niedziela, 14 kwietnia, 2024
spot_imgspot_img

Tylko za pszenicę 14% białka można dostać w porcie powyżej 1000 zł [CENY W PORTACH]

spot_img

Na rynku krajowym ceny zbóż są cały czas niestabilne, a ich poziom wrócił do tego z lat 2019-2020. Dużym problemem jest też sprzedaż ziarna.

Terminy dostaw zbóż do portów są długie, a ceny niskie

Kupują głownie eksporterzy, dostawy przyjmowane są zarówno w portach, jak i w magazynach krajowych.

Ceny w głębi kraju uzależnione są od odległości od portu. Jednak na dostawy do portów też trzeba czekać, ponieważ kolejki są bardzo długie. Aktualnie realizowane są umowy zawarte w kwietniu.

Dzisiaj (19.05.2023) zawarte umowy miały wyznaczony termin realizacji najwcześniej od 15-go czerwca do 31-go lipca 2023 roku. Rolnicy, którzy chcą sprzedać zboże z odbiorem jeszcze przed żniwami muszą się zgłosić do magazynów krajowych.

Ceny w magazynach portowych z 19.05.2023

Poniżej prezentujemy ceny dnia z portów dla pszenicy konsumpcyjnej, pszenżyta, żyta, jęczmienia, kukurydzy oraz rzepaku.

Ceny za zboża z nowych zbiorów

Ceny oferowane za zboża z nowych zbiorów są trochę korzystniejsze, a terminy realizacji od sierpnia (z wyjątkiem kukurydzy).

Jęczmień będzie kupowany w magazynach krajowych w cenach 730-670 zł/t, ponieważ statek planowany jest w późniejszym okresie.

Ceny na nowe zbiory w portach na 19.05.2023

Źródło: eWGT / PHU START

Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x