poniedziałek, 4 marca, 2024
spot_img

Tak się nie da żyć! Rolnicy będą dziś walczyć o postulaty na granicy 

spot_img

Dzisiaj, tj. w czwartek, rolnicy dołączyli do trwającego protestu przewoźników na polsko-ukraińskiej granicy. Ich celem jest zablokowanie przejścia granicznego w Medyce. Jak powiedział organizator protestu Roman Kondrów z Oszukanej Wsi, protest zacznie się o godz. 9. Wówczas rolnicy zaczną przechodzić przez przejście dla pieszych w Medyce na drodze krajowej nr 28, która prowadzi do przejścia granicznego.

Blokada przejścia w Medyce

Protest, który rozpoczął się o godzinie 9 w Medyce, został oficjalnie zgłoszony i jest legalny. Roman Kondrów, sprecyzował, że na przejściu granicznym przepuszczane będą wyłącznie pojazdy osobowe, autokary, oraz ciężarówki transportujące pomoc humanitarną, sprzęt wojskowy lub materiały niebezpieczne. Dodatkowo, co godzinę planowane jest przepuszczanie dwóch ciężarówek znajdujących się w kolejce przed przejściem granicznym. 

Kluczowe 3 postulaty

Roman Kondrów podkreślił, że rolnicy mają szereg postulatów, z których trzy są kluczowe dla nich. Pierwszym z nich jest żądanie dopłat do cen kukurydzy, która na terenie Podkarpacia oscyluje wokół 350 zł za tonę. Rolnicy szacują swoje straty na uprawie hektara kukurydzy na kwotę około 2 tysięcy złotych. 

Kolejnym istotnym postulatem jest kontynuacja tzw. kredytów płynnościowych, które zostały uruchomione dla rolników w związku z nadmiarem zboża z Ukrainy. Te kredyty są oprocentowane na 2 proc., jednak rolnicy otrzymali informację, że z nową władzą nie będą one kontynuowane. W związku z tym, wyraźnie deklarują, że chcą, aby nadal były one dla nich dostępne.

Rolnicy stanowczo domagają się także utrzymania stawek podatku rolnego na poziomie z bieżącego roku również w 2024 roku. Ich głównym postulatem jest, aby podatek rolny nie był podnoszony. Zgodnie z zapowiedziami, miałby on wzrosnąć o 21 procent od nowego roku, co wywołuje niepokój wśród rolników. Roman Kondrów, jako rzecznik protestujących, przekazał, że rolnicy już złożyli swoje postulaty bezpośrednio w ręce wicewojewody podkarpackiego, Jolanty Sawickiej. Zapewnił również, że w przypadku spełnienia ich postulatów przez premiera, protest zostanie natychmiast odwołany.

źródło:radio.rzeszow.pl

spot_img

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x