrzyknięte sukcesem, ale skrytykowane przez przedstawicieli przemysłu.

Drób, wieprzowina i kukurydza będą musiały spełnić cel “wolne od wylesiania”

Wniosek, pierwotnie przedstawiony przez Komisję Europejską w listopadzie ubiegłego roku, ma na celu zapewnienie, że produkty i towary importowane do UE są „wolne od wylesiania” – to znaczy, że nie przyczyniają się do wylesiania w żadnym miejscu łańcucha wartości. Na posiedzeniu plenarnym Parlamentu przyjęto tekst kompromisowy złożony przez centroprawicowego sprawozdawcę Christophe’a Hansena we wtorek (13 września), w którym określono, że towary rolne i środki produkcji objęte prawem powinny zostać rozszerzone poza te zawarte w pierwotnym wniosku Komisji. Pierwotna propozycja obejmowała sześć towarów: olej palmowy, kakao, kawę, wołowinę, soję i drewno. Ustawodawcy zechcieli dodać do listy pochodnych kukurydzę i oleju palmowy – oba produkty, które zostały pominięte w pierwotnym wniosku, mimo że ocena skutków przeprowadzona przez Komisję wykazała, że ​​ich włączenie pomoże w walce z wylesianiem. 

Ryzyko napędzające niedobory łańcucha dostaw i inflację cen w UE

Copa i Cogeca opowiadały się przeciwko uwzględnieniu kukurydzy na liście produktów objętych ramami tego rozporządzenia. Parlament Europejski postanowił zwiększyć obciążenie finansowe i administracyjne dla producentów zbóż i hodowców zwierząt, którzy znajdują się pod ogromną presją  w  momencie,  w  których  zmierzamy  się  z  poważnym  kryzysem  na  rynkach  rolno spożywczych  na  poziomie  unijnym  oraz  światowym.  W ocenie  skutków  Komisji  jasno stwierdzono,  że  uwzględnienie  kukurydzy  w  zakresie  rozporządzenia  „wymagałoby  podjęcia dużego wysiłku oraz znaczącego obciążenia administracyjnego i finansowego, natomiast zwrot w postaci ograniczenia wylesiania spowodowanego konsumpcją unijną byłby ograniczony”. We wspólnym oświadczeniu COCERAL, FEDIOL i FEFAC, reprezentujące unijny handel zbożem i nasionami oleistymi oraz przemysł paszowy, ostrzegły parlament, że jest to „ryzyko napędzające niedobory łańcucha dostaw i inflację cen w UE”.

Koniec z nieuczciwą konkurencją?

Decyzja o włączeniu mięsa drobiowego i wieprzowego do bydła została podjęta na polecenie sejmowej komisji rolnictwa, która przedstawiła opinię w tej sprawie, starając się walczyć z „nieuczciwą konkurencją” między rolnikami krajowymi i z krajów trzecich. powiedział Hansen. Wyjaśnił, że bez regulacji importu hodowcy zwierząt gospodarskich w UE musieliby zapewnić produkcję wolną od wylesiania, podczas gdy ta sama norma nie miałaby zastosowania do mięsa z krajów trzecich. 

„Oprócz walki z utratą bioróżnorodności, oprócz walki ze zmianami klimatycznymi”, podsumował Hansen, włączenie dodatkowych produktów „przyniesie korzyści naszym rolnikom w dłuższej perspektywie, ponieważ ostatecznie uzyskają oni lepsze ceny” za te towary.

Potrzebne jest zaangażowanie innych krajów

W związku z brakiem odpowiedniej oceny skutków, organizacje wezwały prawodawców do współpracy z podmiotami łańcucha dostaw w celu lepszego zapobiegania praktycznym problemom, które mogą pojawić się podczas wdrażania nowego prawodawstwa. Przykładem  tego  są  definicje, głównie ta dotycząca degradacji lasów, która powinna być wykonalna oraz spójna z zaleceniami FAO,  a  więc  dostosowana  do  różnorodności  lasów  na  całym  świecie.  Objęcie  wylesiania  poza granicami UE może  się udać wyłącznie jeżeli  zaangażowane zostaną inne  kraje. Ostateczna forma ustawodawstwa zostanie uzgodniona po rozpoczęciu negocjacji z państwami członkowskimi UE.

źródło: copacogeca.pl;https://www.europarl.europa.eu/

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x