Co znajdziesz w artykule?
Odbyła się po raz drugi, 14 lipca, w miejscowości Trutnowy w woj. pomorskim. Tegoroczna była poświęcona technologii oprysku i nawożenia.
Akademia Amazone to wydarzenie, które łączy wiedzę, praktykę i pasję do rolnictwa. Podczas tegorocznej edycji udało się przeszkolić ponad 100 osób z działu handlu i serwisowego, reprezentujących dealerów marki Amazone. Spotkanie było okazją do zaprezentowania najnowszych opryskiwaczy i rozsiewaczy, a także zastosowane w nich rozwiązania konstrukcyjne.

Flagowy opryskiwacz
Samojezdny opryskiwacz Pantera to flagowy model w segmencie ochrony roślin. Nowa konstrukcja Amazone – Pantera 7004 – powstała na bazie ponad 20-letniego doświadczenia firmy w produkcji tego typu maszyn i kilkudziesięcioletniej tradycji w konstruowaniu opryskiwaczy. Pantera 7004 jest wyposażona w zbiornik na ciecz roboczą o pojemności 7000 l oraz zbiornik na czystą wodę o pojemności 500 l. Armatura, pompy i możliwości zamontowania belek polowych są takie same jak w opryskiwaczach ciąganych UX 01. Belki polowe w przypadku Pantery dostępne są wyłącznie w wersji L (składane wzdłuż zbiornika) o szerokości od 24 do 48 m.
Maszynę napędza 6-cylindrowy silnik Deutz o pojemności 7,8 l i mocy 225 kW (306 KM). Silnik zasila pięć pomp, za pośrednictwem których realizowany jest napęd poszczególnych układów. Pierwsza z nich – Linde HPV 210 o pojemności 210 cm3 – odpowiada za jazdę. Pracuje przy ciśnieniu 445 barów, kierowanym do czterech silników hydraulicznych umieszczonych przy każdym kole. Przełożenie w przekładniach kołowych wynosi zawsze 1:30,5. Druga – stałociśnieniowa Linde HPR 75 – odpowiada za układ kierowania, zmianę rozstawu kół i amortyzację belki. Trzecia pompa – Linde MPR 50 – zasila pompy układu cieczowego opryskiwacza. Dalej są zamocowane trzy pompy – Bucher o pojemności 45 cm3 oraz dwie o pojemności 19 i 15 cm3 – które napędzają silniki hydrauliczne wentylatorów przy chłodnicach.

Pantera 7004 waży ok. 12,5 t, przy całkowitym napełnieniu zbiornika nie przekracza 20 t. Maksymalna prędkość jazdy jest określona na 50 km/h, a podczas pracy do 30 km/h. Producent wyposażył maszynę w hamulec postojowy, który działa automatycznie i posiada funkcję AutoHold. Drugi roboczy układ hamulcowy jest hydrauliczny, obsługiwany za pomocą dżojstika odpowiedzialnego za sterowanie hydrostatem. Trzeci układ hamulcowy awaryjny obsługuje hamulec nożny. W standardowym wyposażeniu znajduje się hamulec hydrauliczny jako retarder, przeciwdziałający zjawisku samoistnego staczania się przy pracy na górzystych terenach.
Samojezdny opryskiwacz Amazone Pantera 7004.
Belka polowa w prezentowanym modelu to konstrukcja L3 o szerokości 36 m, z armaturą AmaSelect i rozpylaczami rozmieszczonymi co 25 cm. W korpusach znajdują się rozpylacze dwustrumieniowe o różnych kątach natarcia na łan oraz jednostrumieniowe. Belka jest amortyzowana i posiada szereg systemów stabilizacji – ContourControl z systemem tłumienia drgań SwingStop, które automatycznie zapewniają optymalne jej prowadzenie. Belkę polową wykonano z wielokrotnie giętej blachy, z otworami, które dodatkowo zmniejszają masę, dzięki czemu uzyskano konstrukcję superlekką i superstabilną. Warto dodać, że wszystkie połączenia przegubowe łączone są sworzniami stożkowymi z przesunięciem mimośrodowym, a belka nie posiada żadnych punktów wymagających smarowania.
Układ jezdny
Pantera 7004 wykorzystuje innowacyjny układ jezdny z możliwością bezstopniowej zmiany regulacji rozstawu kół w zakresie od 200 do 275 cm. Natomiast w wersji podwozia oznaczonej literą W rozstaw można zmieniać w zakresie od 225 do 300 cm. Maszyna posiada możliwość niezależnej zmiany rozstawu kół przedniej i tylnej osi. W praktyce można robić 4 ślady jednym przejazdem, co ma szczególnie zastosowanie, gdy wymagana jest ochrona gleby przed nadmiernym zagęszczeniem (np. w warunkach mokrej wiosny). Prześwit pod podwoziem wynosi 130 cm. Zamontować można opony o maksymalnej średnicy opasania 50 cali i szerokości 650 mm. Rozstaw osi wynosi 3,70 m. Zawieszenie jest niezależne, a skok siłownika wynosi +-60 mm. To rozwiązanie umożliwia poziomowanie opryskiwacza przy pochyleniu terenu do max. 10%.

Komfortowa kabina
Operator pracuje w komfortowej kabinie X11 z firmy Claas. Warto dodać, że jest to kabina nadciśnieniowa kategorii IV z pakietem filtrów węglowych. Operator ma do dyspozycji dwa terminale obsługowe. AmaDrive 7 z ekranem o przekątnej 7 cali służy do zarządzania funkcjami pojazdu. Natomiast drugi terminal – którym może być AMATRON 4, TOP CON X35 lub Trimble GFX 1260 – służy do sterowania opryskiwaczem.
Pantera 7004 jest wyposażona w rozwadniacz o pojemności 60 l oraz układ cieczowy zasilany pompami o łącznym wydatku 610 l/min. Pompa do obsługi armatury ma wydajność 260 l/min, a pompa do obsługi układu zasysania i mieszadła 350 l/min.
Obsługa armatury odbywa się za pomocą pakietu Comfort Plus – w pełni elektrycznego systemu, umożliwiającego automatyczne napełnianie, mycie i mieszanie cieczy za pomocą terminala.
Do nawozu i wapna
Zaczepiany rozsiewacz ZG-TX 9000 Super to maszyna hybrydowa, przeznaczona zarówno do precyzyjnego wysiewu nawozów granulowanych, jak i do rozsiewu wapna. Rozsiewacz jest wyposażony w system wysiewu granul TS, który wyróżnia się zastosowaniem podwójnej łopatki. Na tarczy zamocowano łopatkę pośredniczącą, która kieruje strumień nawozu w zależności od tego, jaki rozsiew chcemy realizować. Łopatka długa służy do pracy w głębi działki, a łopatka krótsza jest wykorzystywana w strefie przygranicznej. System jest bardzo wydajny i precyzyjny, umożliwiając pracę z maksymalną szerokością 54 m. Rynna, która jest obrotowym dnem, została zapożyczona z zawieszanych rozsiewaczy ZA-TS.

Szybkie przezbrojenie
Ta sama maszyna może służyć do wysiewu wapna. Trzeba tylko zdemontować tarcze wysiewające i rynny obrotowe, odkręcić osłonę tarcz i zamontować wersję dedykowaną do wapna, przykręcić tarcze do wysiewu wapna i rynnę, opuścić rozbijacze łańcuchowe oraz zdemontować sita w zbiorniku. Sprawnemu operatorowi jej przezbrojenie zajmie ok. pół godziny. Nie ma potrzeby montażu ani demontażu limitera do wapna.
Na uwagę zasługuje funkcja HeadlandControl, która optymalizuje pokrycie nawozów granulowanych w strefie przygranicznej. Dzięki niej tarcza rozrzucająca granule do wnętrza działki może zwiększać szerokość roboczą podczas pierwszego przejazdu, dając operatorowi więcej miejsca na wykonanie manewru zmiany kierunku jazdy, wjeżdżając bądź wyjeżdżając ze strefy przygranicznej. Rozsiewacz może być wyposażony w oś skrętną, stosowaną w zaczepianych opryskiwaczach serii UX, która umożliwia skręt do 20 stopni. Na uwagę zasługują możliwości załadunkowe. Model ZG-TX 9000 Super ma zbiornik o pojemności 9000 l i możliwość załadunku 17 ton. W ofercie są także wersje o pojemności 6800 l i 11200 l.
Specyfikacja Special umożliwia załadunek do 12,5 t materiału, a w przypadku ramy Super 17 t ładunku. Dostępne są dwa pakiety elektroniki: Tronic i Easy. Ten drugi bez magistrali ISOBUS. Maszyna w tej konfiguracji jest wyposażona w elektronikę znaną z rozsiewacza ZA-M oraz ZA-V, opartą o terminal Easy Set 2. Służy on do ustawiania dawki, pokazuje ilość hektarów, prędkość roboczą i dawkę proporcjonalną do jazdy. Natomiast pakiet Tronic to obsługa z wykorzystaniem ISOBUS. Do współpracy wymagany jest ciągnik o mocy ok. 200 KM. Napęd taśmy jest elektro-hydrauliczny, z zapotrzebowaniem na przepływ oleju 85 l/min. Napęd tarcz wysiewających jest mechaniczny – to konieczne ze względu na zastosowanie sprzętu do wysiewu wapna. Przy dawkach rzędu 6 t/ha hydrauliczny napęd tarcz mógłby się nie sprawdzić, ponieważ wapno ma tendencję do zawieszania się na ściankach. Jednak konstruktorzy problem ten wyeliminowali, projektując maszynę ze zbiornikiem ustawionym pod kątem 5 stopni.
Rozsiewacz hybrydowy ZG-TX 9000 Super.
Tarcze do wapna mają cztery łopatki długie i dwie krótkie. Wapno można rozsiewać na maksymalną szerokość do 15 m. Rozsiewacz ZG-TX 9000 Super jest wyposażony w komórkę ważącą. Dwa czujniki z sensorem wagi są zamocowane w uchwycie zaczepu kulowego i na osi. W praktyce pomiary z tych czujników nie służą do kalibracji ilości nawozu granulowanego – pokazują rzeczywistą ilość materiału w zbiorniku.
Precyzyjne nawożenie
Firma Amazone to specjalista w produkcji rozsiewaczy. Podczas Akademii Amazone zaprezentowano dwa najbardziej kultowe i najczęściej wybierane modele wśród maszyn zawieszanych – ZA-TS i ZA-V. Z zewnątrz oba mają kolor zielono-pomarańczowy. Pojemności zbiorników zaczynają się od 1400 l, a kończą na 4200 l w przypadku rozsiewacza ZA-V. Natomiast w rozsiewaczu ZA-TS dzięki zastosowaniu dodatkowej nadstawy istnieje możliwość zwiększenia pojemności o 800 l, co daje łącznie 5000 l w zawieszanej maszynie. Rozsiewacze występują z trzema rodzajami ramy: Special, Super i Ultra. W tej pierwszej nie można zastosować wagi do kalibracji. Rama Special ma nośność do 2200 kg, Super do 3500 kg, a Ultra – 4500 kg.
Przy wyborze maszyny liczy się jej szerokość załadunkowa. W przypadku jednej, jak i drugiej serii mamy do wyboru dwie zabudowy – S o szerokości 2,22 m oraz L o szerokości 2,71 m.
System rozsiewu ZA-V wyróżnia się łatwym i beznarzędziowym ustawianiem parametrów roboczych. Do wysiewu granicznego zastosowano limiter bez listwy dolnej, z lamelami o różnych długościach. Umożliwia to delikatniejsze traktowanie nawozu, nawet w strefie granicznej. Limiter występuje w przypadku zastosowania napędu mechanicznego. Natomiast przy zastosowaniu napędu hydraulicznego napęd każdej z tarcz jest niezależny, więc limiter jest zbędny. Siew graniczny jest realizowany poprzez zmianę prędkości obrotowej tarczy i regulację dawki.
Uniwersalna tarcza
W przypadku rozsiewu w systemie TS mamy do dyspozycji podwójną łopatkę. Jest to łopatka pośrednicząca, która kieruje nawóz albo na łopatkę krótką, która służy do siewu granicznego, albo na łopatkę do siewu normalnego. Dno zbiornika w modelach TS jest wykonane ze stali nierdzewnej i umożliwia zmianę punktu dozowania granul na tarczę wysiewającą. Dostępnych jest 60 pozycji ustawienia dna, co pozwala uzyskać efekt pełnego zarządzania sekcjami.

Mieszadło w rozsiewaczach ZA-V jest napędzane mechaniczne z przekładni, natomiast w modelach z napędem hydraulicznym do napędu zastosowano silnik hydrauliczny. Niestety przy zamknięciu zasuwy mieszadło w modelu ZA-V zwolni intensywność pracy, ale będzie dalej się kręcić. W modelach Za-TS używa się mieszadła z napędem elektrycznym, które pracuje z prędkością 60 obr./min. Po zamknięciu zasuw napęd mieszadła automatycznie się rozłączy. W przypadku zatoru mieszadło wykona trzy próby udrożnienia kanału przepływu masy, a jeżeli się to nie powiedzie – wyświetli się na terminalu komunikat o błędzie. Rozsiewacze ZA-TS są wyposażone w osiem silników elektrycznych, umożliwiających obsługę maksymalnie 128 sekcji roboczych. Natomiast w przypadku rozsiewacza ZA-V z napędem hydro dostępnych jest 16 sekcji roboczych.
Jeszcze większa precyzja
Dla zapewnienia jeszcze większej precyzji wysiewu rozsiewacze ZA-TS mogą być wyposażone w system Argus Twin. Na zmianę ustawień rozsiewacza wpływa wiele czynników. Ważne są wskazania wagi, wskazania czujnika momentu obrotowego na tarczy, czy nawet czujnik wiatru na maszynie. One wpływają na zmianę ustawień opartych o algorytm elektroniki w komputerze bazowym. Jednak w praktyce okazuje się czasami, że niektóre algorytmy nie uwzględniają czynników, które występują, a są wyjątkowo losowe. System Argus Twin ma w swoim logo oko, ponieważ daje rozsiewaczom dodatkowe „oczy”, żeby ustawiona dawka i szerokość robocza były zawsze prawidłowo realizowane. W tym celu sprzęt wyposażono w 14 czujników (po 7 na stronę), zawieszonych nad tarczami. System widzi obraz wyrzutu granul, wychwytuje wszelkie nieprawidłowości, a następnie automatycznie koryguje ustawienia maszyny, czyli punkt dozowania nawozu na tarcze, aby uzyskać parametr zerowy.
