sobota, 24 lutego, 2024

Trend na jedzenie muchomorów opanowuje Internet. Konsekwencje spożycia mogą być tragiczne!

spot_img

Sezon grzybowy w pełni, a w internecie rozhulała się moda na jedzenie trujących muchomorów. Na forach kwitnie handel suszem z muchomorów. Internauci wymieniają się miejscówkami i przepisami na przyrządzenie tych niebezpiecznych dla ludzkiego organizmu owocników. Leśnicy i lekarze biją na alarm – takie próby kulinarne mogą skończyć się tragicznie!

zdj:FB/Rozpoznajemy zioła, chwasty i grzyby

Niebezpieczna moda na jedzenie muchomorów

Niestety oprócz typowych for z tematyką grzybiarstwa, informacje o spożywaniu niejadalnych grzybów rozprzestrzeniają także influencerzy, którzy mają ogromny wpływ na swoich odbiorców. Jedna z twarzy internetu przekonywała “o magicznej mocy muchomorów”, druga zaś przedstawiała proces smażenia jajecznicy z lisówkami, które miały być kurkami. Do niebezpiecznego trendu postanowiły odnieść się Lasy Państwowe w tym Nadleśnictwo Gołąbki.

Niebezpieczne zbiory trujących grzybów
zdj:FB/Rozpoznajemy zioła,chwasty i grzyby

“Fakt jest taki, że w muchomorach zawarte są muskaryna, kwas ibotynowy i muscymol – substancje toksyczne” –ostrzega Nadleśnictwo Gołąbki na Facebooku. Dodano również, że nie bez powodu barwa kapelusza jest czerwona – ma sygnalizować STOP. 

Przestrzegamy przed niebezpieczną modą spożywania muchomorów jaka nastała w internecie.  Należy pamiętać, że grzyby trujące, które można znaleźć w lasach, zawierają toksyny i powodują uszkodzenia nerek, wątroby i mózgu, a w konsekwencji mogą doprowadzić do zgonu

Internauci suszą trujące grzyby
zdj:FB/Rozpoznajemy zioła,chwasty i grzyby
Trend na zbieranie trujących muchomorów
zdj:FB/Rozpoznajemy zioła,chwasty i grzyby

Maria Chmal

źródło:FB/Rozpoznajemy zioła,chwasty i grzyby; wp.pl;lasypanstwowe.gov.pl

spot_img

Napisz komentarz

1.6 37 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
18 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Pawel
Pawel
1 rok temu

Jem od 8 lat i nie piernicz mi tutaj głupot Jak się wie jak je spożywać to jest bezpieczne Jem i jeść będę i nikt mi nie zabroni !!! Pismaki Piiiiiiiiiiiii Nie będę mówić jakie słowa mi się cisną na język na was chazarskie hieny !!!

Szaman
Szaman
1 rok temu

Gdy muchomor czerwony jest świeży zawiera lekko toksyczny kwas ibotenowy, po wysuszenia zamienia się w muscymol, czyli lekarstwo. Przestańcie straszyć ludzi. Ten grzyb ma starą tradycję, spożywali go polscy królowie i kościół. Przestańcie kłamać.

Leszek
Leszek
1 rok temu

Mieszanina prawdy i fałszu. Jakoś naswiecie nie zanotowano przypadku śmiertelnego zatruciami honorem czerwonym

Filip
Filip
1 rok temu

Kłamstwa, żadnych konkretnych informacji.Badań naukowych na temat muchomora czerwonego I jego właściwości leczniczych jest wystarczająco, żeby móc na nich oprzeć artykuł.

gabaoth
gabaoth
1 rok temu
Reply to  Filip

jakiś link do badań?

Hfyuuhg
Hfyuuhg
1 rok temu

Klamstwa, zdeptaliscie religie swoich przodków a teraz gardzicie ich wiedzą. Kiedys to dobiegnie konca

Jarek
Jarek
1 rok temu

szkoda że autorka artykułu poszła na skróty.Nie zadała sobie trudu by podać ststystkich zgonów z powodu spożywania tego trujaka to mogło by otworzyć oczy niektórym podążającym za modą.

Daniel
Daniel
1 rok temu
Reply to  Jarek

Nie opublikowała bo nie ma przypadków śmiertelnych po spożyciu Amanita muscaria. Nie odnotowano nawet żadnego przypadku trwałego uszkodzenia narządów. Po niewłaściwym przygotowaniu najwyżej brzuszek pobolał 🥴

Jasio
Jasio
1 rok temu
Piotr
Piotr
1 rok temu

Pomidory, papryka, truskawki, porzeczki, jabłka, itd. itd. Rany Julek co jeść ? Wszystko czerwone – jak tu żyć panie premierze??? 🤣🤪😜

Anna m.
Anna m.
1 rok temu

Truskawki też są czerwone 🤣🤣🤣

Ozii
Ozii
1 rok temu

Dokładnie przestańcie wprowadzać w błąd ludzi jak się nie znacie na tym grzybie !

SprawdzMnie
SprawdzMnie
1 rok temu

Przecież ci co wiedzą o co chodzi nie jedzą ich po zebraniu. Trzeba je przygotować odpowiednio. Odczekać odpowiedni czas żeby otrzymać od tego grzyba to co ma najlepsze do zaoferowania…

Emi
Emi
1 rok temu

Język konfidenta sprzedawczyka język strachu . Czerwone to stop ? Kto Ci kazał te bzdury napisać kto Ci zapłacił by straszyć braci i siostry ? My doskonale wiemy co jemy dlaczego i jak się z tym obchodzić niewiele potrzeba by się dowiedzieć.

Hesus
Hesus
1 rok temu

Jak na razie głupota dnia. Mocny poranek. Czy coś to dziś przebije?

Jaga
Jaga
1 rok temu

Przestańcie straszyć ludzi, Amanita jest bardzo zdrowa oczywiście jak się wie jak ja używać

Paweł
Paweł
1 rok temu

Lekarze dbają o to aby mieć stałych klientów a niedouczeni i naiwni ludzie podążają za ich radami wpadając w pajęczą sieć, z której często nie ma wyjścia i kończy się śmiercią. Na szczęście coraz więcej ludzi jest świadomych. Coraz więcej ludzi też szerzy wiedzę o tym, że jedyne nieszkodliwe dla ludzkiego organizmu lekarstwa daje natura w postaci ziół i grzybów. Mario Chmal wielka szkoda, że opowiadasz się po stronie zła. Może świadomie a może jesteś jednym z „pożytecznych głupców”. W każdym razie doedukuj się zanim zaczniesz coś pisać i propagować kłamliwe komunikaty. Choćby walka miała być długa i mozolna dobro zwycięży. Od czasów średniowiecza kiedy książki oraz biblioteki były palone i ludzie posiadający wiedzę torturowani oraz paleni na stosach coraz więcej mądrości wychodzi na jaw. Nie zatrzymacie tego choćbyście bardzo chcieli.

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

18
0
Would love your thoughts, please comment.x