Dzień Ziemniaka po raz 19

spot_imgspot_img
spot_imgspot_img

4 lipca odbył się Dzień Ziemniaka w Rolniczym Zakładzie Doświadczalnym SGGW w Żelaznej k. Skierniewic. Plenerowa impreza, której współorganizatorami były firmy Procam i AVR zgromadziła wszystkich najważniejszych wystawców z branży z kompleksową ofertą na środki do produkcji i maszyny rolnicze.

Tego typu wydarzenia są cenne dla gospodarstw, które specjalizują się w produkcji ziemniaka. Każdy, kto był w Żelaznej miał okazję poznać sprzęt i rozwiązania, które są niezbędne przy uprawie ziemniaka począwszy od uprawy gleby przez sadzenie, ochronę, maszyny, wentylację, nawadnianie, a skończywszy na sortowaniu i pakowaniu ziemniaków.

W jednym przejeździe

Dużym zainteresowaniem cieszyła się prezentacja maszyn. Z firmy AVR można było oglądać zestaw, który w jednym przejeździe przygotowuje glebę pod sadzenie z głębokim spulchnieniem, uprawą za pomocą brony wirnikowej, zaprawianiem i wysadzaniem ziemniaków 4-rzędową sadzarką AVR Ceres 440. Sprzęt ma trzy dysze zaprawiające, jedna jest przy wyorywaczu, a dwie są przy talerzach obsypujących. Sadzarka ma sekcje robocze napędzane hydraulicznie. Tym sposobem z opcją section control wjeżdżając w pole w kształcie klina mamy automatycznie wyłączane sekcje by zaoszczędzić sadzeniaki.

Zestaw maszyn do uprawy, sadzenia i zaprawiania ziemniaków z firmy AVR. fot. K. Grzeszczyk

Formownica redlin ma możliwość wyciągania płyt co powoduje zostawienie po przejeździe u góry luźnej gleby, co sprzyja szybszym i bardziej równomiernym wschodom. Formownica ma zamontowane czujniki, które automatycznie regulują siłę docisku, sygnał o zmianie wartości jest na podstawie ilości ziemi. Gdy gleby jest za mało sadzarka automatycznie dociska formownicę, a kiedy jest jej za dużo unosi ją by zapewnić właściwy przepływ i optymalne dociśnięcie redlin. Zbiornik z zaprawą o pojemności 750 l jest zamontowany na przednim TUZ. Pompa zasilająca układ ma napęd hydrauliczny. Zęby spulchniające mają 34 cm długości.

W Żelaznej zaprezentowano sadzarkę Ceres 440 z broną wirnikową i łapami spulchniającymi, formownicą i zaprawiarką

Prezentowany ciągnik Valtra ma opony na tylnej osi o szerokości 750 mm. Niestety zagęszczają on całą glebę (przed pierwszym i czwartym elementem sadzącym), która została przygotowana przed sadzeniem. Jednak zastosowanie przed broną wirnikową dodatkowych spulchniaczy ma to niekorzystne zagęszczenie gleby zlikwidować. Warto z tego rozwiązania korzystać bez względu na warunki, w jakich przychodzi ziemniaki sadzić, bowiem przy zbiorach, kiedy trzeba będzie nieco głębiej wpuścić wyorywacz, nie będzie z tym większych problemów.

Pulchną glebę zawsze łatwiej przesiać przez taśmy kombajnu. Natomiast, gdy mamy zbitą glebę, a jest sucho i będzie potrzeba jej więcej „naciągnąć” na kombajn by zniwelować ilość obić ziemniaków to będziemy je zbierać z dużą ilością brył. Będzie się tak działo mimo tego, że gleba przed sadzeniem była doprawiona bardzo dobrze, jednak jej nadmierne zagęszczenie będzie się przy zbiorze mścić w postaci mniejszej wydajności kombajnu i dodatkowej pracy związanej z odseparowaniem brył od ziemniaków.

Ten zestaw zastępuje trzy maszyny, które zazwyczaj po polu jeżdżą. Wykopki pokażą co przyniesie sadzenie taką kombinacją maszyn pracujących w jednym przejeździe.

Wydajny opryskiwacz na Dniu Ziemniaka

Poza zestawem do uprawy i sadzenia ziemniaków zaprezentowano samojezdny opryskiwacz czeskiej firmy Agrio. Jest to producent tylko i wyłącznie opryskiwaczy. W ofercie są maszyny ciągane ze zbiornikami o pojemności od 2000 l do 14000 l. Są to maszyny Alka, Mamut, Napa, Mamut XL i Gigant. Największy ma podwozie z dwoma osiami. Belka polowa ma maksymalną szerokość 36 m.

Samojezdny opryskiwacz Agrio Dino III ma zbiornik o pojemności 6600 l i belkę polową o szerokości roboczej 30 m. fot. K. Grzeszczyk

Z maszyn samojezdnych zaprezentowano model Dino III. Do jego napędu zastosowano silnik FPT o mocy 285 KM. Prześwit pod podwoziem jest określony na 130 cm. Zbiornik na ciecz roboczą ma pojemność 6600 l, zaś belka polowa może mieć szerokość maksymalną 36 m, a w prezentowanym modelu 30 m. Zbiornik na czystą wodę ma pojemność 800 l. Rozwadniacz boczny ma pojemność 60 l. Pompa do napełniania ma wydajność 800 l/min, a ta zasilająca układ cieczowy 560 l/min. Kabina jest z firmy Claas, a podwozie wykorzystuje pneumatyczne zawieszenie osi. Przy stałym rozstawie kół minimalny ich rozstaw wynosi 200 cm, a maksymalny 260 cm. Z kolei systemie hydraulicznego rozsuwania koła można regulować w zakresie od 225 do 300 cm.

Samojezdny opryskiwacz Agrio Dino III.

Mycie i odkamienianie

Na stoisku firmy Pro-Vega można było oglądać kosz rozładunkowy do ziemniaków, myjkę i odkamieniacz do ziemniaków. Kosz rozładunkowy 2460 z podłogą z napędem łańcuchowym i trzema taśmami poprzecznymi. Wydajność sprzętu jest określona na 40 t/h. Sprzęt ma podwójny układ separujący. Na wyposażeniu jest separator ziemi i dalej jest układ wstępnego sortowania z podziałem na odsort i towar handlowy. Napęd kosza jest elektryczny, jest też opcja czyszczenia odrzutowego rolek z przyklejonej gleby.

Kosz rozładunkowy z firmy Pro-Vega. fot.K.Grzeszczyk

Firma Pro-Vega oferuje również odkamieniacz. Ziemniaki są transportowane przenośnikiem od strony zasypu, a po usunięciu zanieczyszczeń można jest przetransportować np. do myjki. Inną opcją jest połączenie w jedną maszynę myjki z odkamieniaczem. Wtedy nie ma taśmy produktu z odkamieniacza tylko towar przepływa bezpośrednio z komory odkamieniacza do bębna myjącego. Sama myjka to urządzenie z bębnem zawieszonym na pasach. Sprzęt ma taśmę prętową wynoszącą produkt. Wydajność przy myciu ziemniaków w zależności od ich stopnia zabrudzenia może dochodzić do 35t/h.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Manewry łąkowe w Minikowie

Mechaniczne usuwanie łęcin

Na stoisku firmy Agro Jurek można było oglądać ogławiacz do łęcin ziemniaków holenderskiej firmy Striuk, model Glutton 3000. Sprzęt mierzy 3 m szerokości roboczej i waży 1080 kg, jest wyposażony w koła kopiujące. Elementem roboczym jest rotor z ruchomymi bijakami. Rozdrobnione łęciny są rozrzucane w międzyrzędzia ułatwiając tym samym zbór ziemniaków kombajnem.

Rozdrabniacz łęcin Glutton 3000 ma szerokość roboczą 3 m. fot.K. Grzeszczyk

Skuteczne nawadnianie

Ziemniaki nie urosną bez wystarczającej ilości wody. Dlatego Dzień Ziemniaka w Żelaznej był idealną okazją do zaprezentowania różnych systemów nawadniania plantacji. Nie zabrakło deszczowni szpulowych. Jedno z takich urządzeń można było oglądać na stoisku firmy KMK Agro. Deszczownia szpulowa 690 GX włoskiej firmy RM to sprzęt, który można wyposażyć w wąż o średnicy 90 -125 mm i długości 250-450 m. Oprócz tego zaprezentowano sprzęt do pakowania – wagoworkownicę WR 30 firmy KMK. Są to kompaktowe urządzenia przeznaczone do nawożenia oraz workowania ziemniaków i warzyw w zakresie od 2,5 do 50 kg.

Deszczownia szpulowa RM 690 GX. fot. K. Grzeszczyk

Ze sprzętu do nawadniania można było się zapoznać z ofertą Centrum Handlowo-Usługowe Grudny. Firma jest dystrybutorem urządzeń do nawadniania, są to gównie rury do przesyłania wody, pompy głębinowe, złączki i linie kroplujące. Sprzęt sprawdza się nie tylko w nawadnianiu ziemniaków, ale również truskawek.

Na stoisku firmy Łukomet zaprezentowano deszczownię szpulową IRTEC 90/570. Wąż ma średnicę 90 mm i długość 570 m. Przy długość niemal 600 m i szerokości ok. 80 m przy największych dyszach można na jednym rozciągnięciu węża podlać ok. 5 ha. Czas realizacji tego zadania to 15-17 godzin. Oprócz tego zaprezentowano włoskie pompy Rovatti, pompy do zasilania z napędem spalinowym, z napędem z WOM i elektrycznym. Warto dodać, że pola z ziemniakami w Żelaznej są nawadniane włoskimi deszczowniami z firmy IRTEC od ponad 20 lat.  

 

spot_img
Krzysztof Grzeszczyk
Krzysztof Grzeszczyk
Redaktor Naczelny, technika. Posiadam własne gospodarstwo rolne o profilu roślinnym i zwierzęcym, pochodzę z rodziny rolniczej i całe życie związany jestem z rolnictwem.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x