Co znajdziesz w artykule?
Podczas Międzynarodowych Targów AGRO-TECH i Kujawsko-Pomorskich Dni Pola w m. Minikowo odbyły się manewry łąkowe. Pokaz zorganizowała firma SaMASZ i INTER-VAX.
6 i 7 lipca podczas targów AGRO-TECH, które odbyły się na terenie Kujawko-Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Minikowie można było oglądać bogatą ofertę ciągników i maszyn towarzyszących krajowych i zachodnich producentów.
Dron nie tylko w rolnictwie
Nie zabrakło nowości i pokazów, w tym drona na stoisku firmy Vector AGR Polska. Chińskiej produkcji urządzenie z oznaczaniem HD 540 S służy do wielu zadań, można go wykorzystać do wykonania oprysków, rozsiewu nawozu i wysiewu poplonów. Im dłużej drony są na rynku, tym szerszy zakres mają – służą również do zacieniania szklarni, mycia dachu hali czy paneli fotowoltaicznych, w obszarach miejskich posłużą do dezynfekcji i jako opryski przeciw komarom. Zbiornik na ciecz roboczą ma pojemność 40 l. Dron jest w stanie wykonać pracę na prawie 4 ha w czasie 11 minut. Średni czas lotu bez ładunku to 18 minut, a przy pełnym zbiorniku – ok. 12 minut intensywnej pracy. Zasięg roboczy wynosi 2 km.
Najpierw koszenie
Jednym z punktów programu były manewry łąkowe z udziałem sprzętu zielonkowego. Pokaz został po raz trzeci zorganizowany przez firmę SaMASZ i INTER-VAX.
Manewry łąkowe zostały zainaugurowane przejazdem kosiarki dyskowej SaMASZ Samba 281 z ciągnikiem McCormick X5.120 w kolorze Metallic Red. Jest on wyposażony w ładowacz czołowy McCormick M20, amortyzowaną kabinę i przednią oś. Pod maską pracuje silnik FPT o mocy 114 KM. W układzie przeniesienia napędu zastosowano przekładnię Extra Shift. Dysponuje ona 36 przełożeniami do przodu i 12 do tyłu. Kosiarka lekka Samba 281 to konstrukcja przygotowana do pracy z mniejszymi ciągnikami -wystarczy ciągnik o mocy 60 KM, wydajność pracy jest określona na ok. 3 ha/h.

Równomierne obciążenie
Kolejny zestaw maszyn to kosiarka XT 350 z ciągnikiem Zetor Forterra CL 100. Maszyna towarzysząca jest składana hydraulicznie za ciągnikiem tak, żeby obciążała równomiernie jego koła. Szerokość robocza wynosi 3,5 m. Z kolei szerokość pokosu można regulować z zakresie od 2,10 do 2,25 m. Zetor Forterra CL 100 ma pod maską 4-cylindrowy silnik, przekładnia dysponuje 3-stopniowym wzmacniaczem momentu obrotowego. Operator ma do dyspozycji przekładnię 24/18, a w zakresie prędkości 4-12 km/h jest 9 przełożeń. Ciągnik można wyposażyć w przedni TUZ i WOM. Podnośnik ma udźwig 7,7 t, a WOM pracuje z prędkością 1000, 1000 E, 540 i 540 E obr./min.
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Ceny usług żniwnych – lato 2025. Ile za zbiór zbóż? Ile za bele?
Sterowanie ISOBUS
Z zestawem trzech kosiarek zaprezentował się ciągnik McCormick X7.624. Na przednim TUZ była zawieszona maszyna XDF 351 SH, a z tyłu KDD 911 STH ISOBUS. W jednym przejeździe można kosić pas o szerokości ponad 9 m. Czołowa maszyna posiada hydrauliczne odciążenie listwy tnącej i kondycjoner palcowy. We wszystkich kosiarkach SaMASZ noże montuje się za pomocą specjalnego klucza bez konieczności użycia dodatkowych narzędzi. Każdy dysk tnący ma indywidualne zabezpieczenie przeciążeniowe. Ciągnik McCormick wyposażony jest w silnik o pojemności 6,7 l i mocy 240 KM. Przednia oś jest amortyzowana, producent zastosował tu przekładnię bezstopniową. Prędkość jazdy można ustawiać od 40 m/h do 50 km/h. Tylny podnośnik ma udźwig 9,3 t. Z kolei układ hydrauliczny zasila pompa o wydajność 160 l/min.
Wydajny przetrząsacz
Z przetrząsaczy zaprezentowano model P12-1330T z ciągnikiem Zetor Proxima HS 100. Maszyna towarzysząca ma 12 wirników i szerokość roboczą 13,3 m. Jest to maszyna na wózku jezdnym i składana hydraulicznie na czas transportu. Wydajność pracy jest szacowana na 20 ha/h. Zapotrzebowanie na moc jest określone na 70-80 KM. Ciągnik Zetor Proxima HS 100 został wyposażony w silnik o pojemności 4,2 l. Przekładnia 24/24 pozwala na jazdę z maksymalną prędkością 40 km/h. W głowicy zmiany biegów jest przycisk, który umożliwia zmianę przełożenia bez użycia sprzęgła.
Praca 12 karuzelowego przetrząsacza SaMASZ P12-1330T.
Ze zgrabiarek zaprezentowano model zaczepiany Z2-960 z ciągnikiem Zetor Major CL 80. Jest to maszyna z dwoma wirnikami, które zgrabiają centralny pokos z pasa o szerokości maksymalnej 9,6 m. Zgrabiarka wykorzystuje przekładnie firmy Starosielski. Każda karuzela jest wyposażona we własny wózek z szeroko rozstawionymi kołami. Karuzele są hydro-pneumatycznie odciążane. Major CL 80 ma pod maską 4-cylindrowy silnik Deutz. W układzie przeniesienia napędu zastosowano przekładnię 12/12 z rewersem mechanicznym. Tylny podnośnik ma udźwig 2,2 t.
Czyste zgrabianie
Zetor Forterra HSX 120 (117 KM) był zagregatowany ze zgrabiarką taśmową SaMASZ MRG-2. Maszyna ma wiele możliwości ustawień sekcji roboczych i kierunku odkładania pokosu. Za czyste podbieranie trawy czy innego materiału odpowiada podbieracz palcowy, który wrzuca materiał na przenośniki taśmowe. Pod maską Forterry HSX 120 pracuje 4-cylindowy silnik. W układzie przeniesienia napędu zastosowano przekładnię z rewersem elektrohydraulicznym i 3-stopniowym wzmacniaczem momentu obrotowego. Operator ma do dyspozycji 30 przełożeń do przodu i tyle samo do tyłu.

Ze zmienną komorą
Po zgrabianiu swoje możliwości zaprezentowała prasa zwijającą ze zmienną komorą Maschio Gaspardo Suprema 165. Maszyna towarzysząca ma zmienną komorę z 6 pasami. Ciśnienie zgniotu można regulować do 240 bar. Była ona zagregatowana z ciągnikiem Zetor Forterra HSX 140 z silnikiem o mocy 136 KM. Ciągniki Zetor mają 18 miesięczną gwarancję z możliwością przedłużenia tego okresu do 42 miesięcy.

Owijanie i załadunek
Kolejnym zaprezentowanym zestawem był ciągnik Solis S50 z zaczepianą owijarką bel Z693 z firmy Metal-Fach. Sprzęt ma sterowanie ISOBUS lub manualne. Ramię załadunkowe może podnosić bele o masie 1,1 t i średnicy od 1,2 do 1,6 m. Bela jest owijana folią o szerokości 750 mm. Pod maską ciągnika Solis pracuje 3-cylindrowy silnik o mocy 50 KM. Przekładnia dysponuje mechanicznym rewersem. Owinięte bele były załadowane na przyczepę do bel T014/2 z firmy Metal-Fach włoską ładowarką teleskopową Dieci Agri Farmer 34.7.
ZOBACZ RÓWNIEŻ WIDEO: Cała prawda o rolnictwie Brazylii! Odwiedzamy gospodarstwo o powierzchni 100 tys hektarów! CZ.1