niedziela, 23 czerwca, 2024
spot_img

Firmy stawiają na młodzież

spot_img

O tym jak ważne jest młode pokolenie rolników dla rozwoju sektora rolnego oraz rynku środków mechanizacji wiedzą czołowi producenci maszyn i ciągników, którzy chętnie zapraszają uczniów i studentów do swoich fabryk. Z takiej możliwości skorzystali studenci z SGGW, którzy uczestniczyli w wyjeździe studyjnym do Niemiec. Wyjazd był dobrą okazją do zapoznania się z  najnowszymi trendami w mechanizacji rolnictwa, zarządzaniu gospodarstwem, organizacji produkcji i logistyce.

Inicjatorem wyjazdu studyjnego było koło naukowe działające na Wydziale Rolnictwa i Biologii Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Dzięki wsparciu działających w Polsce firm (alfabetycznie): Agrocom Polska Jerzy Koronczok, Agro-Land Marek Różniak ze Śmielina (dystrybutor marek Claas i Mzuri), Agro-Sznajder Sp. z o.o. z Olsztyna (dystrybutor marki Claas), Tech-Kom z Żabikowa k. Środy Wielkopolskiej (dealer marek Amazone, Geringhoff, Rolland, Zasław i Votex) oraz portalu internetowego TopTraktor studenci z SGGW mogli pojechać do fabryk firm Amazone i Claas, a także zapoznać się z funkcjonowaniem platformy internetowej 365FarmNet. Wyjazd do Niemiec odbył się w dniach 25-27 kwietnia 2018 r.

Dzięki inicjatywie koła naukowego i wsparciu sponsorów grupa studentów z SGGW uczestniczyła w praktycznych lekcjach mechanizacji rolnictwa i zarządzania produkcją.

Kurs zarządzania w serwisie 365FarmNet

Platforma 365FarmNet jest informatycznym narzędziem wspierającym zarządzanie w produkcji rolnej w gospodarstwie stworzonym przez niemieckich specjalistów. Specjalistyczne oprogramowanie działające w chmurze zawiera szereg modułów obsługujących produkcję roślinną, zwierzęcą, dział finansowy, magazyn czy też produkcję biogazu. Przybyli na zaproszenie 365FarmNet studenci z SGGW uczestniczyli w szkoleniu mającym na celu zaprezentowanie szerokich możliwości niemieckiej platformy internetowej. Poprowadziła je reprezentująca firmę Agrocom Polska Jerzego Koronczoka Monika Cieniawska w asyście Ludmily Sergejevoj z działu marketingu niemieckiego serwisu. Spotkanie miało miejsce w ośrodku wypoczynkowo-konferencyjnym Landgut Stober w miejscowości Nauen.

Reprezentująca firmę 365FarmNet, Monika Cieniawska przedstawiła możliwości oprogramowania do zarządzania gospodarstwem.

Studenci po zalogowaniu się na www.365FarmNet.com mogli poznać działanie poszczególnych modułów niemieckiego serwisu.

 

Niemieckie doświadczenia polowe

Ciekawym doświadczeniem dla studentów z Polski było oglądanie poletek doświadczalnych Instytutu Rolniczych i Urbanistycznych Projektów Ekologicznych (IASP) podlegającego pod Berliński Uniwersytet Humboldta, który znajduje się w Philippstraße niedaleko Berlina. Prezentację prowadził dr inż. Andreas Muskolus, który opowiadał o doświadczeniach polowych niemieckich naukowców. Żywą dyskusję wywołały wyzwania dla unijnych rolników związane z niedoborem skutecznych środków do walki ze szkodnikami, wynikającym z unijnego zakazu stosowania środków ochrony roślin zawierających neonikotynoidy.

Wyjazd do Niemiec był dobrą okazją do zapoznania się z doświadczeniami polowymi niemieckich producentów.

 

Wizyta w firmie Claas

Przybyli do firmy Claas studenci z SGGW odwiedzili dwa miejsca strategiczne dla niemieckiego producenta. Pierwszy punkt programu wizyty obejmował zwiedzanie Centrum Logistyki Części Zamiennych w HammUentrop, które nieprzerwanie zaopatruje maszyny rolnicze na całym świecie w części zamienne do ciągników i maszyn rolniczych marki Claas. Trafiają one do klientów drogą lądową, kolejową oraz lotniczą. Centrum logistyczne powstało w 1999 r. Obecna powierzchnia użytkowa obiektu wynosi 100 000 m2, jednakże w następnym roku ma być zwiększona o kolejne 11 700 m2. Pracuje w nim 400 pracowników. W centrum logistycznym Claasa jest przechowywanych ponad 170 000 części zamiennych. Wizyta w Centrum pozwoliła uzmysłowić studentom jak skomplikowany jest proces dostaw części zamiennych od producenta do rolnika.

Imponujące wrażenie zrobił na zwiedzających automatyczny magazyn małych części zamiennych obsługiwany przez komputerowo sterowane windy i linie przenośnikowe. Jest on zarządzany przez informatyczny system klasy WMS.

Ważnym punktem wizyty u niemieckiego producenta było zwiedzanie fabryki w Harsewinkel. Studenci rozpoczęli zwiedzanie od znajdującego się przy fabryce Technoparku, w którym znajdują się stare, jak i najnowsze maszyny niemieckiego producenta. Następnie mieli oni okazję obejrzeć pracę na liniach montażowych kombajnów zbożowych, sieczkarń samojezdnych oraz ciągników Xerion.

Podczas wizyty w Centrum Logistyki Części Zamiennych Claas w HammUentrop studenci poznawali nowoczesne procesy logistyczne.

Technopark firmy Claas umożliwia pozyskanie szerokiej wiedzy o konstrukcjach niemieckiego producenta.

 Wizyta w Amazone

Ostatnim punktem wyjazdu studyjnego w Niemczech był pobyt w zakładzie produkcyjnym firmy Amazone w HasbergenGaste w powiecie Osnabrück. Podczas pobytu studenci uczestniczyli w teoretyczno-praktycznych zajęciach podczas których reprezentujący Amazone w Polsce Andrzej Borowiec przedstawił rozwiązania konstrukcyjne stosowane przez niemieckiego producenta. W części praktycznej zaprezentowano dwa opryskiwacze. Pierwszą z maszyn był przyczepiany model UX 5200 Super. Drugą zaprezentowaną maszyną była samobieżna Pantera 4520. Praktyczną lekcję mechanizacji zakończono zwiedzaniem zakładu, gdzie powstają rozsiewacze z logo Amazone.

Opryskiwacze Amazone można było poznać od podszewki.

Podczas pobytu w Amazone miała miejsce praktyczna lekcja mechanizacji.

Autor:  dr inż. Jacek Skudlarski, SGGW w Warszawie

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x