czwartek, 18 kwietnia, 2024
spot_imgspot_img

Tusk zwołuje szczyt rolniczy w Warszawie w odpowiedzi na protesty rolników!

spot_img

Premier Donald Tusk przekazał, że zwoła szczyt rolniczy w Warszawie w reakcji na protesty rolników, które odbyły się w Warszawie we wtorek. Spotkanie zaplanowano w czwartek na godzinę 14 w Centrum Dialogu, gdzie premier ma się spotkać z liderami protestujących grup.

Tusk porozmawia z liderami wszystkich protestujących grup

W środę podczas konferencji prasowej premier Tusk podkreślił, że celem szczytu będzie negocjacja z liderami wszystkich protestujących grup w poszukiwaniu rozwiązania problemów, z którymi borykają się rolnicy. Tusk zapowiedział, że będą rozmawiać m.in. o możliwych dopłatach do zboża oraz innych środkach, które pozwolą na szybką sprzedaż polskiego zboża. Premier zaznaczył, że państwo może pomóc w skupie zboża, aby polskie produkty były bardziej atrakcyjne cenowo niż te pochodzące z Ukrainy.

Gigantyczna nadwyżka zboża 

Donald Tusk podkreślił, że Polska jest najbardziej proukraińskim państwem i narodem, ale jednocześnie mierzy się z największymi problemami w Europie wynikającymi z wojny. Tusk ujawnił, że przed letnimi żniwami w magazynach w całej Europie zgromadzono ponad 20 mln ton nadwyżki zboża, z czego 9 mln ton znajduje się w Polsce. Wskazał także na brak infrastruktury umożliwiającej wywóz zboża, co utrudnia rozwiązanie sytuacji.

Dojdzie do czasowego zamknięcia granicy?

Donald Tusk podał, że Polska prowadzi rozmowy z Ukrainą dotyczące m.in. czasowego zamknięcia granicy. Premier wyraził gotowość do podejmowania twardych decyzji w tej sprawie, ale jedynie w porozumieniu z Ukrainą. Zapowiedział także, że Polska będzie proponować bardziej restrykcyjne limity na produkty rolne z Ukrainy na forum unijnym.

źródło: money

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x