czwartek, 21 października, 2021
spot_img

Tucz otwarty w lepszej sytuacji? Ministerstwo odpowiada

-REKLAMA-spot_img
-REKLAMA-spot_img

Na nasze pytania prezentowane we wczorajszym artykule pt.:  „Co z pomocą dla rolników prowadzących tucz świń w cyklu otwartym?”  – w imieniu Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi – odpowiedzi udzielił Dariusz Mamiński, Główny Specjalista Departamentu Komunikacji i Promocji MRiRW.

Przypomnijmy: w związku z docierającymi do redakcji sygnałami od rolników zaniepokojonych nieuwzględnieniem w założeniach nadzwyczajnego, jednorazowego działania w ramach PROW 2014-2020 wspierającego gospodarstwa rolne dotknięte skutkami COVID-19, także producentów trzody chlewnej prowadzących niezależny tucz w cyklu otwartym, zapytaliśmy Ministerstwo o to:

  1. Co zdecydowało, że w planie dotyczącym adresatów wyżej opisanego wsparcia nie uwzględniono pomocy dla rolników prowadzących tucz świń w cyklu otwartym?
  2. A jeśli to niezamierzony błąd, to czy zostanie wprowadzona korekta?
  3. Jeżeli tak, to jakie kwoty wsparcia się przewiduje?
  4. I jak tego rodzaju korekta wpłynie na pozostałe, podane już do publicznej wiadomości stawki wsparcia dla innych kategorii producentów?

Odpowiedź Ministerstwa Rolnictwa

Z uwagi na szerokie zainteresowanie tematem, dla pełnego zobrazowania sprawy, poniżej publikujemy odpowiedź Ministerstwa Rolnictwa w całości (opatrując jedynie poszczególne tezy śródtytułami):

 „W projektowaniu pomocy dla rolników indywidualnych w sektorze wieprzowiny kierowano się przede wszystkim wpływem strat w związku z COVID-19 i utraty płynności finansowej, na utrzymanie ciągłości prowadzenia działalności rolniczej w tym sektorze. Należy zauważyć, że kryteria dostępu nie różnicują gospodarstw w zależności od zakupu prosiąt z zagranicy czy od krajowych producentów. Do pomocy kwalifikują się wszystkie gospodarstwa, które prowadzą produkcję świń w oparciu o zwierzęta urodzone w gospodarstwie rolnika, przy czym nie wyklucza się w tych gospodarstwach również możliwości zakupu zwierząt do tuczu, pomoc dla gospodarstwa ma natomiast charakter ryczałtu ustalonego w odniesieniu do liczby zwierząt urodzonych w gospodarstwie.  Uznano, iż gospodarstwa prowadzące produkcję przede wszystkim w cyklu zamkniętym w dłuższym okresie czasu narażone są na większe ryzyko produkcyjne i ponoszenie wysokich kosztów utrzymania stada podstawowego niezależnie od koniunktury na rynku, a więc w przypadku takich gospodarstw istnieje większe ryzyko trwałego wycofywania się z produkcji co w konsekwencji rodzi poważne skutki dla zachowania krajowej produkcji świń.

 

Cykl otwarty w lepszej sytuacji?

W przeciwieństwie do gospodarstw prowadzących produkcję w cyklu otwartym, w oparciu o warchlaki zakupione lub dostarczone do gospodarstwa w ramach współpracy z firmami gwarantującymi określony zysk z tuczu niezależnie od sytuacji cenowej na rynku, gospodarstwa utrzymujące lochy i sprzedające własne tuczniki ponoszą większe ryzyko cenowe. Utrzymujący się od początku marca br. na rynku unijnym spadkowy trend ceny prosiąt (spadek o ponad 32%) w połączeniu ze spadkiem cen tuczników (spadek o 18,3%, a na rynku krajowym ponad 20%)  w dłuższej perspektywie powoduje zachwianie opłacalności zwłaszcza w gospodarstwach utrzymujących lochy. Uznano zatem, że w przypadku sektora wieprzowiny pomoc zostanie skierowana do tych gospodarstw, mając również na uwadze ograniczony budżet na ww. działanie w kontekście konieczności  udzielenia pomocy finansowej również w innych sektorach.

 

Warunki przyznawania pomocy

W resorcie rolnictwa trwają zaawansowane prace legislacyjne dotyczące rozporządzenia wykonawczego określającego szczegółowe warunki ubiegania się o pomoc. Planuje się, jeszcze w tym tygodniu projekt rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania oraz wypłaty pomocy finansowej na operacje typu „Pomoc dla rolników szczególnie dotkniętych kryzysem COVID–19″ w ramach działania „Wyjątkowe tymczasowe wsparcie dla rolników, mikroprzedsiębiorstw oraz małych i średnich przedsiębiorstw szczególnie dotkniętych kryzysem związanym z COVID–19″ objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020, zostanie zamieszczony na stronie resortu.”

 

A co wy o tym sądzicie?

Tyle na ten temat Ministerstwo Rolnictwa, ciekawi jesteśmy jakie są wasze opinie na temat wyżej przytoczonych wyjaśnień resortu rolnictwa?

Tekst przygotował: Robert Gorczyński
Źródło: MRiRW
Foto: Pixabay

 

-REKLAMA-spot_imgspot_img
Redakcja
Przygotowujemy dla Was zawsze najświeższe wiadomości z branży rolniczej. Newsy, wydarzenia, relacje, opinie. Widziałeś coś ważnego? Chcesz się z nami czymś podzielić? Napisz na adres redakcja@agroprofil.pl

Napisz komentarz

Podobne artykuły

Śledź nas

23,796FaniLubię
593ObserwującyObserwuj
8,820SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły