piątek, 3 lutego, 2023
spot_imgspot_img

Światowe rynki drżą ze strachu

-REKLAMA-spot_img

Rolnicy być może będą musieli przyzwyczaić się do płacenia wysokich cen za nawóz. Ceny kluczowych składników odżywczych do upraw, takich jak fosfor i potas, wzrosły od końca zeszłego roku a teraz dołączył do nich także chiński mocznik. Jak wiadomo Chiny są jednym z największych eksporterów w związku z czym konsekwencje dla cen w innych regionach świata mogą zatem być poważne.

Wzrost cen uderzy w rynki w europejskie

Amoniak, jeden z kluczowych składników mocznika, dramatycznie zyskał na cenie, głównie ze względu na problemy produkcyjne. Na chińskim rynku kontraktów terminowych w Zhengzhou ceny mocznika wzrosły do równowartości 340 euro za tonę. To prawie 40-procentowy wzrost cen od początku kwietnia. Ten dramatyczny wzrost cen najważniejszego na świecie nawozu azotowego prawdopodobnie uderzy także w rynki europejskie, a wraz z nią w lokalnych rolników. Co gorsza kolejny przetarg na zakupy może ponownie podnieść ceny.

Strach przed cłem eksportowym

Lokalnie rynek mocznika podskoczył w niektórych przypadkach o 50 USD za tonę w ciągu ostatniego tygodnia, a ceny wzrosły o 700 USD za tonę. W Zatoce USA mocznik jest obecnie wysyłany po cenie 440 USD za tonę, a w Egipcie tona kosztuje obecnie 470 USD. Międzynarodowe firmy handlowe zaczęły obawiać się wprowadzenia ceł eksportowych i innych środków regulacyjnych, które będą miały negatywne konsekwencje dla cen na rynku światowym. 

Komisja przygląda się sprawie

Informację płynące z Chin mówią o wszczętym dochodzeniu w sprawie gwałtownego wzrostu cen mocznika przez Narodową Komisję Rozwoju i Reform (NDRC). Celem komisji jest wzmocnienie nadzoru rynku i podejmowania zdecydowanych działań przeciwko magazynowaniu, żłobieniu cen i rozpowszechnianiu informacji o podwyżkach cen w celu utrzymania organizacji rynku i stabilnych cen nawozów i innych materiałów rolnych. 

Skąd ta eksplozja podwyżek?

Trzy główne czynniki zwiększające presję na lokalne ceny to rosnący globalny rynek, wyjątkowo silne lokalne warunki sezonowe i globalny rynek przewozów towarowych. Koszty frachtu na oceanie są na rekordowo wysokim poziomie, co może dodać nawet pięć procent do wyjściowych cen. Aby poprawić sytuację w Chinach, władze regionalne zostały poproszone o zwiększenie monitoringu i wczesnego ostrzegania w celu dostosowania dostaw nawozów w celu zabezpieczenia zbiorów zbóż. Tymczasem rząd chiński zapowiedział dotacje w wysokości 20 mld juanów dla rolników w formie w odpowiedzi na wzrost cen surowców rolnych. Mimo tego nie należy oczekiwać, że ceny mocznika ulegną obniżeniu, zwłaszcza jeśli warunki sezonowe nadal będą dobre.

źródło: reuters.com
Zdj:pixabay.com

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

spot_img

Śledź nas

29,379FaniLubię
9,855ObserwującyObserwuj
17,000SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x