Co znajdziesz w artykule?
11 listopada w całej Polsce odbędą się liczne wydarzenia upamiętniające odzyskanie przez nasz kraj niepodległości. W Warszawie, jak co roku, tysiące osób przybędzie na Marsz Niepodległości, aby wspólnie uczcić ten wyjątkowy dzień. O której godzinie wyruszy marsz i jak będzie przebiegać jego trasa? Jakie atrakcje przygotowano w innych miastach? Szczegóły znajdziesz w poniższym artykule.
O której godzinie rozpocznie się marsz niepodległości w Warszawie?
Tegoroczny Marsz Niepodległości tradycyjnie rozpocznie się o godz. 14.00 na rondzie Dmowskiego. Organizatorzy zapowiedzieli, że przejdzie tą samą trasą co w poprzednich latach
Trasa marszu niepodległości 2024 [MAPA]
Marsz Niepodległości, jak co roku, wyruszy z ronda im. Romana Dmowskiego, oddając hołd jednemu z Ojców polskiej niepodległości oraz idei narodowej. Trasa poprowadzi uczestników Alejami Jerozolimskimi, a następnie Mostem Poniatowskiego, kierując się na błonia Stadionu Narodowego. To tam Marsz zakończy się na Scenie Niepodległości, gdzie zaplanowano koncerty i przemówienia okolicznościowe, upamiętniające to wyjątkowe święto.
Pozostałe atrakcje towarzyszące obchodom Święta Niepodległości w Warszawie:
- Koncert folkowy „Wspólna Niepodległa” na Cytadeli Warszawskiej – występ 16 artystów, reprezentujących 16 województw, oraz dodatkowe atrakcje organizowane przez Muzeum Historii Polski i Muzeum Wojska Polskiego.
Pokazy i parady:
- Występy Zespołu Pieśni i Tańca „Warszawianka” – co półtorej godziny od 14:50 do 17:20 pod bramą UW.
- Prezentacje mody retro i pokazy bicykli – w tym samym czasie na placu przy Kościele Sióstr Wizytek.
- Parady muzyczne z orkiestrami – od 15:10 do 17:40 sprzed bramy UW.
- Finałowa parada – o 18:30 z placu przy Kościele Sióstr Wizytek.
Atrakcje na dziedzińcu ASP – między 13:00 a 18:00 odbędą się tam spektakle teatralne, quizy, konkursy, wspólne zabawy, warsztaty i spotkania dla najmłodszych.
Spacery historyczne z przewodnikami:
- Spacer z marszałkiem Józefem Piłsudskim – start z fontanny w Ogrodzie Saskim oraz z hotelu Bristol, od 13:00 do 17:00 co godzinę.
- Spacer z Fryderykiem Chopinem – start z fontanny w Ogrodzie Saskim oraz spod pomnika Kopernika, od 13:00 do 17:00 co godzinę.
Festiwal tańca – na dziedzińcu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, od 13:00 do 20:00, z muzyką i warsztatami tanecznymi z różnych regionów Polski.
Gdzie w Krakowie jest marsz niepodległości?
W Krakowie nie odbywa się Marsz Niepodległości na taką skalę, jak ten warszawski. Zamiast tego obchody Święta Niepodległości obejmują uroczysty pochód patriotyczny, który wyrusza z placu Matejki około godziny 11:15 po zakończeniu mszy świętej w Katedrze Wawelskiej. Przemarsz prowadzi do Grobu Nieznanego Żołnierza przy placu Matejki, gdzie odbywają się główne uroczystości.
Pozostałe atrakcje towarzyszące obchodom Święta Niepodległości w Krakowie:
- Wieczorem, ważne miejsca w Krakowie, takie jak kładka o. Bernatka i Tauron Arena, zostaną podświetlone w barwach narodowych.
- W południe w ramach akcji „Niepodległa do Hymnu” z wieży Kościoła Mariackiego odegrany i zaśpiewany zostanie hymn Polski.
- Na Rynku Głównym odbędzie się Krakowska Lekcja Śpiewania, gdzie mieszkańcy wraz z artystami wspólnie zaśpiewają pieśni patriotyczne.
Obchody Święta Niepodległości w Łodzi
Obchody Święta Niepodległości w Łodzi rozpoczną się o godzinie 10:00 mszą świętą w Bazylice Archikatedralnej. Po nabożeństwie mieszkańcy będą mogli udać się na piknik wojskowy organizowany przy Manufakturze, gdzie na uczestników czekać będą wojskowe pojazdy, wystawy historyczne oraz pokazy grup rekonstruktorskich. W trakcie wydarzenia wystąpi również orkiestra Stowarzyszenia Clonova, która, nawiązując do przedwojennych tradycji, zaprezentuje się w stylizacji wojskowej.
Obchody Święta Niepodległości we Wrocławiu
We Wrocławiu również przygotowano wiele atrakcji z okazji Święta Niepodległości. Centrum Historii Zajezdnia organizuje Weekend Niepodległości, który rozpocznie się w sobotę o godzinie 10:00 Radosną Paradą Niepodległości, na której czele przejedzie historyczny autobus Jelcz, zwany „Ogórkiem”.
O 12:00 uczestnicy wspólnie zaśpiewają hymn w ramach akcji „Niepodległa do Hymnu”. W programie przewidziano także występ orkiestry dętej, pokazy grup rekonstruktorskich oraz występy Dolnośląskiego Zespołu Pieśni i Tańca „Wrocław”. W niedzielę Centrum Historii Zajezdnia zaprasza na zlot klasycznych samochodów.
Obchody Święta Niepodległości w Poznaniu
Mieszkańcy Poznania będą mieli podwójny powód do świętowania. 11 listopada to zarówno Narodowe Święto Niepodległości, jak i imieniny reprezentacyjnej ulicy – Świętego Marcina. Obchody rozpoczną się o godzinie 9:00 mszą świętą w Poznańskiej Farze, a następnie, o 11:00, na Łęgach Dębińskich odbędą się główne uroczystości.
Wydarzenie otworzy przemówienie wojewody wielkopolskiego Michała Zielińskiego, po którym nastąpi Apel Pamięci i koncert Orkiestry Reprezentacyjnej Sił Powietrznych. W programie przewidziana jest także defilada pododdziałów oraz poczęstunek tradycyjną wojskową grochówką. O godzinie 13:00 z Rynku Wildeckiego wyruszy Wielkopolski Marsz Niepodległości, a godzinę później rozpocznie się Poznański Marsz Niepodległości.
Imieniny Ulicy Święty Marcin
Po kilku latach przerwy, spowodowanej pandemią oraz pracami renowacyjnymi, Imieniny Ulicy Święty Marcin powracają do Poznania. To święto, które co roku przyciąga tłumy, rozpocznie się kolorowym korowodem, w którym weźmie udział około 300 osób. Na czele pochodu stanie Święty Marcin, ubrany w strój rzymskiego legionisty, który przejdzie ulicami miasta.
Trasa korowodu rozpocznie się na ul. Piekary, a zakończy na placu Adama Mickiewicza, gdzie wieczorem na scenie wystąpi Majka Jeżowska. W ciągu dnia odbywać się będzie także kiermasz, a goście wydarzenia będą mogli skosztować tradycyjnych rogali świętomarcińskich.
Obchody Święta Niepodległości w innych miastach
W Lublinie obchody Święta Niepodległości rozpoczną się od iluminacji miasta w barwach narodowych oraz uroczystej sesji Rady Miasta, która odbędzie się 11 listopada o godz. 9:00 w Trybunale Koronnym. Po południu, uczestnicy przemaszerują z Archikatedry Lubelskiej na Plac Litewski, a dzień wcześniej, 10 listopada, w Filharmonii Lubelskiej odbędzie się Narodowy Koncert Listopadowy.
W Koninie obchody zacznie msza święta w kościele św. Bartłomieja, a po niej złożenie kwiatów pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego i festyn na placu Wolności z harcerskimi atrakcjami. W Cieszynie po mszy uczestnicy wezmą udział w marszu na Plac Niepodległości, śpiewie patriotycznym i VIII Biegu Cieszyńska Godzinówka. Ełk obchody rozpocznie już 10 listopada przemarszem, a 11 listopada odbędzie się Bieg Niepodległości.
źródło: Miasto Warszawa; Magiczny Kraków; Poznan.pl; Onet.pl