czwartek, 22 lutego, 2024

Ubezpieczenia upraw i zwierząt

spot_img

Temat zmian w systemie ubezpieczeń upraw rolnych i zwierząt gospodarskich, szczególnie w kontekście nasilających się anomalii pogodowych oraz walki z epidemiami chorób zwierząt (ASF i grypa ptaków), budzi w wielu środowiskach rolniczych ożywioną dyskusję. Podkreśla się tu konieczność podjęcia natychmiastowych, skutecznych działań. Pisaliśmy niedawno m.in. o apelu i wniosku Lubelskiej Izby Rolniczej, o przeprowadzenie reformy obowiązujących przepisów w kierunku powszechnych i obowiązkowych ubezpieczeń upraw rolnych. 

Dodatkowe 500 milionów złotych

Natomiast na obecnym etapie Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi poinformowało o podjęciu prac analitycznych zmierzających do wskazania kierunków zmian w systemie ubezpieczeń upraw rolnych i zwierząt gospodarskich na przyszłe lata. Ponadto, Sejmowa Komisja Finansów Publicznych podczas ubiegłotygodniowego posiedzenia pozytywnie zaopiniowała projekt zmiany przeznaczenia budżetowych rezerw celowych w wysokości 600 mln zł, z podziałem w stosunku: 100 mln zł dla Inspekcji Weterynaryjnej na zwalczanie chorób zakaźnych zwierząt ASF i HPAI. I 500 mln zł, które Ministerstwo Rolnictwa ma dodatkowo przeznaczyć na dopłaty do ubezpieczenia upraw i zwierząt gospodarskich(łącznie w 2021 r. na ubezpieczenia rolnicze Rada Ministrów przeznaczy kwotę 900 mln zł).

Dodajmy też, że w ramach konsultowanego niedawno polskiego Planu Strategicznego dla unijnej Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 przewiduje się uruchomienie interwencji w zakresie tworzenia tzw. Funduszy Wzajemnościowych dających możliwość wspólnego  zabezpieczenia się producentów rolnych przed skutkami zdarzeń losowych w rolnictwie. Czy te zmiany będą skuteczne? Zobaczymy. 
 
Źródła: Sejm RP, MRiRW
Foto:
Pixabay

spot_img
Robert Gorczyński
Robert Gorczyńskihttps://agroprofil.pl/
Działa na styku: instytucje, organizacje, problemy rolników. Zafascynowany etosem pracy rolnika, tradycjami i kulturą polskiej wsi.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x