Wiatr na Rozewiu rozpędzi się do 100 km/h
Przed nami niebezpieczne godziny. Drzewa osłabione suszą po zimie bez wichur w dodatku, niektóre puszczające liście ( w centrum takie da się zauważyć) już dziś po południu będą narażone na złamania a jutro wiało będzie na tyle mocno, że drzewa mogą być wyrywane z korzeniami.
Najbliższej nocy najmocniej powieje tam, gdzie popada czyli od Podlasia po wschodnie Mazowsze, Lubelskie- tu porywy sięgną 80 km/h. Słabsze, bardziej lokalne opady do 1-3 mm pojawią się od Pomorza Zachodniego po środkową Wielkopolskę, Kujawy, Mazowsze i północ oraz centrum Łódzkiego.
Na termometrach z racji wilgoci, frontu i wiatru na plusie- od 2-4 stopni na zachodzie, północy i w centrum do 5 stopni na wschodzie i południu i nawet +10 stopni od Roztocza po Bieszczady.

Do południa przelotne opady występować mają na wschodzie kraju a po południu jeśli coś popada to tylko w rejonie Sejn- znacznie mocniej ma padać na Litwie, Białorusi czy Ukrainie.
Deszcz po południu symbolicznie pokropi miejscami od Wielkopolski po Kujawy, Mazowsze.
Wiatr bardzo silny i porywisty. Powieje do 60 km/h na południu, Dolnym Śląsku i Ziemi Lubuskiej do 70 km/h od Wielkopolski po centrum i Lubelskie. Od Mazowsza po północ Łódzkiego, Kujawy, Kaszuby, Podlasie, Mazury, Warmię, Żuławy wiatr rozpędzi się do 80 km/h. Od Helu po Władysławowo, Jastarnię, Łebę powieje do 100 km/h a kawałek dalej w Morze wiatr rozpędzi się do 100-110 km/h. Na wybrzeżu silny sztorm. Na szczęście wiatr powieje z zachodu to nie będzie cofki na Żuławach.
Tak silny wiatr mimo wcześniejszych przelotnych opadów ma szansę wzniecać zamiecie piaskowe znacznie ograniczające widoczność. Wiatr sprawi, że ziemia po opadach błyskawicznie obeschnie do stanu sprzed opadu.
Statystyka klimatu- https://modele.imgw.pl/cmm/?page_id=18414
Sklep- https://sklep.agroprofil.pl/










