Holenderska firmy Lely – specjalista w dziedzinie maszyn i urządzeń wykorzystywanych w produkcji mleka oraz pionier automatyzacji tej dziedziny rolnictwa intensywnie pracuje nad automatycznym system zadawania krowom świeżej trawy.
„Dobra pasza objętościowa zawsze była ważna dla zdrowia krów i ich wydajności. Exos to przełom w wykorzystywaniu pełnego potencjału pastwisk. Hodowca bydła mlecznego może teraz optymalnie wykorzystywać swoje zasoby. Wartość odżywcza trawy jest od 10 do 20% wyższa niż kiszonki, ponieważ nie dochodzi do strat podczas zbierania, zakiszania i zadawania” – stwierdza Korstiaan Blokland, dyrektor ds. innowacji w Lely.
Świeża trawa = mniejsze zużycie kiszonki
Żywienie krów mlecznych świeżą trawą jest najtańszą formą dostarczenia im paszy objętościowej. W sezonie wegetacyjnym, dobrej jakości zielonka może stanowić nawet połowę dziennej dawki paszy. Tym samym oszczędza się kiszonki i pasze treściwe. Niestety wiele gospodarstw nie posiada odpowiedniej powierzchni pastwisk. Oprócz tego dój krów na pastwisku jest często utrudniony, więc na czas doju krowy trzeba sprowadzać do obory. Innym rozwiązaniem jest koszenie trawy na łące i jej późniejszy transport do gospodarstwa. Niestety taki proces jest dość pracochłonny i zajmuje trochę czasu. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom rolników, którzy z jednej strony chcieliby ograniczać koszty żywienia przez skarmianie świeżej trawy a nie mają czasu na codzienne koszenie i zbiór, powstał projekt robota Exos.
Autonomiczna kosiarka
Konstrukcja robota przypomina skrzyżowanie przyczepy zbierającej z przerośniętym robotem do koszenia trawnika. Zasada działania w pewnym sensie jest bardzo podobna. W celu ochrony gleby przed ugniataniem, masa pojazdu jest niewielka. Za poruszanie się robota odpowiedzialne są nisko-profilowe koła ogumione. Skoszona trawa jest magazynowa w zbiorniku, konstrukcyjnie podobnym do przyczepy samozbierającej. Robot może pracować 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Na stół paszowy trafiają częściej małe dawki, zamiast jednej dużej. Dzięki temu ograniczamy straty powodowane zagrzewaniem się paszy.
„Ten wyjątkowy system opiera się na pojeździe elektrycznym, który automatycznie ścina, ładuje i zadaje trawę w oborze. Exos dostarcza świeżą trawę z dużą częstotliwością, 24 godziny na dobę. To pozwala uzyskać lepszą smakowitość i pobór świeżej trawy. Ręczne zadawanie świeżej trawy w oborze opiera się na tej samej zasadzie, ale opcja ta posiada liczne ograniczenia i wymaga dużych nakładów pracy. System działa 24 godziny na dobę, dzięki czemu nie jest ograniczony przez zasoby ludzkie czy czas pracy. Dzięki Exos Lely wprowadza innowację, która jest w pełni zgodna z koncepcją bardziej zrównoważonej hodowli bydła mlecznego z obiegiem zamkniętym” dodaje Korstiaan Blokland.
Jakie jeszcze możliwości zastosowania ma robot?
Obecnie maszyny są intensywnie testowane w gospodarstwach podczas codziennej pracy.. Producent przewiduje także możliwość zastosowania robota do nawożenia łąk i pastwisk. Obecnie trwające prace są ukierunkowane na komercjalizację, czyli przygotowanie projektu do sprzedaży.
Działanie robota można zobaczyć na filmie w serwisie YouTube.