piątek, 22 listopada, 2024
spot_img

UE chce o rok przesunąć zakaz importu soi i oleju palmowego z „wylesionych terenów”

spot_img

Rada UE odroczyła o rok nowelizację rozporządzenia UE w sprawie wylesiania –  informuje  komunikat prasowy Rady z 16 października 2024 roku.

Odroczenie to umożliwi państwom trzecim, państwom członkowskim, operatorom i handlowcom pełne przygotowanie do spełnienia nowych obowiązków. Obejmują one „należytą staranność”, aby zapewnić, że niektóre towary i produkty sprzedawane w UE lub wywożone z UE nie są uprawiane na gruntach, na których wycina się lasy.

Towary których dotyczy rozporządzenie UE w sprawie wylesienia

„Należą do nich produkty wytwarzane z bydła, drewna, kakao, soi, oleju palmowego, kawy, gumy i niektórych produktów pochodnych” – czytamy w oświadczeniu.

Jeżeli Parlament Europejski wyrazi zgodę, nowe obowiązki wynikające z niniejszego rozporządzenia będą wiążące dla:

  • od 30 grudnia 2025 r. – dla dużych operatorów i handlowców,
  • od 30 czerwca 2026 r. – dla mikro i małych przedsiębiorstw.

Rada poinformuje teraz Parlament Europejski o swoim stanowisku, aby rozporządzenie zostało oficjalnie przyjęte i opublikowane w Dzienniku Urzędowym UE. Jest to konieczne, aby mogło wejść w życie do końca roku.

Więcej czasu na lepsze przygotowanie się do wdrożenia

„Komisja przedstawiła wniosek w sprawie odroczenia daty rozpoczęcia stosowania rozporządzenia w sprawie wylesiania w odpowiedzi na obawy państw członkowskich, krajów trzecich, handlowców i operatorów, że istnieje ryzyko, że nie będą w stanie w pełni zastosować się do przepisów do dnia 31 grudnia 2024 r.” – dodano w Radzie UE.

Utrzymanie celu „nie wylesianie”

Ukierunkowana zmiana nie wpłynie na istotę już obowiązujących przepisów, która ma zminimalizować wkład UE w wylesianie i degradację lasów na całym świecie, zezwalając jedynie na wprowadzanie do obrotu w UE lub eksport z UE produktów niepowodujących wylesiania. Produkty niepowodujące wylesiania to produkty, które zostały wyprodukowane na terenach nieobjętych wylesianiem lub degradacją lasów po dniu 31 grudnia 2020 r.

Tło

Głównym czynnikiem powodującym globalne wylesianie i degradację lasów jest powiększanie się gruntów rolnych, co jest związane z produkcją towarów objętych zakresem rozporządzenia. Ponieważ UE jest głównym konsumentem takich towarów, może zmniejszyć swój wkład w globalne wylesianie i degradację lasów, dbając o to, by te produkty i związane z nimi łańcuchy dostaw były „wolne od wylesiania”.

Rozporządzenie w sprawie wylesiania zostało przyjęte w 2023 r. i ustanawia przepisy mające zapewnić, aby produkty pochodzące z niektórych towarów (a mianowicie kawy, kakao, oleju palmowego, soi, bydła, kauczuku i drewna), które są wprowadzane do obrotu w UE lub wywożone z UE, nie powodowały wylesiania ani degradacji lasów podczas ich produkcji, były wytwarzane zgodnie z odpowiednimi przepisami kraju produkcji i były objęte oświadczeniem o dołożeniu należytej staranności.

Źródło: Rada UE

spot_imgspot_img
Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x