sobota, 23 października, 2021
spot_img

Targi AGRO-TARG w Kalsku to już tradycja.

-REKLAMA-spot_img
-REKLAMA-spot_img

Targi AGRO-TARG w Kalsku przeszły już do tradycji imprez organizowanych przez Lubuski Ośrodek Doradztwa Rolniczego.

W parkowym otoczeniu LODR już po raz 26. spotkali się ze sobą producenci i przedstawiciele firm szeroko rozumianej branży agro. Pośród gości zwiedzających targi znaleźli się za równo rolnicy jak i mieszkańcy województwa lubuskiego oraz ościennych województw.

Na wystawie przybyli goście mogli zapoznać się z ofertą rynkową obecnych na imprezie firm a także obejrzeć nowoczesny sprzęt rolniczy. Nie zabrakło również zwierząt.

Targi w Kalsku to przede wszystkim możliwość wymiany informacji, doradztwa i poszerzenia wiedzy z zakresu rozwijania produkcji rolniczej. Spotkanie z praktykami jest też okazją do zapoznania się z aktualnymi problemami i oczekiwaniami, jakie stawiają firmom i ośrodkom doradczym rolnicy.

Dwa dni targowe

AGRO-TARG już po raz drugi odbył się w formule dwudniowej. Od wielu lat przyciąga licznych zwiedzających oferując sposobność do zapoznania się z bogatą kulturą folkloru regionu. Skupia on przede wszystkim miłośników sztuki ludowej, rękodzieła a także lokalnej, zdrowej żywności.

Podczas targów podsumowano wojewódzki etap konkursu organizowanego przez Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego pn. „Bezpieczne Gospodarstwo Rolne”. Wyłoniono licznych finalistów oraz laureata, który weźmie udział w etapie centralnym konkursu. Uroczystość wręczenia nagród zaszczyciła swoją obecnością m.in. Aleksandra Hadzik, Prezes KRUS. /BR

HIT Targowy XXVI Targów Rolniczych AGRO-TARG Kalsk 2019 

Od 6 lat podczas Targów Rolniczych AGRO-TARG, organizowanych przez Lubuski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Kalsku organizowany jest konkurs na najciekawszy eksponat targowy. Konkurs jest prowadzony w 3 kategoriach: ogrodnictwo, produkcja zwierzęca oraz mechanizacja rolnictwa.

W dniu 2 czerwca 2019 r., komisja konkursowa dokonała wyboru tegorocznego HIT-u Targowego XXVI Targów Rolniczych AGRO-TARG Kalsk 2019. W konkursie zwyciężyły:

1) w kategorii ogrodnictwo: Dziwidło – Smocza skóra, wyhodowane przez Gospodarstwo Ogrodniczo-Szkółkarskie Państwa Olgi i Pawła Ryś z Łodzi.

Cebula tego niezwykłego okazu, wypuszcza kwiaty pozostawiona w słonecznym miejscu bez wody, a nawet ziemi. Kwiatostanem jest długa kolba. Jest to roślina wieloletnia o wysokości ok. 50 cm. Kwitnienie rośliny przypada na zimę lub wczesną wiosnę, liście wytwarza dopiero po przekwitnięciu. Gatunek ten najczęściej uprawia się jako soliter i nie łączy się z innymi kwiatami, tak, by w pełni mógł zaprezentować swoją niezwykłą urodę.

2) w kategorii produkcja zwierzęca: królik rasy Castorex, należący Pana Jakuba Tychowskiego, hodowcy królików z Biedrzychowic gm. Żary.

Dorosłe króliki tej rasy osiągają masę ciała od 3,5 do 5 kg. Włosy pokrywowe na całym ciele są w barwie czerwonobrązowej (kasztanowej). Ubarwienie brzucha oraz wewnętrznej  strony kończyn jest białe. Barwa oczu brązowa.

 

3) w kategorii mechanizacja rolnictwa: robot udojowy Astronaut 5, zaprezentowany przez firmę PHPU „AGROVOL” Sp. z o.o. z/s w Sulechowie.

Robot udojowy jest najdalej posuniętym  etapem  rozwoju gospodarstwa mlecznego, gdzie proces udoju przebiega w sposób całkowicie zautomatyzowany, a człowiek przed ekranem i za pomocą klawiatury komputera tylko nadzoruje dój swojego stada krów. W systemie tym, udój  odbywa się w najbardziej naturalny sposób, z uwzględnieniem indywidualnych potrzeb i zachowań każdej krowy i co równie ważne (a może najważniejsze) przez całą dobę, gdzie każda krowa sama podejmuje decyzję o tym kiedy chce być wydojona. Robot udojowy w trakcie doju wykonuje te same czynności co dojarz, przy czym robi to szybciej, precyzyjniej i nigdy się nie zmęczy. Astronaut 5 to komfort krów, łatwość obsługi i szybki zwrot inwestycji.

Nagrody w postaci statuetek oraz rocznej prenumeraty wydawnictwa Agro Profil wręczyli Roman Frankowski – Zastępca Dyrektora Lubuskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego oraz Justyna Klucznik – Kierownik Działu Technologii Produkcji Rolniczej i Doświadczalnictwa w LODR./tekst Lubuski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Kalsku

 

 

 

 

 

 

 

 

 

-REKLAMA-spot_imgspot_img
Bernadetta Ryńska
Rolnik z pasji i wykształcenia, doświadczenie czerpie prowadząc rodzinne gospodarstwo. Zainteresowania: hodowla roślin, nasiennictwo, innowacje w rolnictwie.

Napisz komentarz

Podobne artykuły

Śledź nas

[td_block_social_counter facebook="magazynrolniczy" style="style6 td-social-boxed" open_in_new_window="y" f_counters_font_family="394" f_network_font_family="891" f_counters_font_size="eyJhbGwiOiIxNCIsImxhbmRzY2FwZSI6IjEzIiwicG9ydHJhaXQiOiIxMiJ9" f_network_font_size="eyJhbGwiOiIxMyIsImxhbmRzY2FwZSI6IjExIiwicG9ydHJhaXQiOiI5In0=" counter_color="#ffffff" counter_color_h="#ffffff" network_color="#ffffff" network_color_h="#ffffff" tdc_css="eyJsYW5kc2NhcGUiOnsibWFyZ2luLWJvdHRvbSI6IjMwIiwiZGlzcGxheSI6IiJ9LCJsYW5kc2NhcGVfbWF4X3dpZHRoIjoxMTQwLCJsYW5kc2NhcGVfbWluX3dpZHRoIjoxMDE5LCJwb3J0cmFpdCI6eyJtYXJnaW4tYm90dG9tIjoiMjAiLCJkaXNwbGF5IjoiIn0sInBvcnRyYWl0X21heF93aWR0aCI6MTAxOCwicG9ydHJhaXRfbWluX3dpZHRoIjo3NjgsInBob25lIjp7Im1hcmdpbi1ib3R0b20iOiI0MCIsImRpc3BsYXkiOiIifSwicGhvbmVfbWF4X3dpZHRoIjo3NjcsImFsbCI6eyJtYXJnaW4tYm90dG9tIjoiNDAiLCJkaXNwbGF5IjoiIn19" twitter="AgroProfil" youtube="channel/UC_ihWVO4q56jp1TByKKa0yQ"]

Ostatnie artykuły