środa, 29 maja, 2024
spot_imgspot_img

XERION TS 5000 – ciągnik do zadań specjalnych

spot_img

Jak poradził sobie CLAAS XERION TS 5000, czyli największy ciągnik niemieckiego producenta podczas testów na polskich polach?

Nie tak dawno ciągnik zadebiutował na torze wyścigowym. Tym razem można było go spotkać w jego naturalnym środowisku. A właściwie jednym ze środowisk, bo ciągnik jest oferowany w kliku konfiguracjach. Model z obracaną kabiną oprócz pracy na polu dobrze sprawdza się podczas ugniatania kiszonki w dużych silosach przejazdowych lub na leśnych zrębach, gdzie zasila w energię mechaniczną rębarki do gałęzi. Jeszcze inna konfiguracja, to stworzenie z ciągnika samojezdnego wozu asenizacyjnego. Najnowsza możliwość konfiguracji to zastąpienie opon przez 4 wózki gąsienicowe. Zaletą układu gąsienicowego jest mniejsze ugniatanie gleby oraz niższy poślizg, co przekłada się na zwiększoną rzeczywistą prędkość jazdy a w rezultacie większą wydajność pracy. Na przełomie lata i jesieni ciągnik XERION 5000 TS został przetestowany przez kilkunastu przedsiębiorców rolnych w Polsce.

Aby pokazać niezawodność i możliwości ciągnika CLAAS XERION 5000 TS, powierzyliśmy go rolnikom pracującym przy uprawie roli w zróżnicowanych warunkach – od lekkich ziem wielkopolskich po ciężkie gleby na terenie Warmii. XERION 5000 TS pracował z różnymi maszynami towarzyszącymi o szerokości do 12,5 m przy uprawie płytkiej, a przy głębokiej – z 8-metrowym narzędziem towarzyszącym. Łącznie ciągnik wykonał pracę na około 500 ha i efektywnie przepracował ponad 50 godzin. Zgodnie z danymi zarejestrowanymi przez system Telematics CLAAS XERION 5000 TS osiągnął bardzo niskie wartości spalania – od 4 do 6,35 l/ha – podczas lekkiej pracy z agregatami talerzowymi: Lemken Gigant 12 m, Köckerling Rebel 12,5 m oraz Agrisem Disc-O-Mulch Gold 9 m. Natomiast w uprawie głębokiej, podczas pracy ciężkiej z kultywatorami Horsch Tiger 5, 6 i 8 AS, spalanie wyniosło od 12 do 17 l/ha, co pokazało, jak niezwykle wydajny i efektywny jest ten ciągnikmówi Barbara Raba-Przybylak, Product Manager ds. Ciągników w firmie CLAAS.

Czemu warto wybrać XERION TS 5000?

Maksymalny moment obrotowy, 2600 Nm jest uzyskiwany już przy bardzo niskiej prędkości obrotowej silnika, zaledwie 1300 obr./min. Oszczędności zapewniają również niskie biegu jałego – 730 obr./min. Ponadto w maszynie zastosowano inteligentne sterowanie przekładnią, które nie wymaga ingerencji operatora. Ten element zdecydowanie zwiększa komfort pracy, a tym samym nie utrudnia koncentracji podczas kilkunastogodzinnej pracy operatora. Dodatkowy komfort zapewniają także niski poziom hałasu w kabinie, która jest standardowo wyciszona, oraz niskie obroty silnika. Kabina jest zresztą amortyzowana w dwóch punktach i osadzona na środku ciągnika, co ogranicza przenoszenie drgań z narzędzia towarzyszącego na maszynę i gwarantuje bardzo dobrą widoczność.

Zwrotność pomimo gabarytów
Pełna rama z dwoma skrętnymi osiami zwiększa wytrzymałość na bardzo duże obciążenia podczas pracy w głębokiej uprawie, system kierowania z kolei zapewnia optymalny promień skrętu ciągnika bez „łamania pojazdu”. W porównaniu z ciągnikiem łamanym tył maszyny nie zachodzi przy skręcie, co może być kłopotliwe np. na zakrętach czy przy odbiorze ziarna od kombajnu. Na specjalną uwagę zasługują także systemy kierowania osiami, w tym system dynamicznego kierowania, pozwalające na mniejszą liczbę obrotów kierownicą w celu uzyskania pozycji maksymalnego skrętu. Pełne sterowanie ciągnika odbywa się w standardzie za pomocą tylko dwóch przycisków dzięki intuicyjnemu zarządzaniu sekwencjami.

Szybka zmiana ogumienia
Jeśli zaś zajdzie potrzeba przezbrojenia ciągnika XERION TS 5000, możemy także zamienić gąsienice na koła. Z technicznego punktu widzenia można to przeprowadzić bardzo prosto i szybko. Po zabezpieczeniu wózka jezdnego w dwóch miejscach metalowymi sworzniami pod piastą należy odbezpieczyć siłownik hydrauliczny położony w dolnej części wózka gąsienicy. Następnie trzeba odkręcić śruby wokół piasty i zdjąć wózek jezdny za pomocą ładowarki teleskopowej wyposażonej w widły do palet. Ostatnim krokiem jest montaż koła do piasty.

Łatwy w codziennej obsłudze

Warto też pamiętać, że maszyna jest prosta w codziennej obsłudze konserwacyjnej. Użytkownik może sprawdzić poziom olejów z kabiny, w tym nawet silnikowego, oraz dokonać przedmuchania chłodnic przez wentylator rewersyjny podczas pracy na polu – bez potrzeby zatrzymywania się. CLAAS wydłużył okres przeglądu głównego wszystkich modeli XERION do 1000 mth. Daje to możliwość zyskania czasu do pracy w trakcie sezonu oraz wyeliminowania przestoju, jak również dwukrotnie zmniejsza koszt przeglądu w ciągu roku.

Ciągnik CLAAS XERION TS 5000 jest więc zdecydowanie maszyną do zadań specjalnych i z pewnością doskonale sprawdzi się wszędzie tam, gdzie dotychczas praca sprawiała trudności. Jednocześnie zapewni niskie koszty użytkowania.

Podczas uprawy ścierniska ciągnik spalił od 4 do 6,35 l/ha.
Przy głębokiej uprawie spalanie wzrosło do od 12 do 17 l/ha.
Adam Płachta
Adam Płachta
Absolwent Technikum Mechanizacji Rolnictwa w Wolborzu oraz Wydziału Inżynierii Produkcji SGGW. Techniką rolniczą interesuje się od najmłodszych lat na rodzinnym gospodarstwie.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x