Co znajdziesz w artykule?
Główny Urząd Statystyczny (GUS) opublikował wstępne dane dotyczące wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych (CPI) za kwiecień 2025 roku. Zgodnie z nimi inflacja w kwietniu wzrosła o 4,2 proc. r/r. Jeszcze w marcu było 4,9 proc. W stosunku do poprzedniego miesiąca ceny wzrosły w kwietniu o 0,4 proc.
Spadek inflacji przybliża nas do niższych stóp procentowych
Inflacja (najniższa od lipca 2024 roku) to jeden z czynników, na który, zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami Adama Glapińskiego czekała Rada Polityki Pieniężnej (RPP), by rozważyć rozpoczęcie cyklu obniżek stóp procentowych już w maju.
Zmiany cen towarów i usług konsumpcyjnych w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego (w %)
Inflację roczną nadal napędzają nośniki energii i żywność
Szczegółowe dane GUS pokazują, że ceny żywności i napojów bezalkoholowych wzrosły w kwietniu o 5,3 proc. w skali roku i o 0,8 proc. w porównaniu z marcem. Nośniki energii podrożały jeszcze mocniej w skali roku, bo aż o 13 proc., ale od marca symbolicznie staniały (-0,4 proc.).
Za spadek tempa inflacji odpowiadają taniejące paliwa
Paliwa do prywatnych środków transportu potaniały w kwietniu o 8,3 proc. od kwietnia 2024 roku. W stosunku do marca paliwa były tańsze o 1,7 proc.
Źródło: GUS
Z powodu suszy, przymrozków i ta żywność która drożeje a inflacja spada to powinna rosnąć a nie spadać mimo, że wszystko drożeje i będzie drożeć.
Żywność, która podrożała w skali miesiąca (też roku) odpowiada za ok. 1/4 koszyka inflacyjnego. O spadku tempa inflacji (ceny nadal rosną) zdecydowały głównie tańsze niż przed rokiem paliwa.