poniedziałek, 26 lutego, 2024

AgroTech i nowości, nie tylko produktowe

spot_img

Po raz pierwszy po dwóch pandemicznych latach, Międzynarodowe Targi Techniki Rolniczej AgroTech odbyły się w „normalnym”, czyli marcowym terminie. Tradycyjnie, na targach pojawili się czołowi producenci i sporo zwiedzających, zostały również przyznane medale. Były jednak też zupełnie nowe akcenty, które, zapewne wpiszą się już w tradycję – na kolejne lata.

Pomimo dużej niepewności i obaw co do tego, jak tegoroczna, XXVII edycja tego wydarzenia będzie wyglądać pod względem frekwencji (zarówno wystawców, jak i odwiedzających), na miejscu pojawiło się sporo znanych producentów zarówno maszyn i urządzeń rolniczych, jak i nawozów, śor czy firm oferujących oprogramowanie do zarządzania gospodarstwem. 

Frekwencja odwiedzających, może nie rekordowa, ale też była wysoka. Piątek na kieleckich targach minął pod znakiem wycieczek ze szkół rolniczych. Wśród odwiedzających znaczącą większość stanowili uczniowie i nauczyciele. Wielu z nich przyjechało nawet z drugiego końca Polski. Tych jednak przyciągnęły tu nie tyle same targi, co uroczystość wręczenia nagród w pierwszej edycji Pucharu Polski dla Szkół Średnich w Rolnictwie Precyzyjnym. 

Mistrzowie Pucharu Polski w Rolnictwie Precyzyjnym nagrodzeni!

Firma 365FarmNet wraz z Agrocom Polska, przy współpracy z CLAAS oraz Michelin zorganizowały w tym roku Puchar Polski Szkół Średnich w Rolnictwie Precyzyjnym. Konkurs dla uczniów klas i szkół o profilu rolniczym przyciągnął wielu uczestników. – To naprawdę świetne wydarzenie, Puchar wzbudził duże zainteresowanie. Wzięło w nim udział 120 szkół, na liście było 1460 sklasyfikowanych uczestników – mówi Jarosław Adamczak, dyrektor zarządzający 365FarmNet w Polsce. 

I nie ma się co dziwić – to pierwsze tego typu wydarzenie w Polsce. Patronem wydarzenia zostało  Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. – Chciałem bardzo podziękować za ten konkurs. Myślę, że w kolejnych latach będzie on najważniejszy. Umiejętność posługiwania się tym, co nazywamy rolnictwem precyzyjnym, czyli systemem informatycznego wsparcia decyzji rolnika, by w najbardziej odpowiednim momencie zastosować różnego rodzaju wsparcie rolnictwa i wykonać zabiegi, może się w przyszłości okazać jedną z najważniejszych umiejętności rolnika – podkreślał podczas uroczystości wręczenia nagród Jan Krzysztof Ardanowski, przewodniczący Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich przy Prezydencie RP, były minister rolnictwa.

W trakcie trzech rund konkursowych uczestnicy mieli okazję sporo się nauczyć i wykazać się swoją wiedzą z zakresu szeroko pojętego rolnictwa precyzyjnego. – W trakcie kolejnych rund ciekawe webinary poprowadzili eksperci z firmy 365FarmNet, Claas i Michelin. Ci ostatni na temat ugniatania gleby, które jest teraz szczególnie istotne. Wydawałoby się, ze opony nie mają nic wspólnego z rolnictwem precyzyjnym. A jednak – mają. 365FarmNet dostał medal na Polagra Premiery za swoje moduły dotyczące ugniatania gleby. Z kolei na targach Agritechnica w Hanowerze również ok. 40% medali trafiło do firm za rozwiązania związane z ugniataniem gleby – zauważa Jerzy Koronczok z firmy Agrocom Polska, pomysłodawca Pucharu Polski w Rolnictwie Precyzyjnym.

– Dopiero na tych targach mogłem porozmawiać z uczniami, którzy wzięli udział w PPRP. I jak tak ich posłuchałem, to aż serce rośnie, chce się robić drugą edycję. Bo uczniowie mi dziękowali. Nie za nagrody, ale za to, że mogli się tyle nauczyć– podkreśla Roman Bathelt z 365FarmNet, prowadzący webinary w Pucharze.

Wyniki tegorocznego Pucharu Polski Szkół Średnich w Rolnictwie Precyzyjnym dostępne są na stronie: https://www.365farmnet.com/pl/pucharpolskiwrolnictwieprecyzyjnym/

Medal za rozwiązania na trudne czasy przyznany

W sobotę frekwencja była zdecydowanie mniejsza, za to w niedzielę, jak za starych, dobrych czasów, przez hale targowe przewinęły się tłumy rolników. Jedni – aby wynegocjować dobrą cenę upatrzonej maszyny lub obejrzeć nowości, wielu – z ciekawości, a jeszcze inni – znaleźć najlepsze rozwiązania na trudne czasy. Bo te w polskim rolnictwie nastały. Wysokie ceny nawozów i innych środków produkcji, przy niesprzyjających warunkach pogodowych wymuszają konieczność maksymalizacji zysków przy jednoczesnej minimalizacji kosztów. Odpowiedzią na to jest rolnictwo precyzyjne i oprogramowanie do zarządzania gospodarstwem. 

W tym roku firma 365 FarmNet otrzymała Złoty Medal Agrotech 2022 za „rozwiązania 365FarmNet redukujące koszty produkcji rolniczej. Na trudne czasy.” Wśród wspomnianych rozwiązań jest m.in. moduł AgroPressure by Michelin wspomagający dobór optymalnego ciśnienia w oponach rolniczych czy Crop View i Mapy Aplikacyjne, dzięki którym można rozpoznać różnice w zasobności gleby lub wegetacji roślin i zastosować zmienny wysiew nasion lub aplikacji nawozów. A to nie wszystkie rozwiązania 365FarmNet wspomagające rolników w tych trudnych czasach. 

– Nie polecałbym czegoś, czego sam nie stosuję. Wszystkie pola w moim gospodarstwie mam wprowadzone do tego programu, dokumentuję prace na bieżąco, korzystam z różnych modułów. To naprawdę pomaga mi w codziennej pracy w gospodarstwie, ale przede wszystkim w optymalizacji produkcji – podkreśla Roman Bathelt z firmy 365FarmNet. 

spot_img
Agro Profil
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x