środa, 17 lipca, 2024
spot_img

Jak konserwować prasę rolującą zimą?

spot_img

Zima to okres przestoju w pracach polowych. Jest to zatem czas, w którym większość rolników podejmuje się remontów oraz  konserwacji swojego sprzętu, po to by minimalizować ryzyko awarii w tracie sezonu. O czym pamiętać podczas konserwacji prasy rolującej? Podpowiada Patryk Piontek, menadżer ds. maszyn zielonkawych w CLAAS Polska, partnera programu Krowie na Zdrowie.

Prace należy rozpocząć od starannego wyczyszczenia maszyny strumieniem sprężonego powietrza z resztek pożniwnych. Następnym ważnym krokiem jest zabezpieczenie łożysk. Przed i po myciu powinny one zostać nasmarowane. Co ważne, nie stosujmy do mycia wysokociśnieniowych urządzeń myjących tzw. myjek, szczególnie do czyszczenia łożyska, sprzęgła, czy elementów elektrycznych. Ponadto warto ograniczyć do minimum użycie detergentów, bowiem mogą one powodować uszkodzenia uszczelek, części plastikowych oraz elektrycznych.

Po myciu skierujmy na naszą maszynę jeszcze raz strumień sprężonego powietrza, aby  usunąć wilgoć. Żeby pozbyć się pozostałości wody z łożysk trzeba na sucho uruchomić maszynę. Części metalowe także oczyszczamy strumieniem powietrza usuwając w ten sposób pył. Zbyt duża ilość kurzu na sprzęgle może powodować problemy z przekazywaniem napędu. Konserwacja systemów wiązania, a w szczególności blachy prowadzącej siatki do komory prasowania, też powinna być wykonywana przy pomocy sprężonego powietrza.

Szczególną uwagę trzeba przyłożyć do kontroli stanu łożysk, jest to newralgiczny element którego awaria potrafi doprowadzić nawet do pożaru. Zadbajmy również o sprawdzenie układu smarowania łożysk i punktów smarnych, aby mieć pewność, że smar dociera do danych miejsc. Ostatnim elementem, na który warto zwrócić uwagę to sprawdzenie bezkońcowego paska oraz kontrola stanu i ostrości noży.

Na koniec podkreślmy, że prasa powinna być dobrze garażowana, czyli przechowywana w suchym pomieszczeniu pod dachem, aby chronić ją przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi.

Emil Lemański
Emil Lemański
Z rolnictwem jestem związany praktycznie od zawsze. Wraz z ojcem prowadzę gospodarstwo rolne w zachodniej Wielkopolsce nastawione na produkcję bydła mięsnego oraz trzody chlewnej. Ukończyłem inżynierię rolniczą na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu. W redakcji Agro Profil piszę artykuły związane z techniką rolniczą oraz tworzę reportaże filmowe.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x