środa, 17 lipca, 2024
spot_img

Test kombajnu na swoim polu kluczowym krokiem przed zakupem

spot_img

Inwestycja w maszynę rolniczą często trwa kilka miesięcy, dlatego powinna zostać dokładnie  zaplanowana przez rolnika. Przed podjęciem decyzji wymaga szczegółowego sprawdzenia maszyny na swoim polu testując różne opcje wyposażenia, sprawdzając: ekonomikę pracy, komfort, precyzyjne monitorowanie parametrów, działanie automatyki  itp.. W przypadku maszyn żniwnych testowanie ich powinno być zaplanowane na żniwna przed zakupem, kiedy  można przeprowadzić indywidualne pokazy polowe, które organizuje większość doświadczonych dealerów maszyn rolniczych na polach zainteresowanych rolników. Dzięki temu przed podjęciem decyzji o inwestycji w maszynę jesteśmy przekonani, że będziemy zadowoleni z niej przez wiele lat.

Indywidualne pokazy polowe, były kluczowe przed podjęciem decyzji o wymianie floty kombajnów zbożowych w gospodarstwie w województwie zachodniopomorskim. Gospodarstwo przetestowało kombajny CLAAS LEXION 750 TERRA TRAC z różnymi opcjami np.: napędem gąsienicowym, dodatkowym napędem tylnych kół, automatyzacją zmiany ustawień kombajnu – CEMOS AUTOMATIC, automatyczną kontrolą przepływu maszy żniwnej, zaawansowany fotel operatora itp. Podczas testowania maszyn, Kierownictwo gospodarstwa oraz operatorzy zwrócili szczególną uwagę na kilka rowiązań, które wyróżniają testowane kombajny LEXION.

Konstrukcja HYBRID umożliwiająca niezależne ustawienie układu omłotowego i separującego, w zależności od warunków zbioru. Dodatkowo zapewniająca doskonałą jakość pracy w wilgotnym warunkach, dzięki temu można pracować kombajnami znacznie dłużej – wcześniej rozpocząć zbiór i później zakończyć go w ciągu dnia.

„Podczas pokazów polowych sprawdzaliśmy działanie wielu opcji kombajnu. Jesteśmy pod ogromnym wrażenie działania systemu CEMOS AUTOMATIC, który bardzo precyzyjnie automatycznie zmienia ustawienia kombajnu w zależności od zmiennych warunków zbioru. System błyskawicznie dostosowuje parametry pracy systemy omłotu, separacji oraz czyszczenia. Jest to bardzo pomocne rozwiązanie dla naszych operatorów, którzy dzięki temu mogą uzyskać maksymanlą wydajność nowych kombajnów CLAAS.” – stwierdza Jarosław Sokół – Kierownik gospodarstwa z województwa  zachodniopomorskiego.

Maszyna była sprawdzana na polach o różnych warunkach terenowych aby dokładnie przetestować napęd gąsienicowy TERRA TRAC, który gwarantuje wyższą przyczepność i jednocześnie mniejsze ugniatanie gleby. Prędkość układu jezdnego jest automatycznie sterowana za pomocą systemu CRUISE PILOT, co dodatkowo wpływa na wzrost wydajności maszyny i komfortu pracy operatora.

W pełni wykorzystujemy systemy rolnictwa precyzyjnego, dlatego system telematyczny z automatyczną dokumentacją bardzo dobrze sprawdził się nawet podczas bardzo intensywanych prac w trakcie testów. Dzięki temu będziemy mieli ciągły wgląd do parametrów i dokumentacji naszych nowych kombajnów na telefonach i komputerach biurowych. Mając flotę aż sześciu kombajnów CLAAS będziemy porównywali ustawienia kombajnów z biura podczas ich pracy. Do ostatecznej decyzji o zakupie przekonała nas zdecydowanie niższe zużycie paliwa w kombajnie CLAAS w porównaniu z kombajnami dotychczas użytkowanymi. ” podsumowuje Jarosław Sokół – kierownik gospodarstwa.

Flota nowych kombajnów została zakupiona od firmy ULENBERG – jednego z najbardziej doświadczonych dilerów CLAAS. Należy podkreślić , że w tym roku mija 10 lat Autoryzowanej Sieci Dealerów CLAAS POLSKA. Inwestycja została przeprowadzona w finansowaniu CLAAS FINANCIAL SERVICES, natomiast dotychczasowe kombajny z gospodastwa zostały odebrane w ramach rozliczenia przez Centrum Maszyn Używanych CLAAS POLSKA.

Firma Ulenberg Sp. z o.o. rozpoczęła z współpracę z CLAAS POLSKA jako autoryzowany dealer w 2009 roku, podpisując umowę w gronie pierwszych nowych dealerów CLAAS POLSKA podczas targów AGRITECHNIKA 2009 w Hanowerze. W pierwszych miesiącach firma Ulenberg oferowała maszyny Claas oraz części i serwis tylko w jednej lokalizacji w miejscowości Główczyce. Ten pozostał główną siedzibą firmy należącej do Mirosława Ulenberga. Dzisiaj firma ta posiada cztery punkty sprzedaży, oprócz Głóbczyc także punkt w Rymaniu, w Malechówku oraz w Pyrzycach. Każdy z tych punktów oferuje sprzedaż maszyn, serwis oraz sprzedaż części zamiennych.

Testowanie maszyn na polu podczas cyklu demonstracji polowych jest doskonałą okazją sprawdzenia poszczególnych opcji i rozwiązań oraz porównania z dotychczas użytkowanymi maszynami. Idywidualny pokaz polowy pomoga rolnikowi podjąć decyzję o wyborze marki, modelu, dodatkowych oraz opcji w specyfikacji. Rozważając zakup kombajnu na żniwa 2020 warto już teraz poprosić doświadczonego dealera o przeprowadzenie indywidualnego pokazu maszyny na swoim polu.

Dyrektor Gospodarstwa wraz z operatorami przed zakupionymi kombajnami CLAAS Lexion.

źródło/fot. mat. prasowe Claas

Joanna Trzymkowska
Joanna Trzymkowska
Z rolnictwem związania jestem od najmłodszych lat. Swoje pierwsze doświadczenia zdobywałam w rodzinnym gospodarstwie. Skończyłam studia rolnicze i dalej rozwijam rolnicze pasje.

Napisz komentarz

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników