Co znajdziesz w artykule?
Ubezpieczenie upraw rolnych. Trud całorocznej pracy rolnika niszczą coraz częściej wszelakie kataklizmy. Urok uprawy pod chmurką sprawia, że jedyną gwarancją utrzymania płynności i stabilności prowadzenia produkcji jest ubezpieczenie. Rozmawiamy z Józefem Pawelą, który ubezpiecza wszystkie plantacje twierdząc, że nie stać go na ryzyko.
Józef Pawela
Wylatowo, pow. mogileński, woj. kujawsko-pomorskie
produkcja roślinna na powierzchni 100 hektarów
Gospodarstwo w najsuchszym regionie
Józef Pawela prowadzi z synem prężnie działające gospodarstwo rolne na Pojezierzu Gnieźnieńskim. Należy wspomnieć, iż jest to jeden z najsuchszych regionów w Polsce. Pomimo niekorzystnej lokalizacji rolnicy uprawiają z powodzeniem wiele gatunków. W płodozmianie znajduje się między innymi: pszenica, groch, rzepak, burak cukrowy, ale również warzywa, takie jak cebula i ziemniaki. Szeroka specjalizacja, na dużym areale wymaga jednak dużej wiedzy i nakładu pracy.
– Nikt nigdy nie powinien mówić, że wie wszystko. Każdy sezon przynosi wiele niespodzianek. Staram się, jednak, dzięki swojemu wieloletniemu doświadczeniu, sprostać wszystkim wyzwaniom – mówi Józef Pawela.
Nie narzekać tylko liczyć
Obecna sytuacja w branży nie napawa optymizmem. Niestabilność związana z nieodpowiednią korelacją cen płodów rolnych do kosztów środków produkcji sprawia, że utrzymanie rentowności gospodarstwa staje się nie lada wyzwaniem. Wielu rolników mimo wszystko się nie zniechęca. Kluczem do sukcesu jest jednak odpowiednie zarządzanie i wytrwałość w dążeniu postawionych celów.
– Gdybym ponownie stanął przed decyzją, czy zostać rolnikiem – nie zawahałbym się. Nigdy nie narzekam i bardzo nie lubię, kiedy inni to robią. W prowadzeniu produkcji należy kontrolować i liczyć wszystko. Mówmy tylko o faktach i nie wyolbrzymiajmy problemów – podkreśla Józef Pawela.
Nie stać na ryzyko
Przywykło się mówić, że rolnictwo to interes pod chmurką. Ma to swoje realne odzwierciedlenie w prowadzeniu produkcji polowej, gdzie nie brakuje ryzyk związanych z niekorzystnym przebiegiem pogody, przybywa niespodziewanych kataklizmów. Susza, gradobicia, wichury niweczą trud całorocznej pracy. Z klimatem jednak nie wygramy. W takim razie – co robić? Przed ryzykami należy się zabezpieczyć!
– Nie mogę pozwolić sobie na utratę płynności finansowej gospodarstwa. Od lat ubezpieczam niemalże całość upraw od wielu zjawisk pogodowych. Nie stać mnie na ryzyko. Zawsze powtarzam, że narzeka ten, który nie jest ubezpieczony – podsumowuje Józef Pawela.
Ubezpieczenie upraw rolnych – jakie gatunki obejmuje?
Ubezpieczeniem mogą zostać objęte następujące uprawy:
- Zboża, w tym: gryka, kukurydza
- Rośliny oleiste: rzepak, rzepik, gorczyca
- Rośliny przemysłowe: len, konopie włókniste, tytoń, chmiel
- Warzywa gruntowe
- Truskawki, drzewa i krzewy owocowe
- Ziemniaki
- Buraki cukrowe
- Rośliny bobowate:
- grubonasienne (np. groch, bób)
- drobnonasienne (np. soczewica)
- Rośliny zielarskie
- Facelia
Wybierz sprawdzone ubezpieczenie upraw rolnych! [ZOBACZ]
Korzyści z ubezpieczenia upraw rolnych
Ochrona przed zdarzeniami losowymi
Ubezpieczenie chroni Twoje uprawy przed skutkami nieprzewidywalnych zjawisk pogodowych, takich jak: grad, susza, przymrozki, nawalne deszcze czy huragany.
Dopłata do składki – nawet 65%
Znaczną część składki pokrywa budżet państwa, dzięki czemu koszt ubezpieczenia jest znacznie niższy dla rolnika.
Zabezpieczenie płynności finansowej
W przypadku zniszczenia upraw, odszkodowanie pozwala utrzymać ciągłość finansową gospodarstwa i planować dalszą produkcję.
Początek wiosennej ochrony upraw w AGRO Ubezpieczeniach! [PAKIETY]
Obowiązkowe ubezpieczenie upraw rolnych
Rolnicy, którzy otrzymali płatności bezpośrednie, mają ustawowy obowiązek ubezpieczenia upraw od ryzyka szkód spowodowanych przez:
- suszę,
- powódź,
- grad,
- ujemne skutki przezimowania,
- przymrozki wiosenne.
Obowiązek ten uznaje się za spełniony, jeśli w ciągu 12 miesięcy od 1 lipca roku następującego po roku otrzymania dopłat, co najmniej 50% powierzchni upraw (określonych w ustawie) objęto ochroną ubezpieczeniową od przynajmniej jednego z wymienionych ryzyk.
Ubezpieczenie upraw rolnych – jak działają dopłaty?
Ubezpieczenie upraw rolnych są współfinansowane z budżetu państwa. Rolnik zawiera umowę ubezpieczenia, a składka pomniejszana jest o kwotę dopłaty.
- Dopłaty sięgają nawet 65% wysokości składki.
- Wysokość dopłat ustalana jest corocznie w Rozporządzeniu Rady Ministrów.
- Umowy z dopłatą można zawierać do wyczerpania limitu środków na dany rok.
Dlaczego warto?
Ubezpieczenie upraw rolnych to nie tylko obowiązek – to realna ochrona gospodarstwa. Dzięki niemu:
- chronisz plony przed skutkami nieprzewidywalnych zjawisk pogodowych,
- zabezpieczasz płynność finansową gospodarstwa w razie strat,
- korzystasz z wsparcia państwa, które pokrywa dużą część składki.