środa, 14 maja, 2025
spot_img

Szarek komośnik pustoszy plantacje buraka. Przesiano już ok. 3 tysiące ha upraw!

spot_imgspot_img

14 maja 2025 roku odbyło się kolejne spotkanie przedstawicieli Krajowego Związku Plantatorów Buraka Cukrowego i plantatorów z rejonu Cukrowni Werbkowice z Ministrem Rolnictwa, Czesławem Siekierskim. Temat? Dramatyczna sytuacja na plantacjach buraka cukrowego spowodowana masowym żerowaniem szarka komośnika.

Szarek komośnik w natarciu!

Tegoroczne straty są rekordowe – w całym kraju przesiano już około 3 tysiące hektarów upraw, z czego aż 2 tysiące w samym rejonie Werbkowic. Rolnicy biją na alarm: żerowanie szarka osiągnęło niespotykaną dotąd skalę i wyrządza trwałe szkody ekonomiczne. Problem nie dotyczy już tylko południowo-wschodniej Polski – ogniska występują również w województwach mazowieckim, kujawsko-pomorskim i wielkopolskim.

– Szkodnik z roku na rok poszerza swój zasięg i staje się jednym z najgroźniejszych przeciwników w naszych uprawach – mówią plantatorzy. I podkreślają, że dostępne metody ochrony są niewystarczające. Brakuje skutecznych środków chemicznych, systemów wczesnego ostrzegania i kompleksowego programu działań.

Szarek komośnik w natarciu! [USZKODZENIA, ZWALCZANIE]

Wielu rolników musiało zrezygnować z dalszych upraw

Plantatorzy domagają się:

  • dopuszczenia nowych substancji czynnych do zwalczania szkodnika,
  • rozwoju metod biologicznych i agrotechnicznych w walce z szarkiem,
  • uruchomienia systemowego wsparcia finansowego dla gospodarstw dotkniętych stratami.

Straty są poważne – wielu rolników musiało zrezygnować z dalszych upraw, co może oznaczać problemy z zachowaniem ciągłości produkcji, a także zachwianie płynności finansowej gospodarstw.

Minister Siekierski zapowiedział analizę sytuacji i dalsze konsultacje z przedstawicielami branży. Plantatorzy jednak nie kryją rozczarowania: oczekują nie tylko deklaracji, ale przede wszystkim szybkich i konkretnych działań, które pozwolą ograniczyć skalę strat i zabezpieczyć przyszłość upraw buraka cukrowego w Polsce.

Sytuacja staje się krytyczna – bez wsparcia państwa walka z szarkiem komośnikiem może okazać się przegrana.

źródło: KZPBC

Maria Chmal
Maria Chmal
Maria Chmal jest absolwentką ogrodnictwa na Uniwersytecie Przyrodniczym, specjalizującą się w content marketingu. Z pasją popularyzuje wiedzę na temat rolnictwa ekologicznego, ekonomii rynków oraz innowacji w produkcji żywności. Dzięki umiejętnemu wykorzystaniu narzędzi marketingowych, skutecznie zwiększa świadomość społeczną na temat znaczenia rolnictwa. Jej misją jest edukacja społeczeństwa w zakresie zrównoważonego rolnictwa oraz wspieranie inicjatyw na rzecz zdrowego i ekologicznego stylu życia.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x