piątek, 24 maja, 2024
spot_imgspot_img

Sprzęt zielonkowy Pronaru w nowej odsłonie

spot_img

Firma Pronar dysponuje kompletną linią maszyn do pracy na użytkach zielonych. Producent w tym roku oferuje ją w nowej kolorystyce i oznakowaniu. Wiele z modeli zostało zmodernizowanych pod kątem walorów użytkowych. Swoją premierę będzie miała zgrabiarka czterokaruzelowa oraz kosiarka dyskowa o niespotykanej dotąd szerokości roboczej – 10,5 m. Również w wersji ze spulchniaczem pokosu.

Oferta rozwiązań do zbioru zielonki Pronaru to dziś prawie trzydzieści modeli maszyn: od kosiarek dyskowych, poprzez przetrząsacze pokosu i zgrabiarki, po owijarki i prasy belujące. Dotychczasowa, zielono-żółta kolorystyka maszyn została zastąpiona srebrno-zieloną. Srebro szczególnie zaznacza się na plandekach czy palcach grabiących. Każda z maszyna ma nowe białe napisy, które naniesione są inną czcionką, co w efekcie ułatwia identyfikację poszczególnych modeli.

Zgrabiarka 1400 II

– Zmieniona kolorystyka i oznaczenia maszyn to nasz ukłon w stronę tych użytkowników, którzy doceniają nie tylko walory funkcjonalne, ale też estetyczne produktów – mówi Marcin Nowotka, dyrektor ds. handlu i marketingu Pronaru. – Usprawnienia, jakie udało się wprowadzić są przede wszystkim podyktowane potrzebami rolników, a nadchodzące nowości są jasnym sygnałem, że jeśli chodzi o tę rodzinę produktów jesteśmy, co najmniej tak samo mocni technologicznie jak w przyczepach.

Zmiany dokonane przez inżynierów i konstruktorów Pronaru znalazły swoje odzwierciedlenie praktycznie w każdej grup produktowych, a docenić je zwłaszcza powinni posiadacze popularnych owijarek samozaładowczych oznaczonych jako Z245 i Z245/1. Wprowadzono w nich m.in. standard oka dyszla o średnicy 40 mm oraz zmodyfikowano sposób mocowania folii, której regulacja naciągu może odbywać się już bez użycia kluczy. W obu modelach zmieniono też standard folii – z 500 mm na 750 mm, przy czym użycie półmetrowej folii jest nadal możliwe po zmianie przełożenia. Zmiany nie ominęły również zgrabiarek. Zmodyfikowano tu zaczep, w którym jest teraz więcej miejsca na wałek. W modelu ZKP460T zastosowano również kółka z mocniejszym ogumieniem niż poprzednio.

Ponad dziesięć metrów szerokości koszenia

Tegoroczne nowości w rodzinie maszyn do zielonek Pronaru są adresowane do właścicieli gospodarstw o dużym areale użytków zielonych. Kosiarki dyskowe PDD1050 i PDD1050C (ze spulchniaczem) dzięki niespotykanej dotąd u polskich producentów maksymalnej szerokości roboczej – 10,5 m – powinny spełnić oczekiwania rolników zorientowanych na maksymalną wydajność koszenia. Agregowane z tyłu ciągnika maszyny największą efektywność osiągają przy współpracy z kosiarką przednią o szerokości roboczej co najmniej 3,4 m, co oczywiście nie wyklucza możliwości współpracy z maszynami mniejszych rozmiarów. Kosiarkę można np. hydraulicznie zsunąć do szerokości roboczej 9,7 m i wówczas zagregować kosiarką przednią o szerokości roboczej 3 m. Zapotrzebowanie na moc ciągnika w optymalnym zestawie wynosi odpowiednio 200 KM (bez spulchniacza pokosu) oraz 250 KM z tym dodatkowym wyposażeniem. Listwy tnące, podobnie jak w innych modelach kosiarek Pronaru, są własnej produkcji dzięki czemu nie ma problemu z dostępnością części zamiennych.

Kosiarka tylna PDT300

Parametrami pracy obu maszyn steruje się za pomocą czytelnego panelu, który dla wygody operatora najlepiej umieścić w kabinie ciągnika. Poprzez niego można nie tylko ustawiać szerokość koszenia zestawu (min. 9,7 m), ale również kontrolować stan bezpieczników, zachodzenie na siebie obszarów cięcia przód/tył oraz stan funkcji pływania lewej i prawej strony. Poza tym złożyć kosiarkę do pozycji transportowej oraz regulować ciśnienie w odpowiedzialnych za odciążanie siłownikach. System hydraulicznego odciążenia jest zresztą istotnym wyróżnikiem obu nowych kosiarek. Umożliwia szybsze, wygodniejsze i bardziej precyzyjne ustawienie poziomu odciążenia, zmniejszając przez to opory koszenia i w konsekwencji także obciążenie ciągnika oraz darni.

W modelu PDD1050C zastosowano spulchniacz pokosu o budowie palcowej, który znacznie przyspieszy schnięcie trawy, w konsekwencji zwiększając wydajność całego procesu zbioru. Stopień samego spulchniania można z kolei łatwo dobrać w zależności od kondycji traw, jak i konkretnych potrzeb. Pięciostopniową regulację umożliwia wygodna w operowaniu i łatwo dostępna dźwignia.

Pierwsze polskie zgrabiarki czterokaruzelowe

Nadchodzący model ZKP1400 będzie nie tylko pierwszą zgrabiarką czterokaruzelową w ofercie producenta z Narwi, ale również jedyną jak dotąd produkowaną w Polsce. Przy wynoszącym 80 KM zapotrzebowaniu na moc ciągnika zgrabiarka pozwala na pracę w przedziale szerokości od 11,3 do 13,5 metra. Zmiany parametrów roboczych dokonuje się z wygodnego panelu umieszczanego w kabinie ciągnika, podobnie jak sterowania innymi funkcjami: rozkładaniem do pozycji roboczej i składaniem do transportu oraz przejazdem nad pokosami. Ustawienie maszyny do przejazdu odbywa się za jednym naciśnięciem przycisku, który uruchamia układ unoszący prawą lub lewą parę karuzel.

Zgrabiarka ZKP900D

Optymalne kopiowanie terenu podczas pracy zapewnia m.in. zastosowanie wahliwej belki wspomaganej przez bardzo funkcjonalny zaczep oraz karuzele zawieszone w układzie krzyżowym. Niezależne układy jezdne zamontowane w każdej z karuzel pozwalają zgrabiać pokos bez strat nawet przy stosunkowo dużych nierównościach, a zamontowane z przodu każdej z par sprężyny odciążające sprawiają, że karuzele lekko poruszają się po łące dzięki przeniesieniu części masy na ramę zgrabiarki. W efekcie po przejeździe ZKP1400 powstaje wał paszy gotowej do zebrania prasą belującą.

https://pronar.pl/maszyny-zbioru-zielonek/
Agro Profil
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze. Agro Wydawnictwo powstało w styczniu 2016 roku i od tego czasu regularnie przekazuje polskim rolnikom wiedzę ułatwiającą prowadzenie nowoczesnego gospodarstwa. Każdego roku Magazyn Agro Profil uczestniczy w wielu wydarzeniach branżowych - między innymi Agro Show, Agro Tech Kielce, Polagra Premiery, Agro-Park, Targi Książki i wielu innych. Wydawnictwo współpracuje z wieloma pracownikami naukowymi takich placówek jak np. Instytut Ochrony Roślin, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu czy też Politechniki Bydgoskiej.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x