środa, 29 maja, 2024
spot_imgspot_img

Ruszyło Ogólnopolskie Liczenie Bombajów

spot_img

Klub „Traktor i Maszyna” organizuje 1. Ogólnopolskie Liczenie Bombajów. Akcja dotyczy wszystkich zabytkowych ciągników z silnikiem z gruszą żarową (Ursus 45, Lanz Bulldog Landini, Vierzon. Le Percheron, HSCS, Mavag i Bolinder Munkell) znajdujących się na terenie Polski. Liczenie rozpocznie się 1 maja 2024, a zakończy 17 sierpnia 2024 roku podczas otwarcia XXII Międzynarodowego Festiwalu Starych Ciągników i Maszyn Rolniczych im. Jerzego Samelczaka w Wilkowicach.

Ursus C-45 stał się niezwykle pożądanym ciągnikiem wśród kolekcjonerów. Kiedyś ciągniki z gruszą żarową potocznie nazywane „buldogami”, „bombajami”, „saganami” czy „papajami”, latami pracowały na polskiej wsi. Rolnicy przestali je użytkować z przyjściem nowocześniejszych konstrukcji jakimi były Ursus C-325 oraz późniejsze C-328 oraz C-4011. Po tym gdy ustąpiły miejsca swoim następcom, najczęściej trafiały na złom bądź były sprzedawane za granicę. Przez to Bombaje stały się jednym z najbardziej poszukiwanych zabytkowych ciągników w naszym kraju ale również w wielu krajach w Europie. Współcześnie ocalałe bombaje są niezwykle cenne. Często stanowią pamiątkę rodzinną i są przekazywane z ojca na syna. Dzięki temu są nadal obecne w naszych domach i duszach.

Jak zgłosić swojego Bombaja?

Należy wysłać zdjęcie oraz podać markę, imię i nazwisko właściciela oraz województwo. Przykład: Ursus 45, Jan Kowalski, województwo wielkopolskie. Ciągnik musi być jeżdżący albo taki do remontu lub w jego trakcie, ale kompletny.

Zdjęcia prosimy przesyłać na skrzynkę e-mail klubu „Traktor i Maszyna” – klub@traktorimaszyna.pl. Przesłanie zdjęcia jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na opublikowanie wizerunku na stronie i portalach społecznościowych klubu „Traktor i Maszyna”. Uczestnicy akcji otrzymają certyfikat o udziale w „I Ogólnopolskim Liczeniu Bombajów”. Zachęcamy także do zaprezentowania swoich ciągników podczas XXII Międzynarodowego Festiwalu Starych Ciągników i Maszyn Rolniczych im. Jerzego Samelczaka w Wilkowicach w dniach 17-18.08.2024 roku w Wilkowicach (gmina Lipno w województwie wielkopolskim).

Ogólnopolskie Liczenie Bombajów objęte zostało naszym patronatem. Jeżeli jesteś posiadaczem Bombaja to napisz do nas na adres agroprofil@agroprofil.pl oraz wyślij swoje zgłoszenie na adres klub@traktorimaszyna.pl. Gorąco zachęcamy do wzięcia udziału w tym niezwykłym wydarzeniu! Do zobaczenia na XXII Międzynarodowym Festiwalu Starych Ciągników i Maszyn Rolniczych im. Jerzego Samelczaka w Wilkowicach. Nie może was tam zabraknąć.

Filip Michalski
Filip Michalski
Od najmłodszych lat pasjonuję się rolnictwem i techniką z nim związaną a w szczególności tą z ubiegłego wieku. Każdy zabytkowy traktor, kombajn czy inna maszyna to dla mnie kawałek historii rolnictwa, który nieustannie fascynuje i inspiruje.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x