W USA dużą popularnością cieszy się technologia dwuetapowego zbioru zbóż na ziarno. Oczywiście zbiór jednoetapowy też jest tutaj bardzo popularny.
Wracając do zbioru w dwóch etapach, pierwszy krok to cięcie zbóż za pomocą tzw. pokosówek. Zazwyczaj zboże z dwóch przejazdów odkładane jest w jeden pokos dzięki zastosowaniu przenośnika taśmowego w pokosówkach. Czyli jeden wał / pokos może być utworzony nawet z 10-12 metrów łanu na szerokość. W tej technologii zbioru ścięte zboże dosycha do omłotu na pokosie.
Drugi etap to oczywiście omłot tradycyjnymi kombajnami zbożowymi, jedyna różnica to zastosowany podbieracz, nie jest to heder zbożowy, a specjalna przystawka do zbioru z pokosów. Sam omłot niczym nie różni się od omłotu w zbiorze jednoetapowym, stosuje się te same sita i ustawienia kombajnu.
Technologie dwuetapowego zbioru zbóż w USA można przyrównać do technologi dwuetapowego zbioru rzepaku w kombinatach i PGR-ach w PRL-u. Przy tej technologi kombinaty nie miały problemów z nierównym dojrzewaniem rzepaku, można powiedzieć, że dwuetapowa technologia zastępowała zabieg desykacji i sklejania.
Zaprezentowana w nagraniu przystawka do zbioru zbóż z pokosów to John Deere 615P o szerokości roboczej 4,5 m, współpracująca z kombajnem John Deere S670.
Jako ciekawostkę można dodać, że żniwa zbożowe w Teksasie przypadają na sam początek czerwca. Żniwa kukurydziane przypadają na pierwszą połowę lipca, podobnie wyglądają terminy zbioru bawełny. |Dariusz Śmigielski