Co znajdziesz w artykule?
Firma John Deere, światowy lider produkcji maszyn rolniczych, w ramach rozwoju i doskonalenia swojej sieci dealerskiej, w Tarnowie Podgórnym (powiat poznański, woj. wielkopolskie) utworzyła Training Center, czyli nowoczesne centrum szkoleniowe.
Dla obsługi rolników
– Szkolenia organizujemy w trzech obszarach – wyjaśnia Tomasz Kalociński, Manager Training Center & Training Shared Services w John Deere Polska. – Obszar pierwszy to szkolenia serwisantów, czyli pracowników naszej sieci dealerskiej, odpowiadających za techniczne zabezpieczenie maszyn trafiających między innymi do rolników. Druga część to szkolenia sprzedażowe dla handlowców, także pracowników naszych dealerów, którzy sprzedają maszyny naszym klientom. Trzecia część związana jest z tak zwanym „Dealer development” i adresowana do szefów sprzedaży, a także dla handlowców, pracowników dealera, którzy mają wpływ na kształt sieci dealerskiej, na rozwój sieci sprzedaży i serwisu. Naczelną zasadą jest tu jak najlepsza obsługa naszych klientów, czyli w głównej mierze rolników.
Międzynarodowy kompleks szkoleniowy
Training Center w Tarnowie Podgórnym prowadzi również szkolenia w ramach tzw. John Deere International Sales dla współpracowników Firmy z krajów Europy Środkowej i nie tylko. Tego rodzaju zajęcia prowadzone są zarówno online ze studia video w Tarnowie Podgórnym, jak i stacjonarnie – w siedzibie lub w innej ustalonej lokalizacji.
Dodajmy, że do dyspozycji szkoleniowców i kursantów oddano tam dwie duże hale warsztatowe, dwie duże sale szkoleniowe, specjalny Show Room, a także salę wykładową.
Laboratoria i transmisje
Natomiast w ciągu ostatnich dwóch lat w podpoznańskim Training Center Firmy John Deere powstało także: laboratorium elektryki i elektroniki oraz laboratorium hydrauliki ze specjalnym tematycznymi panelami funkcjonalnymi, które pomagają w praktycznym szkoleniu mechaników. Kolejna nowatorska inwestycja to studio blue screen, czyli wydzielona przestrzeń o powierzchni 30 metrów kwadratowych, w której ustawiono kamery oraz sprzęt do nagrywania. Centrum szkoleniowe Firmy John Deere wyposażono również w sprzęt do wykonywania nagrań typu walk around w hali i transmisji na żywo w trybie online.
Supernowoczesne studio VR
Technologiczną perłą jest natomiast studio VR (Virtual Reality), w którym korzystając z gogli i używając manipulatorów uczestnicy szkoleń mogą przenieść się do wirtualnej rzeczywistości. Umożliwia to wirtualne poruszanie się między modelami maszyn Firmy John Deere i ich komponentów. W ten sposób można zapoznawać się z budową maszyn i urządzeń wykonując ich przekroje, czy zdejmując kolejne ich elementy. Można też doskonalić swoje umiejętności i poszerzać praktyczną wiedzę na temat różnych maszyn i urządzeń demontując, montując je, czy też przemieszczając w przestrzeni. Jak zapewniają specjaliści z Firmy John Deere, to zupełna nowość w branży, a studio VR w Tarnowie Podgórnym to drugie, poza fabryką John Deere w Mannheim, takie miejsce w Europie.
Program Dealer Jutra 3.0
Firma John Deere wdraża obecnie nowatorską strategię pod nazwą Dealer Jutra 3.0, co oznacza duże zmiany w strukturach dealerskich i konieczność szkolenia specjalistycznych kadr. Sporym wyzwaniem jest tu np. obsługa rozwiązań z zakresu rolnictwa precyzyjnego.
– Pakiet startowy szkoleń podstawowych mechanika dotyczy osób zatrudnionych u dealera po okresie edukacji (technikum, szkole zawodowej, a czasami po studiach) i obejmuje obsługę naszego narzędzia diagnostycznego Service Advisor, podstawy elektryki i elektronik, hydrauliki oraz diagnostyki pojazdu – wyjaśnia Manager Tomasz Kalociński. – Każda osoba znajdująca się w strukturach Firmy przechodzi szkolenie z całej gamy modelowej produktów John Deere. Po takim pakiecie startowym wdrażana osoba po pierwsze: zna nasze produkty, wie czym się zajmujemy, czego się spodziewać po naszej gamie modelowej. Po drugie: ma szeroką wiedzę techniczną z kilku dziedzin, która jest jej potrzebna i jest doskonałym wstępem do rozpoczęcia pracy.
Wysoka specjalizacja fachowców
Jak zapewnia Manager Tomasz Kalociński, powyższy pakiet przydatny jest też dla osób przechodzących do branży rolniczej z innych branż, np. automotive, pojazdów ciężarowych, czy maszyn budowlanych.
Natomiast bardziej doświadczonym kursantom Firma John Deere proponuje szkolenia dedykowane dla konkretnych gam modelowych, np. ciągników serii 7, 8 i 9, kombajnów czy sieczkarni, szczególnie, że ważny staje się teraz trend do specjalizacji mechaników w danej kategorii maszyn.
Cel to dwuletnie szkolenie
Po okresie nasilenia pandemii COVID-19 Firma John Deere, poza szkoleniami online powróciła też do zajęć stacjonarnych.
Podstawowy program szkoleniowy dla nowego mechanika realizuje się zazwyczaj w ciągu 12 miesięcy od zatrudnienia. Jednak taki proces bardzo dobrze zdaje egzamin w cyklu dwuletnim i do tego Firma John Deere dąży min. inwestując w nowoczesne centrum szkoleniowe w Tarnowie Podgórnym.
Źródło i foto: materiały Firmy John Deere