środa, 17 lipca, 2024
spot_img

Źródło mocy i precyzji

spot_img

Znana na rynku ciągników firma Valtra wdraża 5. już generację wielokrotnie wcześniej nagradzanych ciągników z serii A, N i T. Nowe pokolenie tych maszyn wyposażono w szereg udogodnień. Nie zapominamy też oczywiście o zaletach nowych ciągników serii G.

Komfort i wydajność Serii A

Maszyny serii A to kompaktowe ciągniki zapewniające użytkownikom  dużą wydajność i komfort pracy. Ich kabiny są ergonomiczne i ciche. Konstrukcje te zapewniają doskonałą widoczność we wszystkich kierunkach. Wszystkie siedem modeli Serii A wyposażono w łatwą w obsłudze przekładnię mechaniczną GL. Natomiast popularne modele o mocy 105 i 115 KM dostępne są również w wersjach z czterostopniową, elektronicznie sterowaną przekładnią Powershift HiTech4. 
Ponadto ciągniki serii A wyposażono w sprawdzoną przekładnię nawrotną ze zintegrowanym hamulcem ręcznym. Inne zalety nowej generacji ciągników serii A to: 5 koni mechanicznych więcej w modelach A105–A135, opcjonalnie 2 biegi Powershift w modelach A75–A95, funkcja AutoTraction (którą można włączyć lub wyłączyć). Kolejne zalety to: hydrauliczny układ hamulcowy z dwoma obwodami, nowy podłokietnik sterujący w modelach z dźwignią biegów, zmodernizowane silniki spełniające wymogi normy Stage V, 600-godzinny okres międzyserwisowy, przeprojektowana pokrywa silnika i koła, zastosowanie opcjonalnych przycisków WOM na tylnym błotniku w modelach HiTech 4, opcjonalna obsługa systemu zdalnego monitorowania Valtra Connect, a także automatyczny główny wyłącznik w stacyjce zapłonowej.

Mocne i zwinne, czyli Seria N

Ciągniki z serii N zaprojektowano w ten sposób by wyróżniały się idealnym połączeniem proporcji rozmiaru, mocy i komfortu. Eksperci zauważają, że wydajne i kompaktowe ciągniki z serii N firmy Valtra to zwinne maszyny robocze, charakteryzujące się wysoką ergonomią i wygodą z myślą o łatwej i wydajnej pracy. Maszyny z serii N zapewniają bardzo dobre efekty pracy przy małym rozmiarze. A zastosowane w nich diodowe światła do jazdy dziennej zwiększają bezpieczeństwo podczas jazdy po drogach. Dodajmy, że ciągniki serii N przeznaczono do wykonywania bardzo różnych zadań. Płynna i zwinna praca, pełna widoczność wokół maszyny i efektywny 4-cylindrowy silnik zapewniają optymalną moc, precyzję i niskie zużycie paliwa. Natomiast wbudowana technologia Smart Farming daje użytkownikom  gwarancję, że tego typu maszyna wykona za nich większość pracy. Jak zapewnia firma Valtra w pojazdach serii N duży nacisk kładzie się na ergonomię i prostotę obsługi. Nowości zastosowane w 5. generacji obejmują poprawiony interfejs użytkownika, elementy sterujące i inteligentny wyświetlacz na słupku A, który wyświetla informacje wtedy, gdy są one potrzebne. Natomiast kolumna kierownicy i kierownica zostały zmodernizowane w ten sposób, by zapewnić większą użyteczność i widoczność podczas obsługi. Na uwagę zasługują też zalety podłokietników typu SmartTouch dostępne w modelach Versu i Direct. 

Wysoka precyzja i moc Serii T 

Ciągniki firmy Valtra serii T wykonano natomiast w ten sposób, by były to bardzo precyzyjne maszyny o dużej mocy. W ciągnikach tych połączono zalety inteligentnej technologii z mocą 6-cylindrowego silnika. Zadbano też o konstrukcję zapewniającą doskonałą widoczność dookoła maszyny, co w trakcie użytkowania przekłada się na pełną kontrolę nad terenem z wygodnej i przestronnej kabiny z systemami zapewniającymi doskonałą widoczność w dzień i w nocy. Użyty tu wyświetlacz na słupku A gwarantuje właściwy dostęp do informacji o pracy maszyny i do układu sterowania. Ciągniki firmy Valtra Serii T dobrze sprawdzają się w każdym terenie, zapewniają też płynne przemieszczanie.

Podnośniki i hydraulika w Serii G

Ciągniki firmy Valtra serii G wyposażono natomiast w zaawansowane podnośniki i wydajne układy hydrauliczne. Model HiTech posiada hydraulikę w systemie Open Centre, a modele Active i Versu wyposażono w zamknięty układ hydrauliczny Closed Centre/system reagujący na obciążenie (Load Sensing). Wysoka wydajność pompy (100/110 l/min) zapewnia odpowiednią prędkość, łatwość obsługi oraz pełną kontrolę maszyn. Zaletą jest tez przeszklenie ciągnika serii G o powierzchni 5,7 m2, które jak zapewnia producent jest gwarancją idealnej widoczności w każdym kierunku i znacznie ułatwia obsługę ładowacza czołowego. Natomiast  nowa przekładnia Powershift z sześcioma przełożeniami gwarantuje traktorom lepszy zakres prędkości roboczych. 

Źródło i foto: VALTRA 

Robert Gorczyński
Robert Gorczyńskihttps://agroprofil.pl/
Działa na styku: instytucje, organizacje, problemy rolników. Zafascynowany etosem pracy rolnika, tradycjami i kulturą polskiej wsi.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x