czwartek, 25 lipca, 2024
spot_img

Zębowe agregaty uprawowe

spot_img

Dobre przygotowanie gleby pod wysiew roślin zapewniają agregaty uprawowe o różnej konstrukcji. Dużą grupę stanowią narzędzia z zębową sekcją uprawową i wałami ugniatającymi.

W zasadzie wszystkie bierne agregaty uprawowe są oparte na kultywatorze z zębami typu S. Do wyboru są różne redlice i wały ugniatające. Różnice mogą być w budowie ramy agregatu (sztywna, hydraulicznie składana i z rozwiązaniami na niezależnych sekcjach) oraz w sposobie regulacji głębokości, wyrównania pola i specyfikacji narzędzia oraz elementów dodatkowych, np. różnej konstrukcji spulchniaczy śladów kół ciągnika.

Hydraulicznie składany agregat uprawowy Akpil

agregat-uprawowyFirma Akpil produkuje agregaty uprawowe Rylec o szerokości roboczej 2,1; 2,5; 2,8 i 3 m. Sprzęt ma w przedniej części wał płaskownikowy o średnicy 280 mm. Dalej 4 rzędy zębów typu „S” z redliczką (32×10 mm). Ostatnim elementem jest podwójny wał strunowy o średnicy 280 mm z regulacją docisku. Opcjonalnie można zamontować gęsiostopy, spulchniacze śladów kół ciągnika, a zamiast przedniego wału listwę wyrównującą. Głębokość robocza jest wtedy regulowana za pomocą kół kopiujących. W podobnej konfiguracji jest oferowana seria Rylec XL. Sprzęt wyróżnia większa szerokość robocza od 3,5 do 6 m i rama hydraulicznie składana.

Automatyczna belka zaczepowa

Z gamy zawieszanych agregatów uprawowych firma Agro-Masz proponuje narzędzia o szerokości roboczej 3,6; 4,2; 5 i 5,6 m. Ramę wyposażono w automatyczną belkę zaczepową, spulchniacze śladów kół ciągnika z płynną regulacją szerokości i głębokości. W przedniej części pracuje wał strunowy gładki o średnicy 400 mm, następne cztery rzędy zębów 32×12 mm lub 45×10 mm. Ostatnim elementem są podwójne wały krusząco-ugniatające. Z listy wyposażenia dodatkowego producent proponuje kolejny spulchniacz śladów i oświetlenie.

Crosskill w tandemie

Firma Agro-Tom oferuje agregat uprawowy UP o szerokości 2,5; 3, 3,5 i 4 m. W przedniej części zamontowano włókę wyrównującą z regulacją wysokości pracy i kąta natarcia, dalej jest wał płaskownikowy o średnicy 370 mm, następnie pracują 3 rzędy redlic z gęsiostópkami, drugi wał płaskownikowy o średnicy 370 mm, druga włóka wyrównująca i wał Crosskill. Głębokość pracy reguluje się zmieniając położenie redlic.

W wyposażeniu dodatkowym jest możliwość wymiany elementów roboczych. Wały płaskownikowe można wymienić na wały rurowe. Z kolei gęsiostópka może być zastąpiona redlicą SU lub redlicą prostą, wał Crosskill może być w wersji tandem. Lista wyposażenia dodatkowego obejmuje ponadto montaż wózka ze sprzęgiem do siewnika. Wózek transportowy ma koła z oponami o rozmiarze 400/60 – 15.5. W wersji zawieszanej oświetlenie drogowe jest w opcji.

Agregaty uprawowe Carina, Corvus, Coma i Canis

Carina to najmniejsze agregaty uprawowe z firmy Bomet. Są one dostępne o szerokości roboczej 1,8; 2,1; 2,5, 2,8; 3 i 3,2 m. Sprzęt wyposażono w zęby sprężynowe lekkie, zakończone wymienną redliczką. Są one zamocowane w czterech rzędach na ramie kultywatora. Rozstaw między zębami wynosi 100 mm. Ostatnim elementem agregatu jest wał strunowy o średnicy 295 mm. Może on pracować w pozycji pływającej lub na docisku sprężynowym. Głębokość roboczą narzędzia reguluje się za pomocą kół podporowych. W ofercie jest ponadto Carina z wałem przednim o takich samych szerokościach jak powyżej. Dla tych, którzy szukają szerszych narzędzi przygotowano agregaty Corvus. Sprzęt ma 3,2 i 3,6 m szerokości roboczej. Na czas transportu ramiona boczne są składane ręcznie. agregaty-uprawowe-zębowe

Z kolei agregaty Coma są produkowane o szerokości roboczej 3,2; 3,6; 4,2 i 4,6 m. Sprzęt ma ramę hydraulicznie składaną. O tych samych szerokościach jest również oferowana wersja z wałem przednim.

Z gamy agregatów uprawowych ciężkich oferowany jest Canis. Narzędzie ma 2,5, 3 i 4 m szerokości roboczej. W przedniej części pracuje zębata listwa równająca, dalej wał strunowy o średnicy 370 mm. Za uprawę odpowiadają dwa rzędy zębów sprężystych zakończonych gęsiostopą. Z tyłu może pracować wał Crosskill o średnicy 350 mm lub wał strunowy o średnicy 370 mm. Ostatnim elementem jest włóka wyrównująca powierzchnię pola.

Lech i Wicher – agregaty uprawowe firmy Expom

O szerokościach roboczych 2,8; 3,3; 3,6; 4,2; 4,9 i 5,6 m jest produkowany przez firmę Expom agregat Lech. W przedniej części pracują spiralne spulchniacze śladów kół ciągnika, dalej jest wał strunowy o średnicy 300 mm. Za uprawę odpowiada 4-rzędowa sekcja zębów spulchniających 32×10 mm z redliczką prostą dwustronną. W tylnej części pracuje podwójny wał strunowy o średnicy 315 mm. Modele o szerokości 2,8 i 3,3 m mają ramę sztywną, a pozostałe hydraulicznie składaną na czas transportu. Z listy wyposażenia dodatkowego można otrzymać zęby S wzmocnione i zakończone gęsiostopą. Poza tym pola bron z zębami redlicowymi lub sprężynowymi oraz oświetlenie.

Agregat uprawowy Wicher to kolejna propozycja firmy Expom. Sprzęt oferowany jest o szerokości roboczej 2,5; 3,0; 4; 4,5; 5,3 i 5,7 m. Z przodu zamocowano spulchniacze śladów kół ciągnika i wał strunowy o średnicy 335 mm. Za spulchnianie gleby odpowiadają trzy rzędy zębów 32x12mm ze wzmocnieniem 32×10 zakończone gęsiostopką o szerokości 175 mm. Dalej pracuje regulowana listwa równająca, tylny wał strunowy o średnicy 335 mm, wał kołeczkowy o średnicy 370 mm i grzebień czyszczący. Modele o szerokości roboczej 2,5, 3 i 4 m mają ramę sztywną, a pozostałe hydraulicznie składaną. Narzędzia o szerokości roboczej od 4 do 5,7 m są oferowane z podwoziem. Opcjonalnie producent proponuje zamiast tylnego wałka kołeczkowego wał strunowy o średnicy 335 mm i oświetlenie.

Z bocznymi ekranami

U457 to zębowy agregat uprawowy z firmy Metal-Fach. Narzędzie ma 4 m szerokości roboczej, 36 zębów 32×12 mm rozstawionych w trzech rzędach i boczne ekrany. Z przodu pracuje wał rurowy o średnicy 330 mm, a w tylnej części wał rurowy, włóka i wał Crosskill o średnicy 500 mm. Za dopłatą można otrzymać spulchniacz śladów.

Różne wały do wyboru

Kultywator KUHN SUPER oferowany jest o szerokości roboczej 3, 4, 5 i 6 m. Sprzęt o szerokości roboczej od 4 do 6 ma ramę składaną hydraulicznie. Bardzo dobrze się sprawdza przy mieszaniu resztek pożniwnych na maksymalnej głębokości do 15 cm. Sprężyste zęby 70×12 mm są ustawione w 4-rzędach. Na ich końcówkach można zamontować różne redlice robocze. W standardzie są gęsiostpy o szerokości 180 mm. Opcjonalna może być gęsiostopa o szerokości 200 mm lub redlica typu ALL X.wały-w-agregacie-uprawowym

Kolejna opcja to możliwość zamontowania w kultuwatorze belki z pazurkami przed i za wałem, co dodatkowo zapewnia wyrównanie pola po przejeździe agregatem. Producent oferuje szereg różnorodnych wałów roboczych do wyboru. Może to być wał rurowy o średnicy 540 mm lub 620 mm. Wał daszkowy ma średnicę 600 mm. Ponadto do wyboru jest T-Ring, C-Ring i gumowy o średnicy 500 mm. Lista wyposażenia dodatkowego obejmuje ponadto hydrauliczną blokadę składania HBS i hydrauliczną regulację głębokości.

Niezależne sekcje robocze

Sigma Plus to nazwa agregatów uprawowych POM Ltd. Brodnica. Są one oferowane o szerokości roboczej 3,8; 4,5; 5,3 i 6 m. Warto dodać, że poszczególne sekcje robocze są zamocowane obrotowo na rurowych belkach. Takie rozwiązanie pozwala na niezależne dopasowywanie się do kształtu nierówności pola. W przedniej części pracuje wał płaskownikowy o średnicy 380 mm. Dalej są samopoziomujące się pola z czteroma rzędami zębów 32×10 mm. Głębokość pracy reguluje się przetyczkami na dźwigni równoległoboku. W tylnej części pracuje podwójny wał strunowy o średnicy 320 mm.

Lista wyposażenia dodatkowego obejmuje m.in. montaż zębów wzmocnionych 45×10 mm, zębów typu JackPot 32×10 mm ze wzmocnieniem. Poza tym dostępna jest opcja z włóką zębatą przednią regulowaną mechanicznie i oświetleniem.

Kombi i Max z Unii

Agregat Kombi z firmy Unia jest oferowany o szerokości roboczej 3; 3,7; 4,2; 5,1 i 5,6 m. W przedniej części agregatu o szerokości roboczej 3 m umieszczono wał strunowy o średnicy 320 mm. Za uprawę odpowiada 4-rzędowa sekcja zębów sprężynowych SU 32×12 mm z płynną regulacją głębokości. W tylnej części umieszczono podwójny wał strunowy zębaty o średnicy 320 i 280 mm z regulacją siły docisku. Z kolei narzędzia oznaczone jako XL (z ramą hydraulicznie składaną) mają 3-rzędową sekcję zębów spulchniających SU 32×12 mm.

Za dopłatą można otrzymać zęby SK 45×10 mm z gęsiostópką o szerokości 100 mm, komplet zębów SV 45×10 mm. Poza tym zestaw tablic ostrzegawczych i oświetlenie.

Max to agregat wyposażony w system kopiowania terenu na każdej sekcji. Narzędzie jest produkowane o szerokości roboczej 3, 4, 4,5; 6, 7,5 i 9 m. Z przodu pracuje wał o średnicy 390 mm, dalej 4-rzedowa sekcja zębów SV, listwa wyrównująca i tylny podwójny wał strunowy 280 i 320 mm. Za dopłatą można otrzymać m.in. listwę wyrównującą przednią zamiast wału. Poza tym zęby SX, SZ lub SE ze wzmocnieniem i gęsiostopą o szerokości 175 mm. W tylnej części może pracować wał spiralny o średnicy 470 mm, podwójny wał Crosskill o średnicy 320 mm lub wał Crosskill i strunowy. Ponadto można zamówić podwozie, zestaw tablic ostrzegawczych i oświetlenie.

Artykuł ukazał się w styczniowym numerze magazynu rolniczego Agro Profil – zamów BEZPŁATNY EGZEMPLARZ

https://agroprofil.pl/p/prenumerata-magazynu-agroprofil-12miesiecy/

Jaki rozsiewacz nawozów kupić?

Redakcja
Redakcja
Przygotowujemy dla Was zawsze najświeższe wiadomości z branży rolniczej. Newsy, wydarzenia, relacje, opinie. Widziałeś coś ważnego? Chcesz się z nami czymś podzielić? Napisz na adres redakcja@agroprofil.pl

Napisz komentarz

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników