W dniu 1 grudnia 2023 r. rozpoczęły się konsultacje publiczne dotyczące oceny Dyrektywy Rady z 12 grudnia 1991 r., popularnie znanej jako dyrektywa azotanowa. Komisja Europejska, starając się dostosować prawodawstwo do współczesnych wyzwań związanych z rolnictwem, bezpieczeństwem żywnościowym oraz zmieniającymi się warunkami środowiskowymi i klimatycznymi, zaprasza obywateli do aktywnego udziału w tym procesie.
Dyrektywa azotanowa. Cel konsultacji publicznych
W trakcie oceny przeanalizowane zostaną cele dyrektywy azotanowej w kontekście współczesnych wyzwań związanych z rolnictwem, bezpieczeństwem żywnościowym oraz zmieniającymi się warunkami środowiskowymi i klimatycznymi. Przedmiotowa ocena dotyczyć będzie ponadto kwestii, czy w kontekście zmieniających się warunków klimatycznych i środowiskowych dyrektywa azotanowa pomaga rolnikom dostosować się do tych warunków i zwiększyć odporność ich gospodarstw.
Jednocześnie zostanie przeprowadzona ocena dyrektywy azotanowej pod względem wsparcia recykling składników odżywczych z różnych źródeł, w tym z przetworzonych nawozów naturalnych. Jednym z celów przeprowadzonej oceny będzie również zbadanie możliwości wprowadzenia uproszczeń oraz zmniejszenia obciążeń i kosztów związanych z wdrażaniem dyrektywy azotanowej przy jednoczesny zwiększaniu spójności z innymi przepisami, mając na względzie postęp w praktykach i technologiach rolniczych.
Konsultacje publiczne w zakresie oceny dyrektywy azotanowej potrwają do 8 marca 2024 r.
Więcej informacji, w tym kwestionariusz w którym można odpowiedzieć na pytania i przekazać swoją opinię na powyższy temat można znaleźć na stronie internetowej Komisji Europejskiej.
źródło: ec.europa.eu; MRIRW