niedziela, 13 października, 2024
spot_img

Taniejącą ropa ciągnie w dół ceny hurtowe paliw

spot_img

Ropa na świecie mocno tanieje w związku z obawami o przyszłość światowej gospodarki. Trend spadkowy przenosi się na krajowe ceny paliw w cennikach hurtowych. W niedługim czasie powinniśmy zobaczyć też niższe ceny na stacjach paliw.

Warto zwrócić uwagę, że paliwa są teraz tańsze niż rok temu (był początek wojny na Ukrainie), stąd marzec powinien już przynieść spadek inflacji, po wzroście w lutym.

W cenniku hurtowym PKN Orlen, w skali tygodnia kończącego się 15-go marca 2023, cena netto benzyny 95-oktanów spadła o 5 groszy za litr (0 groszy tydzień wcześniej), a diesla aż o 20 groszy na litrze (-4 grosze tydzień wcześniej).

Od początku 2023 benzyna drożeje jeszcze w hurcie o 6 gr/l (Pb95), ale diesel potaniał w tym czasie o 52 grosze (bez VAT).

Niższe ceny hurtowe paliw (w skali tygodnia kończącego się 15-go marca) wytwarzanych w kraju wynikają ze spadku cen ropy z ok. 83 do 77,5 na zamknięciu z wtorku i poniżej 72 usd/b w chwili pisania komentarza. Presję spadkową osłabiło nieco osłabienie złotego. W środę kurs usd/pln przekracza 4,46, podczas gdy tydzień wcześniej było to o 2 grosze mniej.

Kursy walut mają duże znaczenie dla cen, ponieważ Polska importuje aż 30% diesla, 23% zużywanych w kraju benzyn i prawie cały LPG (dane z 2022 roku). Ostatnio pojawiły się informacje o imporcie oleju napędowego także z USA, po tym jak zaczęło obowiązywać embargo na import paliw gotowych z Rosji.

Ceny na stacjach paliw:

Według e-Petrol w połowie 11-go tygodnia 2023 za benzynę 95-oktanów i olej napędowy trzeba było średnio zapłacić na krajowych stacjach odpowiednio 6,71 zł/l i 7,07 zł/l. Oznacza to, że cena popularnej 95-ki nie zmieniła się, a ON potaniał o 2 grosze za litr.

Przypominam, że ubiegłoroczne historyczne maksima cenowe w przypadku oleju napędowego to 8,08 zł/l ustanowione w październiku. Popularna 95-ka jest teraz tańsza o 1,24 zł/l od rekordu z 08.06.2022 (7,95 zł/l).

W hurcie różnica ceny diesla i Pb95 spadła do ok. 30 groszy, a w detalu jest jeszcze o kilka groszy wyższa.

Ceny średnie paliw w detalu: 15-03-2022 / zmiana tygodniowa (według portalu e-petrol.pl):

• Pb98: 7,39 zł/l ( 0 gr/l);
• Pb95: 6,71 zł/l ( 0 gr/l);

• ON: 7,07 zł/l (-2 gr/l);
• LPG: 3,19 zł/l ( 0 gr/l).

W połowie 11-go tygodnia 2023 uśredniona marża modelowa stacji paliw sięga dla ON 22 gr/l (8 gr/l – tydzień wcześniej) i 16 gr/l dla Pb95 (tydzień wcześniej 12 gr/l). 

Marże modelowe liczone są od oficjalnych cen hurtowych PKN Orlen i nie uwzględniają upustów (zwykle 15-30 gr/l) udzielanych poszczególnym odbiorcom.

W skali całego 2022 roku średnia marża modelowa stacji paliw na sprzedaży diesla wyniosła 6 gr/l, a dla Pb95 12 gr/l. Są to poziomy dużo niższe niż w kilku poprzednich latach.

Ceny paliw w kraju:

Dla porównania, notowania ropy Brent (usd/b) na tle zmian kursu usd/pln (lewa oś):

W ostatnim tygodniu różnica w cenie hurtowej diesla do benzyny spadła do ok. 30 groszy:

Zmiany cen paliw w skali roku:

Porównanie cen detalicznych diesla w UE (w eur/l – na 06.03.2023):

Źródło cen: PKN Orlen, e-petrol.pl, barchart.com, KE

spot_imgspot_img
Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x