środa, 29 maja, 2024
spot_imgspot_img

Kombajn gotowy do sezonu – część 1 [WIDEO]

spot_img

Do żniw niewiele czasu pozostało, żeby przebiegły one bez większych problemów i chcąc uniknąć niepotrzebnych przestojów koniecznie trzeba wykonać przegląd przed sezonem. Podpowiadamy jak to prawidłowo wykonać i na co trzeba zwrócić szczególną uwagę.

Na przegląd kombajnu udaliśmy się na gospodarstwo pana Bartłomieja Grzybka w miejscowości Tarnówka na północy, woj. wielkopolskiego.

Przegląd kombajnu John Deere T660

W gospodarstwie rodzinnym o powierzchni 250 ha pracuje od dwóch lat kombajn John Deere T660. W płodozmianie jest pszenica, jęczmień browarny, rzepak i rośliny strączkowe. Kombajn został wyprodukowany w 2012 roku. Młocarnia przepracowała 1400 h, a na silniku jest nieco więcej.

Tak jak przepływa masa

Przegląd zaczynamy od zespołu tnącego, a kończymy na rozdrabniaczu słomy, czyli tak jak przepływa masa. W hederze sprawdzamy stan zespołu tnącego nożycowo-palcowego. Na przenośniku ślimakowo-palcowym muszą pracować wszystkie palce. Wszelkie braki trzeba uzupełnić. Kontroli wymaga układ napędowy. Sprawdzamy stan techniczny kół zębatych i łańcuchy. 

Przenosnik pochyły kombajn

Przenośnik pochyły – co trzeba sprawdzić?

W przenośniku pochyłym sprawdzić trzeba poziom oleju w przekładni. Wymieniamy go co 3 lata lub przebieg 2 tys. h.

Następnie kontrolujemy naciąg łańcuchów, listwy czy są wszystkie i czy są proste. Poza tym stan łożysk na wałkach napędowych. Prawidłowo napięty łańcuch jest wtedy, kiedy trzecia-czwarta listwa od dołu zaczyna dotykać podłogi przenośnika pochyłego.

Kontroli wymagają również ślizgi na płycie czołowej przenośnika. W czasie zbiorów zespół tnący cały czas pracuje kopiując teren więc elementy te podlegają również zużyciu. Dla tych, którzy zbierają kukurydzę na ziarno przewidziano możliwość regulacji kąta natarcia płyty na przenośniku pochyłym.

Ci, którzy to regulowali muszą pamiętać, by do zbioru zbóż prawidłowo ustawić zespół tnący do podłoża. Kontrolujemy również łańcuch napędowy i sprzęgło przeciążeniowe.

Krzysztof Grzeszczyk
Krzysztof Grzeszczyk
Redaktor Naczelny, technika. Posiadam własne gospodarstwo rolne o profilu roślinnym i zwierzęcym, pochodzę z rodziny rolniczej i całe życie związany jestem z rolnictwem.

Napisz komentarz

4 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x