sobota, 20 kwietnia, 2024
spot_imgspot_img

To już pewne! KE zatwierdziła Plan Strategiczny nowej WPR dla Polski

spot_img

Komisja Europejska zatwierdziła dziś, 31.08, pierwszy pakiet planów strategicznych WPR dla siedmiu krajów: Danii, Finlandii, Francji, Irlandii, Polski, Portugalii i Hiszpanii. Jest to ważny krok w kierunku wdrożenia nowej Wspólnej Polityki Rolnej (WPR), którego rozpoczęcie planowane jest na 1 stycznia 2023 r.

Kluczowy moment dla nowej Wspólnej Polityki Rolnej

Komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski podsumowuje przyjęcie pierwszych siedmiu planów strategicznych jako ważny krok w kierunku wdrożenia nowej WPR na kolejne 5 lat.

– Jesteśmy teraz o krok bliżej do wdrożenia nowej WPR na następne pięć lat. Ten krok ma miejsce w kluczowym momencie, kiedy znaczenie zapewnienia solidnego wsparcia dla naszego sektora rolnego stało się całkowicie jasne. Rolnicy stoją w obliczu trudnego środowiska, naznaczonego gwałtownym wzrostem kosztów produkcji z powodu rosyjskiej agresji na Ukrainę, a także niedawnej letniej suszy. Rolnictwo to biznes długoterminowy, a europejscy rolnicy muszą mieć jasne ramy prawne i finansowe na przyszłość. Nowa WPR pomoże nam wspierać stabilne źródła utrzymania rolnictwa i długoterminowe bezpieczeństwo żywnościowe poprzez wspieranie inteligentnego, konkurencyjnego, odpornego i zróżnicowanego sektora rolnego. Pochwalam ciężką pracę państw członkowskich nad sfinalizowaniem ich planów i wsparciem ich sektorów rolnych – mówił Komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski

Prawie 1/3 środków z przeznaczeniem na cele środowiskowe i klimatyczne

WPR skorzysta z budżetu o wartości 270 mld euro finansowania na lata 2023-2027. Siedem zatwierdzonych dzisiaj planów obejmuje budżet w wysokości ponad 120 miliardów euro, w tym ponad 34 miliardy euro przeznaczone są wyłącznie na cele i ekoschematy dotyczące środowiska i klimatu. 

W kontekście rosyjskiej agresji na Ukrainę i trwającego wzrostu towarowego Komisja wezwała państwa członkowskie do wykorzystania wszystkich możliwości zawartych w ich planach strategicznych WPR w celu wzmocnienia odporności ich sektora rolnego w celu promowania bezpieczeństwa żywnościowego. Obejmuje to zmniejszenie zależności od nawozów syntetycznych i zwiększenie produkcji energii odnawialnej bez osłabiania produkcji żywności, a także promowanie zrównoważonych metod produkcji. – czytamy w komunikacie KE.

Wsparcie z nowej WPR już od 2023 roku

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi podaje, że wsparcia w ramach Planu Strategicznego WPR uruchomione zostanie od 2023 r. Ma być ono realizowane ze środków pochodzących z UE, w kwotach: 17,3 mld euro w ramach I filara WPR, 4,7 mld euro w ramach II filara WPR oraz ponad 3,2 mld euro w ramach środków krajowych.

W założeniach KE, nowa WPR ma na celu kształtowanie przejścia do zrównoważonego, odpornego i nowoczesnego europejskiego sektora rolnego. W ramach zreformowanej polityki fundusze mają być bardziej sprawiedliwie rozdzielane między małe i średnie gospodarstwa rodzinne, a także młodych rolników.

Ponadto wsparcie dla rolników ma być ukierunkowane na podejmowanie nowych innowacji, od rolnictwa precyzyjnego po agroekologiczne metody produkcji.

Wspierając konkretne działania w tych i innych obszarach, nowa WPR może być kamieniem węgielnym dla bezpieczeństwa żywnościowego i społeczności rolniczych w Unii Europejskiej – podaje KE.

KE zapowiada duże wsparcie dla młodych rolników

Odnowa pokoleniowa jest jednym z głównych wyzwań stojących przed rolnictwem europejskim w nadchodzących latach. Niezbędne jest utrzymanie konkurencyjności sektora rolnego i zwiększenie atrakcyjności obszarów wiejskich.

Wsparcie dla młodych rolników zajmuje ważne miejsce w każdym zatwierdzonym planie, z ponad 3 miliardami euro, które trafią bezpośrednio do młodych rolników w siedmiu krajach. Fundusze rozwoju obszarów wiejskich mają wspierać tysiące miejsc pracy i lokalnych przedsiębiorstw na obszarach wiejskich, jednocześnie poprawiając dostęp do usług i infrastruktury, takiej jak łącza szerokopasmowe.

Po zatwierdzeniu pierwszych 7 planów strategicznych WPR Komisja Europejska pozostaje w pełni zaangażowana w szybkie zatwierdzenie pozostałych 21 planów, biorąc pod uwagę jakość i terminowość reakcji na uwagi Komisji.

Bernadetta Ryńska
Bernadetta Ryńska
Rolnik z pasji i wykształcenia, doświadczenie czerpie prowadząc rodzinne gospodarstwo. Zainteresowania: hodowla roślin, nasiennictwo, innowacje w rolnictwie.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x