Tegoroczna edycja TRiLiady, organizowanej w murach Instytutu Inżynierii Biosystemów należącego do Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, będzie wyjątkowa, ponieważ przypada w roku jubileuszu 50-lecia powołania do działalności Studenckiego Koła Naukowego Mechanizacji Rolnictwa. Dlatego TRiLiada 2023 odbędzie się pod hasłem „Studenckie Koło Naukowe Inżynierii Rolniczej od mechanizacji do cyfryzacji rolnictwa w 50 lat„.
Jak obecnie wygląda rolnictwo?
Aktualnie produkcja rolnicza znajduje się w samym środku czwartej, cyfrowej rewolucji technologicznej. Rolnictwem 4.0 nazywa się szeroko pojęte zbieranie, przetwarzanie oraz wykorzystywanie danych na potrzeby sterowania procesami produkcji i dostarczenia informacji na potrzeby podejmowania decyzji produkcyjnych i biznesowych.
Cyfryzacja rewolucjonizuje cały sektor rolniczy przez promocję zwiększenia wydajności, zrównoważonego rozwój i konkurencyjności. Sztuczna inteligencja (AI), robotyka oraz Internet rzeczy (IoT) i 5G to najnowsze technologie w rolnictwie, które stały faktem i oferują rolnikom oraz całemu agrobiznesowi wsparcie.
Dzięki cyfryzacji producenci rolni, dostawcy środków produkcji, przetwórcy, producenci oraz dealerzy i punkty serwisowe maszyn mogą korzystać z usprawnionego łańcucha wartości dzięki ściślejszej współpracy i lepszej komunikacji. Dynamicznie rozwijające się technologie wymagają interdyscyplinarnej wiedzy eksperckiej, którą dostarcza dobrze wykształcona kadra z zakresu techniki i technologii produkcji rolniczej oraz z zakresu technologii pozyskiwania i obróbki danych cyfrowych.
Święto TRiLiada już w maju!
Zgodnie z wieloletnią tradycją 25 maja br. Studenckie Koło Naukowe Inżynierii Rolniczej działające w Katedrze Inżynierii Biosystemów Wydziału Inżynierii Środowiska i Inżynierii Mechanicznej na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu organizuje wydarzenie o nazwie TRiLiada, które jest świętem wszystkich studentów z kierunków Ekoenergetyka, Informatyka stosowana oraz przede wszystkim Inżynieria rolnicza. TRiLiada, to wydarzenie oparte na merytorycznych wykładach prowadzonych przez zapraszanych gości z branży inżynierii rolniczej oraz intelektualnej i sportowej rywalizacji grup studenckich. Wykłady i merytoryczna dyskusja dotyczyć będą wyzwań stojących przed inżynierią rolniczą w czasie cyfrowej rewolucji zachodzącej w rolnictwie.