wtorek, 23 kwietnia, 2024
spot_imgspot_img

To ekolodzy wpędzili nas w uzależnienie od rosyjskiego gazu? Putin przelewał im fortunę

spot_img

Uzależnienie Europy od rosyjskiego gazu coraz bardziej uderza w nasze portfele. Najnowsze domniemania mówią o tym, że był to zabieg jak najbardziej przemyślany. Jak wynika z ustaleń redakcji „Die Welt”, 82 miliony euro miał przekazać rosyjski rząd europejskim stowarzyszeniu ochrony klimatu, których celem jest zapobieganie produkcji gazu ziemnego w Europie i tym samym doprowadzenie do uzależnienia energetycznego od Rosji. 

Jak Putin wykorzystał ochronę klimatu przed Zachodem?

Europa posiada ogromne zasoby gazu łupkowego podobnie jak USA. Z początkiem pierwszej dekady XXI wieku duże firmy energetyczne w Europie były gotowe do rozwoju eksploatacji tych pokładów „Ale zasoby pozostały w ziemi, presja aktywistów klimatycznych na firmy i rządy doprowadziła do odwrócenia się inwestorów” – zaznacza „Die Welt”, powołując się na ustalenia dzienników „Financial Times” i „New York Times”. Jak czytamy dalej to wtedy załamały się poszukiwania nowych złóż gazowych w Europie.

Import rosyjskiego gazu stał się atrakcyjny

Dziennik jako argument w swoim dochodzeniu podaje zarzuty sekretarza generalnego NATO Anders Fogh Rasmussen z 2014 roku, w którym mówił że Rosja wspiera organizacje ekologiczne „w celu utrzymania europejskiej zależności od rosyjskiego gazu”. Nie zgadzał się z tym  m.in. Greenpeace.

W tym samym czasie eksperci zauważyli nagle pojawienie się dobrze zorganizowanych grup, zajmujących się zwalczaniem procesu szczelinowania w Europie Wschodniej, gdzie Rosja sprzedaje swoją energię, jednak nie wiedzieli jak do tego doszło. 

Akcje ekologiczne na wielka skale sprawiły, że gaz z Rosji stał się atrakcyjny. Chwilę to zajęło ale Europa radykalnie ograniczyła wydobycie gazu ziemnego konwencjonalnymi metodami – 15 lat temu wydobywano więcej gazu, niż eksportowała Rosja. 

„Kontynent europejski pokrywa obecnie około 40 proc. swojego zapotrzebowania na gaz ziemny dostawami z Rosji” – wylicza „Die Welt”.

Czy szczytny cel okazał się idealną dla Putina rozgrywką? Są to jedynie domniemania i odpowiedzieć musimy sobie na to sami.

źródło:money.pl;welt.de
zdj:unsplash

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x