piątek, 1 grudnia, 2023
spot_img

Marki ciągników najczęściej poszukiwane przez polskich rolników

Na przestrzeni lat można zauważyć, że w Polsce wzrosło zainteresowanie używanymi ciągnikami. W ubiegłym roku w naszym kraju zarejestrowanych zostało 10 082 nowych i aż 16 415 używanych ciągników polskich i zagranicznych. Na rynku znajduje się kilkudziesięciu producentów, jednak wśród nich można wyróżnić kilka marek, których używane modele są najbardziej poszukiwane przez rolników i sprowadzane do kraju. Na rynku ciągników używanych o popularności danej marki świadczy przede wszystkim zaufanie rolników, którzy cenią sobie tylko wybranych producentów.

 

Podwójna radość przy zakupie ciągników

Z zakupu nowego ciągnika, podobnie jak w przypadku zakupu nowego samochodu, rolnik cieszy się dwa razy- pierwszym podwodem do radości jest dokonanie zakupu, a drugi następuje, gdy jest możliwość odsprzedaży tego ciągnika jako maszyny używanej. W przypadku drugiego wariantu, w celach jego realizacji potrzebna jest inwestycja w maszyny producentów, których modele są najbardziej poszukiwane, a ich wartość z biegiem lat traci najmniej. Najlepszym wyznacznikiem ceny maszyny, a także jej jakości jest zaufanie, jakim dana marka zostanie obdarowana.

fot. firmowe

John Deere liderem wśród ciągników rolniczych

Najlepszym wynikiem ze wszystkich marek może pochwalić się John Deere, którego ciągników w roku 2017 zarejestrowano najwięcej. Ogółem do rejestracji poszły 3 443 sztuki ciągników nowych i używanych, dzięki temu John Deere okazał się najlepszym ze wszystkich marek. W przypadku ciągników używanych zarejestrowano ich 2 125 sztuk, co przełożyło się na pierwsze miejsce na rynku wtórnym. Liczba nowych maszyn, które zostały zarejestrowane w 2017 roku wynosiła 1 318 sztuk, co dało drugi wynik w Polsce.

Największe zainteresowanie ciągnikami używanymi o mocy 80-89 KM

Z punktu widzenia mocy ciągnika, największą popularnością wśród wszystkich ciągników rolniczych  cieszyły się maszyny o mocy 70-79 KM. Łącznie zarejestrowano ich 3 251 szt. w tym 1 918 szt. nowych i 1 333 szt. używanych. Ciągniki o mocy 80-89 KM uplasowały się na drugim miejscu, łącznie zarejestrowano ich 2 282 szt., gdzie nowe stanowiło 857 szt., używanych 1 525 szt. Na ostatnim miejscu znalazły się modele o mocy 90-99 KM, które znalazły 2 203 nabywców, wśród nich nowe stanowiły 818 szt., a używane – 1 385. Podsumowując rejestrację wszystkich ciągników należy podkreślić, że największym powodzeniem wśród ciągników używanych cieszyły się te o mocy 80-89 KM.

Popularne marki lidera rynku

Wśród najpopularniejszych modeli marki John Deere, wg SAMAR w 2017 roku można wyróżnić:

  1. Modele używane:
  • 6620 – 63 szt.
  • 6920 – 60 szt.
  • 6930 – 56 szt.
  • 6820 – 56 szt.
  1. Modele nowe:
  • 6155R – 177 szt.
  • 6120M – 145 szt.
  • 5083M – 94 szt.

Wszystko wskazuje na to, że w najbliższych latach wartość używanych ciągników będzie wyższa. Wynikać będzie to z faktu, że coraz więcej Klientów inwestujących w nowy ciągnik decyduje się na wydłużoną ochronę gwarancyjną, kontrakt obsługowy, szczegółowe przeglądy posezonowe, systemy telematyczne kontrolujące ciągnik oraz przewidujące i zapobiegające awariom. Takie maszyny objęte profesjonalną opieką serwisową są utrzymywane w wyższej kondycji technicznej, a do napraw zawsze są używane oryginalne nowe części szczególnie w trakcie wydłużonej ochrony gwarancyjnej.  – mówi Piotr Dziamski z John Deere Polska.

Dodatkowe wyposażenie ciągników

W celu uzyskania jak najwyższych oszczędności i wydajności stosuje się systemy rolnictwa precyzyjnego, w które dodatkowo wyposażone ciągniki będą mogły uzyskać wyższą cenę na rynku wtórnym. Kiedy decydujemy się na zakup nowego bądź używanego ciągnika warto zasięgnąć do statystyk rejestracji, co pozwoli na wybór najlepszego sprzętu. JT

fot. firmowe

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x